Ana Sayfaİş DünyasıKariyerFulltime işten farklı bir freelance işe zaman ayırabilmek mümkün mü? Mümkün!

Fulltime işten farklı bir freelance işe zaman ayırabilmek mümkün mü? Mümkün!

İster daha çok kazanmak ister farklı ilgi alanlarıyla uğraşmak için olsun, fulltime bir işiniz varken freelance başka işler de yapabilirsiniz. “Zaman yok, çok zor” diye düşünmeyin! Bunu başaranların paylaştığı tüyolardan ilham alın.

Uzun zamandır sevdiğiniz bir işte çalışıyorsunuz ama maaşınızdan çok da memnun değilsiniz. Masraflarınız artıyor, hele ki evli ve çocuk sahibi iseniz… Freelance olarak başka bir iş yapmayı düşündünüz mü? “Tabii düşündüm ama zamanım yok” dediğinizi duyar gibiyiz. Üstelik aşırı stres ve çok çalışmaktan kaynaklanan sağlık sorunları da cabası… Peki fulltime çalışırken freelance olarak başka bir işten para kazanmak çok mu zor? Bunu başaranlar nasıl yapabiliyor? Onların tavsiyelerine kulak verin.

shutterstock_424573717

ÖNCELİKLE FULLTIME İŞİNİ ÖNEMSE

Cultivated Culture adlı kariyer önerileri sitesinin kurucusu Graeme Austen, öncelikle ana işin yani fulltime çalışılan işin önemsenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Sonuçta hayatımızı bu işten kazandığımızı ve harcamalarımızın çoğunu da fulltime işimizden her ay banka hesabımıza yatan maaş çekimizle halledebildiğimizi belirtiyor. Austen’ın bir diğer tavsiyesi ise freelance olarak yapılacak işle ilgili:
“Eğer mümkünse, freelance olarak yapacağınız iş, fulltime yaptığınız işle alakalı olsun. Örneğin, aynı sektörden bir iş bulmanız sizi daha çok rahatlatacaktır. Diyelim ki bir ajansta video editörü olarak çalışıyorsunuz. Bu durumda freelance bir iş yapmanız daha kolay… Birkaç video, film projesi hazırlayabilirsiniz. Eğer bir grafik tasarımcısıysanız, işiniz çok daha kolay… Küçük bir şirketin web sitesiyle ilgilenebilirsiniz.
Öte yandan fulltime işinizden memnun olmayabilirsiniz. Dolayısıyla freelance başka bir işe yönelmeniz daha kolay. Fulltime işiniz biraz sıkıntılı ise freelance işiniz ileride fulltime’a dönüşebilir! Daha deneyimli olarak kendinize yeni bir kariyer alanı da açmış olursunuz böylelikle…

shutterstock_382849429

GÜNDÜZLERİNİZ DOLUYSA, GECELERİNİZ VAR!

Dijital medya üzerine çalışan Aims Media Glasgow şirketinin CEO’su Sam Williamson de ‘zamansızlık’ problemine karşı şunları tavsiye ediyor: “İşinize yüzde 100 konsantre olarak çalışmak zorundasınız. Bunu en başta kabul edelim. Kendinizi işe vermeniz, gündüz saatlerinde -freelance bir işiniz olsa bile- başka bir şeye kafa yormanızı da engeller. Farzedelim, çalışma saatleriniz 09.00-17.00 arasında. Ve o kadar yoğun çalışıyorsunuz ki gündüz saatlerinde başka bir iş yapmanız mümkün değil… Gündüzler doluysa, o zaman geceler var! Uyumadan önce birkaç saatinizi bu işe ayırabilirsiniz.”
Öyle bir zaman gelir ki freelance işiniz, sizin fulltime olarak yaptığınız işe dönüşebilir. 2007 yılından bu yana freelance olarak çalışan Angie Nelson, fulltime işinden istifa edip freelance çalışmayı tercih edenlerden. Yazarak hayatını kazanıyor ve aplikasyonlar gibi online ‘yardımcı’ araçlar sayesinde zamanın da etkili olarak kullanılabileceğini söylüyor: “Dropbox’ta yeni bir blogu, Google Spreadsheet ile e-mail kontağınızı ‘saklayabilir’siniz. Bunlar gibi hayatınızı kolaylaştıracak birçok aplikasyon var.”

shutterstock_325899809

SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN

Fulltime bir işiniz olduğu zaman tatil günleriniz de bellidir ama freelance çalıştığınız zaman 7/24 bilgisayar başında olduğunuz izlenimi doğar! Sağlığınızı kaybetmeyin ve müşterilerinize ne zaman uygun olacağınızı, hatta tatile çıkacağınızı önceden söyleyin. Kısa bir ara vermek, tatil, hobilere de zaman ayırmak şart, yoksa yaratıcılığınız da ölür. Günümüzde yaygın kullanılan ‘şarj olmak’ tabiri unutulmamalı. Zamanı efektif kullanır ve sağlığınızı ihmal etmezseniz, her şey mümkün.