Ana SayfaSporFransa Açık’ta 23 Yaşında Bir Yıldız: Dominic Thiem

Fransa Açık’ta 23 Yaşında Bir Yıldız: Dominic Thiem

Günter Bresnik, kariyeri boyunca çok fazla oyuncu çalıştırdı. Fakat Fransa Açık’ta Djokovic’i yenen Avusturyalı tenisçi Dominic Thiem diğerlerinin arasından sıyrılmayı başarıyor. Peki kim bu Thiem ve onu çocukluğundan beri tanıyan Bresnik, nasıl yeni bir yıldız yaratıyor?

56 yaşındaki Avusturyalı koç Günter Bresnik, kariyeri boyunca en iyi ilk 100 tenis oyuncusu listesine 26 isim sokmayı başarmış başarılı bir antrenör. Bresnik’in tüm bu deneyiminin meyvesini yiyen genç bir yıldız var: Dominic Thiem. Djokovic’i yenerek gösterdiği başarıyla dikkatleri üzerine çeken Thiem’in önü açık.

Bresnik Tıp Eğitimi Alıyordu

Avusturyalı tenis koçu Bresnik, Thiem ile genç yıldız 9 yaşındayken çalışmaya başlamışlar fakat Bresnik, Thiem’i 3 yaşından beri tanıyor. Bresnik’in potansiyel bir Fransa Açık şampiyonu ve ilk 10’a girebilecek yetenekte bir tenisçi geliştirdiğini görebiliyoruz. Tenis çevreleri, Bresnik’in mütevazı ve disiplinli kişiliğinin de Thiem’e yansıdığını söylüyorlar.

Bresnik, tenise adımını atmadan önce anne ve babası gibi doktor olmak üzere tıp eğitimi alıyordu. 16 yaşında tenisle tanışan Bresnik, 30 yıllık koçluk kariyeri boyunca aralarında üç kez Wimbledon şampiyonu olan Boris Becker’ın da bulunduğu onlarca tenisçi yetiştirdi. Bresnik, koçluk yaptığı oyunculara öğrettikleri kadar kendinin de onlardan bir şeyler öğrendiğini söylüyor.

Thiem, Fransa Açık’ta geçtiğimiz yıl yarı finallere, bu yıl ise finale kadar yükseldi.

Koçunun Birikimi, Thiem’i Zirveye Taşıyor

Bresnik, yetiştirdiği bütün tenisçilerden edindiği tecrübeyle Thiem’i eğitiyor. 23 yaşındaki genç yıldıza The Dominator (başat) lakabının takılma sebeplerinden biri de koçunun bu birikimi. Thiem, Bresnik’ten aldığı eğitimle, BNP Paribas’nın da sponsorları arasında bulunduğu Roland Garros Fransa Açık’ta geçen sene yarı finallere geldi. Geçen yıl yenemediği şampiyon Sırp tenisçi Djokovic’i bu sene yenmeyi başararak da finallere kadar yükseldi.

2017, Thiem’in Fransa Açık’ta henüz ikinci yılı. Roland Garros finallerinde asla kaybetmeyen Nadal’a 6-3, 6-4 ve 6-0 yenilen Thiem, kortta alışkın olmadığı bir pozisyonda oynayıp rüzgarın ve heyecanının azizliğine uğradı.

Yine de Thiem’in 23 yaşında bu denli bir başarı yakalamış olması takdire şayan. Bresnik’in eskiden çalıştırdığı Boris Becker ve Patrick McEnroe gibi isimlerin de dikkatini çeken ve övgüsünü alan Thiem, uzun yıllar kortlarda adından söz ettirecek gibi duruyor.