Ana SayfaYaşamSağlıkFutbol Oynayanlar mı Yoksa Tenis Oynayanlar mı Uzun Yaşar? Uzun Bir Ömür için Hangi Spor Dalı, Diğerlerine Fark Atıyor?

Futbol Oynayanlar mı Yoksa Tenis Oynayanlar mı Uzun Yaşar? Uzun Bir Ömür için Hangi Spor Dalı, Diğerlerine Fark Atıyor?

 

Danimarka merkezli bir araştırmanın sonuçlarına göre tenis, badminton, masa tenisi gibi “raket sporları”yla ilgilenenler; düzenli olarak koşan, yüzen ya da bisiklete binenlerden daha uzun yaşıyor…

Daha uzun yaşamak mı istiyorsunuz? Tenis oynamayı deneyin! Danimarka’da yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre düzenli olarak tenis oynamak, insan hayatına ortalama olarak 9.7 yıl ekliyor. Badminton, insan hayatına 6.2 yıl eklerken; futbol (5 yıl), bisiklete binme ve jogging’in insan ömrüne etkisi daha düşük. Araştırmacılara göre tenisin sosyal yönünün de bunda rolü var.

Düzenli Olarak Tenis Oynayanların Hayatı Uzuyor mu? 

Uzun bir ömür için hangi spor dalı, diğerlerine fark atıyor? Eğer düzenli olarak tenis oynuyorsanız, ömrünüz yaklaşık olarak 10 yıl daha uzadı demektir! Uzmanlara göre bisiklete binmek, yüzmek ya da jogging’in insan sağlığına etkisi tenisten daha az… “Peki bu durumda Roger Federer, Usain Bolt’tan daha uzun mu yaşayacak?” gibi bilimsellikten uzak bir soru da akla gelebilir! Gelin, araştırmanın sonuçlarına bakalım.

Düzenli olarak tenis oynayanların ömrü, yaklaşık olarak 9.7 yıl daha uzarken yüzmek insan ömrüne 3.4 yıl daha ekliyor.

Bilindiği üzere düzenli olarak egzersiz/ spor yapan, hareket eden kişiler daha sağlıklı ve uzun ömürlü olurken Danimarka Kopenhag’da hayata geçirilen ve 8 bin 600 kişiyi kapsayan bir araştırma, sosyal olmaya teşvik eden spor dallarının daha yararlı olduğunu ortaya koyuyor.

Futbolcuların ömrü futbol sayesinde ortalama beş yıl daha uzarken; bisikletçilerin 3.7, yüzücülerin 3.4, tempolu ve yavaş koşuyu tercih edenlerin ise 3.2 yıl daha uzun ömrü var.

Araştırmacıların üzerinde durduğu önemli bir konu da kalp atış hızı… Kalbi çok yormamak büyük önem taşıyor. Ayrıca bu yeni çalışmanın en ilgi çekici diğer sonucu ise diğer insanlarla iletişim halinde olmanın, sosyalleşmenin de insan ömrünü uzatması. Spor yaparken sosyalleşmenin de bu yönden artısı çok.

En Genç Yaşta Ölenler, Spor Yapmayanlar 

Çalışmayı hayata geçiren merkez, Kansas City’deki Saint Luke’s Health Center. Yaklaşık 8 bin 600 kişinin hayat tarzlarının da baz alındığı araştırmada, katılımcılar “Copenhagen City Heart Study” adlı bir çalışmanın parçası aynı zamanda. “Copenhagen City Heart Study” ise 1975 yılında başlayan, 20-93 yaş aralığındaki yetişkinleri kapsayan ve yaklaşık 25 yıl süren önemli bir çalışma. Araştırmacılar bu kişilerin hayat tarzlarını gözlemlerken hangi sporlarla ilgilendiklerini, hatta ölüm raporlarını bile kayda almışlar.

Araştırmayı yürütenlerden biri olan Dr. James O’Keefe; tenis, masa tenisi, squash, badminton gibi raket sporlarının önemine değinirken diğer spor dallarıyla ilgili şu öneriyi dile getiriyor: “Bisiklete binebilirsiniz, koşabilirsiniz. Bir partner ya da sosyal grupla birlikte bu sporları yapmanız daha yararlı.”

Ve sonuç: Hemen hemen hiçbir spor dalıyla ilgilenmeyen ve egzersiz yapmayan kişiler, genellikle en genç yaşta ölenler… Öte yandan farklı spor dallarıyla ilgilenenlere dair de ilginç rakamlar ortaya çıkmış.

Uzmanlar ayrıca 424 emekli İngiliz kadın ve erkeği, altı yıl boyunca izlemiş. Daha sosyal bir hayatı olan, kulüplere üye olan kişilerin erken ölüm riskinin daha düşük olduğu tespit edilmiş. Bir kitap kulübüne ya da dini bir topluluğa dahil olmak, emeklilikte insan ömrünü olumlu yönde etkiliyor. BMJ Open’da (British Medical Journal Open/ online) sonuçları yayınlanan bu araştırma, yeni sosyal kulüplere üye olan kişilerin daha uzun yaşadığını da ortaya koymakta… Sosyalliği reddetmenin, izole bir hayat yaşamanın; bunama, depresyon, bilişsel düşüş gibi olumsuz sonuçları var.

“Kalp Ritmi Kadar İnsanlarla Bağlantı Kurmak da Önemli!”

New York Times’a konuşan araştırmacılardan Dr. James O’Keefe, diğer insanlarla iletişim halinde olmanın önemini şöyle vurguluyor: “Diğer araştırmaların sonuçlarında da görüyoruz ki sosyal destek, stresi azaltıyor. Başka insanlarla birlikte zaman geçirmek, onlarla spor yapmak ve etkileşimde bulunmak; bir ortak veya takım gerektiren sporlarda olduğu gibi muhtemelen kendine özgü psikolojik ve fizyolojik etkilere sahip. Kalp atış hızı önemli ama diğer insanlarla bağlantı kurmak da öyle!”

Kalp hızıyla ilgili küçük bir hatırlatma yapalım: Danimarka’da yapılan bu araştırmada ve diğer birçok çalışmada; hareketsiz bir yaşam sürenlerde, şişman kişilerde, yüksek tansiyonu olanlarda, anksiyete içinde yaşayanlarda, kronik uykusuzluk çekenlerde kalp hızı yüksek… Bu sorunlar çözülünce kalp hızının yavaşladığı ve beraberinde ölüm ve hastalık riskinin de azaldığı bir gerçek. Hareketli bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz, yeterli uyku, ideal kiloyu koruma, stresle baş etme kalbi rahatlatmanın başta gelen yolları.

Dr. James O’Keefe; tenis, masa tenisi, squash, badminton gibi raket sporlarının önemine değinirken diğer spor dallarıyla ilgili şu öneriyi getiriyor: “Bisiklete binebilirsiniz, koşabilirsiniz. Bir partner ya da sosyal grupla birlikte bu sporları yapmanız daha yararlı.”

Tenis oynayanların ömrü uzuyor, Raket sporları, Tenis, Badminton, Düzenli olarak tenis, Futbolcuların ömrü, Tenisin sosyal yönü, Yeni bir araştırmaya göre tenis, Uzun bir ömür için hangi spor dalı

80 bin İngiliz yetişkini kapsayan ve geçen yıl British Medical Journal’da da (İngiliz Tıp Dergisi) yayınlanan bir çalışma daha var. Burada da sporun doğrudan fayda sağladığı sonucu ortaya çıkıyor. Yalnız Dr. O’Keefe, tenis oynamak için yeterince boş zamana ve paraya sahip olan kişilerin düzenli olarak daha uzun yaşadıklarını çünkü tenis nedeniyle değil, boş zaman ve paraya sahip olduklarını da ekliyor! Ekibin bulguları, Mayo Clinic Proceedings dergisinde de yayınlandı.