Ana Sayfaİş DünyasıGeleceğin Mağazalarında Bizi Neler Bekliyor?

Geleceğin Mağazalarında Bizi Neler Bekliyor?

Önümüzdeki 10 yıl içinde, giyim ve teknoloji gibi sektörlerin mağazaları ile banka, seyahat acentesi, gayrimenkul ofisi gibi işletmelerin şubelerinde çok daha farklı manzaralarla karşılaşacağız. Raflarda sıra sıra ürünler ve satış görevlileri yerine ürünleri deneyimleyebileceğiniz ve farklı hizmetler alabileceğiniz yeni nesil mağazalara adım atıyor olacaksınız.

Markalar, bir süredir mağazalarını bu yönde bir dönüşüm sürecine dahil ediyor. İleri görüşlü bu markalara, lüks markaları bir araya getiren Nordstrom ve Alman moda evi Hugo Boss’u örnek vermek mümkün.

Deneyim ve Dijitalleşme Ön Planda

Nordstrom geçtiğimiz haftalarda West Hollywood, Kaliforniya’da açtığı Nordstrom Local mağazasında, diğer Nordstrom mağazaları gibi raf raf kıyafet sergilemek yerine, ziyaretçilerine manikür yaptırabilecekleri, kıyafet deneyip stilistlerden tavsiye alabilecekleri hatta aynı zamanda arkadaşlarıyla oturup bir şeyler içebilecekleri bir ortam sunuyor. Müşteriler bir şey satın almak isterse de aynı gün içinde mağazadan alınabiliyor ya da eve teslim edilebiliyor.

Mağazalarda alışverişinizi dokunmatik ekranlarda yapmaya hazır olun.

Benzer bir şekilde Hugo Boss da Berlin mağazasına, koleksiyonlarını sergilemek yerine müşterilerini, tüm koleksiyonların incelenebildiği 65 inçlik bir ekran ile karşılıyor. Müşterilerin beğendikleri Hugo Boss ürünlerini kendi zevklerine göre kişiselleştirebildiği ekran, lüks tüketimdeki ‘kişiye özel’ kavramını adım öteye taşımış oluyor. Ayrıca marka bu sayede koleksiyonları standart kalıplarda seri üretmekten de kurtulmuş oluyor.

Bir Bakışla Ödeme

Mağazalardaki ödeme sistemleri de bu dijitalleşmeden nasibini alacak. Mağazaların kasaları önünde oluşan uzun kuyruklar tarihe karışacak. Alışveriş deneyiminizin dijitalleşmesi gibi ödeme yöntemleriniz de bir göz taraması ya da parmak izi okuyucuları ile gerçekleşecek. Kredi kartı ya da nakit taşımanıza gerek kalmayacak.

Halihazırda, dijital ödeme yöntemleri hayatımıza yavaş yavaş giriyor. ApplePay, Google Wallet ve Samsung Pay gibi yaygınlaşmaya başlayan ödeme yöntemleri, önümüzdeki 10 yıl içinde cebinizde ya da çantanızda taşıdığınız cüzdanlardan daha geçerli hale gelecek.

Yeni Nesil Bankacılık

Ödeme yöntemlerine değinmişken bankacılık sektöründeki dijitalleşmeden de bahsetmeden olmaz. Çoğu bankacılık işlemini akıllı cihazlarımızdan gerçekleştirebiliyor olsak da şubeye gitmemizi gerektiren hatırı sayılır işlem bulunuyor. Bankalar da müşterilerine en hızlı ve güvenli hizmeti sunmak için şubelerini dijitalleştiren işletmeler arasında yerini alıyor.

TEB’in, bankacılıkta dijital dönüşüme öncülük eden Pratik Şube konseptinin ilki 4 Aralık’ta Denizli’de açıldı. Kullanıcıların işlemlerini daha hızlı ve kolay gerçekleştirmesini sağlayan şube, hem müşterilerin hem de banka personelinin zamandan tasarruf etmesini sağlıyor. Etkili ve verimli yürüyen bankacılık işlemlerinin gerçekleştiği şube konsepti yakın bir zamanda ülkenin dört bir yanında karşımıza çıkıyor olacak.

Daha Çok Kişiselleştirme

Geleceğin mağazaları yüz tanıma teknolojisi sayesinde içeriye adım attığınız andan itibaren sizi tanıyarak alışveriş deneyiminizi kişiselleştirmeye başlayacak. Öyle ki şu an online alışveriş yaparken karşılaştığınız “Bunu alanlar bunu da beğendi” ve “Önceki siparişlerinize göre şu ürünleri beğenebilirsiniz” gibi önerileri fiziksel mağazalarda da görüyor olacaksınız.

Yeni teknolojiler hem kişiselleşmiş hem de önceden deneme imkanı sunan bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Online alışverişte sağlanan tek tuşla ödeme, kişiye özel indirimler, favori ürün listeleri ve ücretsiz deneme ürünleri de mağazalarda sizi bekliyor olacak. Hatta bu deneyim dokunmatik ekranlarda sesle komut edilebilen asistanlarla gerçekleşiyor olacak.

Üç boyutlu yazıcılarla kişiselleştirme bir adım daha ileri taşınacak. Bir ayakkabı mağazasını ziyaret ettiğinizi düşünün. Modeli seçtikten sonra ayağınız taranacak ve aynı gün içinde üç boyutlu yazıcıdan çıkan, size özel üretilmiş ayakkabınızı teslim alabileceksiniz.

Denemeden Olmaz

Sanal gerçeklik (VR) gözlükleri artırılmış gerçeklik teknolojisi de alışveriş deneyiminize entegre edilecek geliştirmelerden. VR gözlükler sayesinde beğendiğiniz ürünleri deneyebilecek, tatile gitmek istediğiniz yerleri ve kalacağınız oteli gitmeden görebileceksiniz. Denediğiniz ürün ve hizmetlerin beğenmediğiniz yanlarını değiştirebilecek ve kendinize özel hale getirebileceksiniz.