Ana SayfaPozitif EtkiÇevreGeleceğe Pozitif Adımlar: İklim Eğitimi

Geleceğe Pozitif Adımlar: İklim Eğitimi

Yeni yılın gelmesine çok az kaldı. 2022’yi heyecanla karşılarken hem kendimiz ve sevdiklerimiz hem de yaşadığımız gezegen için daha iyisini temenni ediyoruz. Hepimiz 2022 yılı için dilekler diliyor, bu yılı sevdiklerimiz ile beraber, keyifle geçirmeyi umuyoruz. Öte yandan dünyamız için zor bir yılı geride bıraktık. Her şeye rağmen geçtiğimiz yıl İklim Krizi’ni önlemek adına hayata geçirilen bazı gelişmeler gelecek yıla umutla bakmamızı sağladı. İklim konusunun hassasiyetine dair toplumsal bilinç seviyesinin yükselmesini bu gelişmelerden en önemlisi olarak gösterebiliriz.

Değişen iklim şartları, ekstrem doğa olayları iklim sorunlarına karşı bakış açımızı oldukça etkiledi. Küresel ısınma dünyanın birçok yerinde tarım hasadında azalmalara sebep oldu. Su krizi ise en sık tartışılan konulardan biriydi. İklim eğitiminin yaygınlaştırılması, tüm nesiller için önemli bir farkındalığın da yolunu açtı. Biz de bu yüzden bu yazıyı iklim eğitimi konusuna adamak istedik.

İklim okuryazarlığının öneminden sıklıkla bahsettik. Gelecek nesillerin yaşadıkları gezegene karşı daha nazik, daha bilinçli davranabilmelerinin yolu iklim üzerine eğitilmelerinden geçmektedir. Bu yüzden iklim alanındaki bilinçlendirme eğitimlerini çok değerli buluyoruz.

Her ne kadar iklim konusunda artan bilinç, yeşil bir gelecek için pozitif bir etki yaratsa da iklim eğitiminin yaygınlaştırılması konusunda hâlâ hepimize çok iş düşüyor. Dünyamızın işleyişi ve iklim matematiğine dair pek çok kaynağa internetten ulaşmak oldukça kolaylaştı. İklim Krizi üzerine yazılmış makaleleri, akademisyenler ile yapılmış söyleşileri, yaşadığımız çevreye dair yeni verileri çeşitli kanallardan da takip edebilirsiniz. Gündemin farkında olmak sizleri yeni sorulara ve yeni çözümler bulmaya itecektir. Ayrıca sadece kendimizi değil, çocuklarımızı da gelecek üzerine bilinçlendirmeliyiz. İklim sistemlerini, gezegenin geleceğini tehdit eden muhtemel sorunları, alınması gereken önlemleri ve gelecek bilincini çocuklarımıza aktarmak için özel olarak hazırlanmış kitap ve kaynaklar kullanabiliriz. Bu şeklide çocuklarımızı hayata hazırlarken iklim ve çevre konusunda da yeni bir başlık açarak daha yeşil bir geleceğin mümkün olduğunu gösterebiliriz.

Siz okuyucularımıza tüm hayallerinizin gerçek olduğu, sevdiklerinizle beraber geçireceğiniz mutlu bir yıl diliyoruz.