Ana SayfaSporE-SporGamer’ları Buluşturan Startup Discord, Nasıl 1,65 Milyar Dolarlık Değere Ulaştı?

Gamer’ları Buluşturan Startup Discord, Nasıl 1,65 Milyar Dolarlık Değere Ulaştı?

Çoğu girişimin başarıya ulaşma sebeplerinden biri, belirli bir probleme çözüm üretmeleri. Stanislav Vishnevskiy’nin Discord ile başarıyı yakalaması da ürettiği çözüm ile ortaya çıkıyor. Vishnevskiy lise yıllarında, internet üzerinden oynanan Final Fantasy XI’de en iyi olmak için diğer oyuncularla sürekli iletişim halinde olması gerektiğini fark ediyor. 40 kişilik bir ekip kuruyor ve ekibiyle dünyanın en çok puana sahip ekibi olmayı başarıyor. Bu başarının arkasında da Vishnevskiy’nin geliştirdiği online iletişim araçları var.

1,65 milyar dolar değere ulaşan Discord, oyuncuların birbirleriyle iletişimde kalmasını sağlıyor.

Vishnevskiy bugün 29 yaşında ve San Francisco merkezli Discord adlı uygulamanın CTO’su. Discord; bilgisayar oyunlarına gönül vermiş kafadar insanları yani “gamer”ları birbirleriyle buluşturan sesli, görüntülü ve yazılı bir iletişim platformu. Bugün uygulamanın dünya genelinde 90 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Kullanıcılar, Fortnite gibi oyunları oynarken birbirleriyle konuşmak ya da teknoloji dünyasındaki yenilikleri tartışmak için Discord’da buluşuyorlar.

Tabi ki bu popülerlik startup’ın değerini de artırıyor. Bu yıl değerini ikiye katlayarak 1,65 milyar doları gören Discord, 1 milyar dolar değerin üzerine çıkan startup’lara verilen “unicorn” statüsüne de ulaşmış oldu.

Milyar Dolarlara Giden Yol Zorlu

Discord, Vishnevskiy’nin oyun dünyasında ilk adımı değil. Vishnevskiy önce mühendis olarak çalıştığı bir şirketin çıkardığı Fates Forever adlı oyun üzerinde çalıştı. Fates Forever’ın adını daha önce duymamış olmanızın bir sebebi var; oyun asla başarılı olamadı!

Fates Forever’ın yayınlanmasının üzerinden birkaç ay geçtikten sonra Vishnevskiy ilk fikrine geri dönme kararı aldı. Bugünkü ortağı Jason Citron’a, lise yıllarında geliştirdiği gamer’ların iletişimde kalmasını sağlayan uygulama fikrini sundu. Ocak 2015’te üzerine çalışmaya başladıkları Discord aynı yılın Mayıs ayında kullanıcılara sunuldu.

Discord sayesinde oyuncular yazılı, sesli veya görüntülü olarak iletişim kurabiliyorlar.

Discord’un popülerleşmesinin altındaki en basit sebep kullanım kolaylığı. Oyuncular ister uygulamayı indirebiliyor isterlerse bir tarayıcıdan açabiliyor. Aynı zamanda oyuncular, Discord’un “server” adını verdiği chat odaları açıp birbirleriyle, yazılı, sesli ve görüntülü konuşabiliyor.

Günümüze Uygun Bir Pazarlama Taktiği

Fakat Discord kullanıma sunulduğunda sadece 20 kullanıcısı vardı. Bunların çoğu da Vishnevskiy’nin ve Citron’un arkadaşlarıydı. Uygulamanın kaderi kullanıcılardan birinin Discord’u online forum benzeri bir servis Reddit’e yazmasıyla değişti. Reddit’teki gönderiye verilen cevaplar çoğalınca Vishnevskiy uygulama hakkındaki sorulara Discord üzerinden cevap vereceğini söyledi. Aynı gün içinde Discord 600 yeni kullanıcı edindi.

Vishnevskiy ve Citron, o günü Discord’un kulaktan kulağa yayılmaya başladığı gün olarak görüyor.

Kullanıcılara sunulduğu ilk günden bugüne Discord 150 milyon dolar yatırım aldı. Geçtiğimiz yaz 45 milyon kullanıcıya ulaşan uygulama, bir yıl içinde kullanıcı sayısını ikiye katladı. Böylece şirketin değeri de 1,65 milyar dolara ulaşmış oldu.

Ulaştığı bu noktada Discord, ücretli üyelik sistemi ile kullanıcılarına özelleştirilmiş GIF resimler ve daha yüksek boyutlu dosya paylaşımı gibi özellikler sunarak kâr etme politikasında ilerliyor. Discord’un yatırımcıları ve kurucuları, uygulamanın oyuncuların canlı yayınlarını uygulamaya taşımanın bir yolunu bulabilirlerse daha da büyüyeceğinden eminler.

Bilgisayar oyunu sektörünün ve turnuvaların geldiği nokta düşünülürse haksız da sayılmazlar.