Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiGeleceğin teknolojisi: Kuantum bilgisayarlar

Geleceğin teknolojisi: Kuantum bilgisayarlar

Yakın gelecekte hayatımızda büyük değişikliklere neden olacağı söylenen kuantum bilgisayarlar, teknolojik devrimin en önemli yapıtaşlarından biri. Peki gündelik hayatta ve iş hayatında kuantum bilgisayarlar hangi alanlarda yeni bir çağ başlatacak? Bilgisayarların neden değişmesi gerekiyor? Şifreleme ve veri güvenliği açısından önemi nedir? Kuantum bilgisayarlar hakkında merak edilenler bu yazıda…

Günümüzde kullandığımız bilgisayarların ömrü bitiyor, onların yerine ‘Kuantum bilgisayar’lar geliyor. Devrimsel değişikliklere neden olması beklenen ‘Kuantum Bilgisayar’ nedir? Yakın gelecekte neleri değiştirecekler?

Bilgisayarların ömrü bitti! ’Yok artık!’ diyenler için hemen konuya girmekte fayda var: Şu anda kullandığımız bilgisayarların sahip olduğu teknoloji artık yetmiyor. Kuantum bilgisayarlar ise transistör denen küçük elektron durduruculardan oluşan mevcut bilgisayarların alternatifi. Elektronlar geçerse 1, geçmezse 0 temelli bit adlı bilgileri oluşturur ve kullandığımız bilgisiyarların transistör sayısının da bu durumda fazla olması gerekir.

ODA BÜYÜKLÜĞÜNDE BİLGİSAYAR

Geleneksel bilgisayarlar sayıları 0’lar ve 1’ler olarak tanımlarken, kuantum bilgisayarlar; atom ölçeğindeki kuantum parçalarını veya ‘kübit’leri kullanıyor. ‘Kübit’ler ‘Bir yerine aynı anda hepsi’ mantığıyla çalışıyor. Kübit aynı anda hem 0, hem de 1’e sahip olabilir. Normal bilgisayarlar gibi elektronları durdurup ‘bit’leri üreterek çalışmıyorlar. Bunun yerine kübit adı verilen fotonları kullanıyor ve veri üretiyorlar. İşin özü; aynı zamanda 0 ve 1 olabiliyorlar. Ve bu sistem de etkinlik ve performans açısından devrim niteliğinde.

2012’den bu yana üzerinde çalışılan kuantum bilgisayarlar, önce bir oda büyüklüğündeydi. Çalışmalar ise hızla devam ediyor. Gerçek hayatta kullanılabilecek modeller için 10-20 yıllık bir sürece ihtiyaç duyulduğu söylenmekte… Yalnız kuantum bilgisayarları daha iyi anlayabilmek için klasik fizik kanunlarını bir kenara bırakmak şart. Normal bilgisayarlar için ‘materyal bilimi’ yeterli ama kuantum bilgisayarlar için MİT Fizik’in profesörleri canla başla çalışmaya devam ediyor! Şu anda devasa büyüklükteler ama ileride pul kadar olduklarında hangi alanlarda hayatımızı kolaylaştıracaklar?

Günümüzün 0 ve 1’lerden oluşan ‘normal’ bilgisayarlara sıradışı bir alternatif olan kuantum bilgisayarlar, halen ilk adımlarını atıyor olsalar da çözümü yıllar alacak problemleri çok kısa sürede çözmeyi vadettikleri için teknolojik devrim hakkında ipuçlarını seriyorlar önümüze… 10-20 yıllık süreçte büyüyen veri boyutları ve yapılandırılmamış veriler, büyük veri altyapılarının daha da yoğun kullanılmasına yol açacak. Bilgisayar oyunları, video işleme gibi son kullanıcı odaklı işlemler, bulut üzerinde kullanılmaya başlanacak.

2

IBM, KUANTUM BİLGİSAYARI BULUT SERVİSİ OLARAK HİZMETE AÇTI

IBM’in geliştirdiği bir kuantum bilgisayarı, herkesin kullanabilmesi için bulut servisi şeklinde hizmete açtığını da eklemekte fayda var. Üstelik bir kuantum bilgisayar almanıza gerek yok! IBM’in açtığı servise üye oluyorsunuz ve kısa bir ders görüyorsunuz. Kuantum hesaplamalarının mantığını kavrayınca bu teknolojinin gerektirdiği bir arabirime geçiyorsunuz. Arka planda ise bir kuantum bilgisayar var ki bu geleceğin teknolojisini 360 derece videoyla görmek mümkün.

Söz konusu hız olduğunda zaten ‘normal’ bilgisayarlarla kıyaslamak büyük hata! Şu anda kullandığımız bilgisiyarlardan tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı… Ama ‘doğru soru’yu sormak önemli. IBM’in bu projeye halka açmasının nedenlerinden biri de bu… Kimler, hangi sorulara cevap arayacak? Sorular, cevaplar; kuantum bilgisayarların gündelik kullanımına da kapı aralayacak.

ŞİFRELEME SİSTEMLERİ DEĞİŞECEK

Hız çok iyi, bilgiye ulaşmakta bir problem yaşamayacağız ama ya şifreleme? Kuantum bilgisayarların hayata geçmesiyle birlikte dev şirketlerden hükümetlere, şifreleme sistemlerinin ‘kuantum dayanımlı’ olması gerekecek. U.S. National Institute of Standards and Technology (NIST) ise toplumun, bu tehlikeye karşı kendilerine yardımcı olmalarını istiyor. Amaç daha güvenli algoritmaların oluşturulması. Yeni bir şifreleme standartı da bugünden yarına gerçekleşecek bir şey değil. Daha güvenli algoritmalar, uzun hedefler arasında.