Ana SayfaGenelGeleceğin Kahramanları: Z Kuşağı ve İklim Krizi

Geleceğin Kahramanları: Z Kuşağı ve İklim Krizi

Son yıllarda gündemden düşmeyen İklim Krizi konusu, en çok Z kuşağını etkiliyor. Hayata yeni atılan ve teknoloji çağının içine doğan Z nesli, önceki nesillere göre dünyaya dair haberlere, iklime dair verilere daha hızlı entegre olabiliyor. Yaşadıkları dönemin dinamiklerine hâkim olan bu genç kuşak, 21. yüzyılın sıklıkla tartışılan İklim meselesine de haliyle oldukça duyarlı. Dolayısıyla, onların hassasiyetlerinin gezegenimizin geleceğini değiştirecek güce sahip olduğu düşünülüyor.

2021 yılının Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanıcılarının %51’i iklim sorunları sebebiyle gezegenin geleceği için endişe duyuyor. Buna bağlı olarak %69’luk bir oranla Z jenerasyonu, kullanıcılar arasındaki en endişeli kesimi oluşturuyor. Yaşadıkları endişeye rağmen bir şeylerin değişebileceğine dair en umutlu kesim de yine Z kuşağı. Kullanıcılar arasındaki Z kuşağı bireylerin %51’i yaklaşmakta olan İklim Krizi’nin etkilerinin atılacak kararlı adımlarla azaltılabileceğini düşünüyor.

Z kuşağının gezegen üzerindeki düşünceleri eylemlerine de yansıyor. Araştırmaya göre Z kuşağı bireylerin %32’si iklim üzerine çalışan organizasyonlarda gönüllülük, bağış yapma vb. yoluyla yer almıştır. Kısacası yeni nesil her zamankinden daha aktif ve dünyayı değiştirmeye daha kararlı.

Z Kuşağı’dan Neler Öğrenebiliriz?

Zaman değişti. Eskiden gençler yaşlıların bilgeliğinden faydalanırdı. Şimdi ise gençler yaşlılara göre daha fazla bilgiye erişebiliyor. Geçmiş neslin hayat deneyimiyle öğrendiklerine Z kuşağı klavyeleri ve ekranlarıyla bir tıkla ulaşabiliyor. Dünyanın her yerinden anında bilgi edinen genç kuşaklar, hayata dair bakış açılarını ve vizyonlarını bu şekilde genişletiyor. Hatta daha da ileri giderek gezegenin her yerindeki akranlarıyla ortak bir dil, bir topluluk oluşturabiliyor.

Bu neslin dediklerine kulak vererek ve iletişim araçlarını etkin kullanmaya çalışarak her an güncellenen teknolojik gelişmelere ve yeni dünya düzenine uyum sağlayabiliriz. 

En önemlisi de Z kuşağının optimizmi İklim Krizi ile mücadelede en güçlü silahımız olabilir. Eyleme geçme cesaretlerini teşvik ederek başarma güçlerine ortak olabiliriz. Böylelikle gezegenimizin geleceğini tehdit eden unsurları en aza indirip yıllar sonra bu dünyada hayatlarını sürdürecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz.