Ana SayfaPozitif EtkiÇevreGeleceğe Sıfır Atık: Dünyadan Örnekler

Geleceğe Sıfır Atık: Dünyadan Örnekler

Son zamanlarda tüm dünyanın en çok tartıştığı konulardan biri, gezegenin üzerindeki atık yükünü azaltmak. Gitgide sertleşen iklim koşulları, bizleri bekleyen ekstrem afetler ve kuraklık, bu toprakların geleceği konusunda bizi endişelendiriyor. Bu yüzden birçok ülke sıfır atık konusunda öncü adımlar atarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmek istiyor. Biz de bu yazımızda sizlerle sıfır atık konusunda tüm dünyaya örnek olmuş kimi ülkeleri ve projeleri paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle sıfır atık teriminin anlamından bahsedelim: Sıfır atık, kullandığımız malzemelerin geri dönüşüm ile tekrardan değerlendirilmesi ve bu yolla gezegene zarar verecek materyallerin sıfıra indirilmesinin hedeflenmesi demektir. Böylelikle hem israfın önüne geçilebilir hem de ülke ekonomisine katkıda bulunulabilir. Bu noktada sıfır atık kavramı, ülkelerin ve projelerin önlerine koyduğu bir hedef olarak tanımlanabilir.

Şimdi sizlerle sıfır atık konusunda tüm dünyaya örnek olmuş çalışmalardan bahsedebiliriz.

Kamikatsu Kasabası

Japonya’daki Tokushima’ya bağlı Kamikatsu kasabası uzun yıllar önce, 2003 yılında kendine sıfır atık hedefi koymuş bir kent. 2003’te ilk adımı atılmış bu hedefi takiben 500 tonu aşan atık miktarını 300 tona düşürmüş ve yılının sonunda atık miktarını sıfıra indirmeyi hedeflemiştir.

Bu kasabanın halkı çöplerini çöp toplama merkezlerine kendileri getiriyorlar. Geri dönüşüm şirketleri ise bu merkezlerden ihtiyaç duydukları atıkları satın alıyor. Evlerde ise gıda atık geri dönüşüm makineleri, hanenin artık gıdalarını organik gübreye dönüştürüyor. Bu makineler yöre halkı tarafından sıkça kullanılıyor.

Almanya

Almanya geri dönüşüm konusunda tüm dünyanın en çok takdir ettiği ülke olarak karşımıza çıkıyor. Almanya’da çöplerin geri dönüşüm oranı yüzde 65. Halkı sıfır atık konusunda teşvik etmek için çeşitli kampanyalar düzenleyen bu ülkede marketlerde bulunan makinelere bırakılan her bir pet şişe karşılığında para alabiliyorsunuz. Almanya ayrıca yeme içme sektöründe de sıfır atık hedefinden vazgeçmiyor. Ülkede sıfır atık üretmeyi hedefleyen, sürdürülebilirliği önceliklendiren restoranlara da sıkça rastlayabilirsiniz.

San Francisco

Amerika’nın yüksek atık ortalamasına rağmen San Francisco çevre konusundaki yüksek bilinci ile ön plana çıkıyor. Yapılan düzenlemeler ve eğitimler ile bölge, atıklarının yüzde 80’ini kendi içerisinde geri dönüştürmeyi başarıyor. 2009 yılında San Francisco, tüm ev ve iş yerleri için geri dönüşümü bir gereklilik olarak yasalaştırmıştır.

Newport

Sıfır atık konusunda tüm dünyanın ilgisini çeken Newport şehri yüzde 66’lık geri dönüşüm oranına sahip. Bu başarı yalnızca Newport’a ait değil. Galler, geri dönüşümde Birleşik Krallık’ta birinci, dünyada ise üçüncü ülke. Peki, bu başarının sırrı nedir? Geri dönüşüm şirketlerine örnek teşvikler veren Galler, Newport şehrinde “Wastesavers” isimli bir şirketle ortaklaşa faaliyet gösteriyor. Bu şirket 1997 yılından beri şehirdeki atıkları toplamakta. Erken yerleşen geri dönüşüm bilinci, bu şehrin bu yıllara kadar gelen örnek başarısının en önemli sırrı.