Ana Sayfaİş DünyasıGeleneksel Pazarlama mı Yoksa Dijital Pazarlama mı? Ya da İkisini Birleştiren “Fijital Pazarlama” mı?

Geleneksel Pazarlama mı Yoksa Dijital Pazarlama mı? Ya da İkisini Birleştiren “Fijital Pazarlama” mı?

Maliyeti daha fazla, kurgusu daha uzun olsa da geleneksel pazarlamayı tercih edebilir ya da kendini kolaylıkla yenileyebilen, her an her yerde ulaşılabilen dijital pazarlamadan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Bir seçenek daha var: Her ikisini de aktif bir şekilde kullanabileceğiniz “Fijital” Pazarlama…

“Dijital Pazarlama”ya yeni demek ne kadar doğru, tartışılır ama son yıllarda hızla yükselişe geçtiği kesin. Akıllı cep telefonu, bilgisayar, tablet, dijital billboardlar gibi interaktif yöntemleri kullanarak iş ortakları ve tüketicilerle bağlantı kurulmasını sağlayan “Dijital Pazarlama”; marka, ürün ve hizmetleri geliştiren, dijitalleşen dünyaya entegre olabilen bir yöntem. “Geleneksel Pazarlama”dan ayrıldığı yegane yanı da bu: Dijital pazarlama, dijital kanalları kullanır; müşteri odaklı, yenilikçi ve günceldir. Hedef kitleye seçenek ve deneyim sunar.

Dijital pazarlamanın en etkili yöntemleri arasında sosyal medya pazarlaması gelir. Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Google+ ve bunlara benzer sosyal platformlar üzerinde, hedef kitleye ürün-hizmet tanıtımı yapılır (Whatsapp, Bloglar, Messenger da sosyal medya platformlarının içerisinde yer almakta). Kullanıcı gün geçtikçe artar ve daha fazla kişiye ulaşılır.

İçerik Pazarlama (Content Marketing) 

İçerik pazarlama (content marketing) dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarından… Web sitesinde, bloglar ve benzeri kanallarda, pazarlaması yapılan ürün ya da hizmet ile ilgili içerik yer alır. Ayrıca YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat gibi sosyal medya platformlarında, yüksek takipçi sayılarına sahip kişiler (influencer/ fenomen), içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçileriyle paylaşır. Önceden belirlenen “e-posta” adresleriyle de hedef kitleye “ses” duyurulmaya çalışılır. E-posta, önemli pazarlama araçlarından biridir. Üstelik geleneksel pazarlamada belli kalıplar vardır, uyulması gerekir. Oysa dijitalde farklı kampanyalar düzenlenebilir, etki alanı geniştir, anında gündem oluşturmak mümkündür.

Markalar, güncel olaylardan da yararlanır ki buna gerçek zamanlı pazarlama (real time marketing) denmekte… Manşetlere çıkan, gündem olan herhangi bir konu, gerçek zamanlama için zemin yaratır ve markalar da bu olayların üzerinden kendilerini gösterir.

Başka firmaların veya kişilerin ürünlerinin satışıyla gelir elde etmek de mümkün. Bu yöntem, satış ortaklığı (affiliate marketing) olarak biliniyor. Satışı yapan kişi/ firma, aracı olan kişiye ürünün satış linkini verir ve o kişi de internet ortamında gerçekleşen satıştan pay alır.

Müşteri Davranışlarının Analizi Büyük Avantaj 

Dijital pazarlamanın pek çok avantajı bulunmakta: Müşteri davranışlarının analiz edilmesi, yeni iş modellerinin üretilmesi, hedef kitlenin ölçülebilmesi, 7/24 ulaşılabilir kaynak olması, rekabet ortamının oluşması ve geleneksel pazarlama faaliyetlerine oranla daha uygun maliyetli olması. Geleneksel pazarlama daha maliyetlidir, oysa ki daha düşük maliyetli olan dijital pazarlama sayesinde daha çok kişiye ulaşılabilir.

Müşteri davranışlarının analiz edilmesi ve hedef kitlenin ölçülebilmesi, dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından.

Dijital pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri “feedback”tir. Reklam verene yorum yapabilir, soru sorabilirsiniz ama geleneksel pazarlamada sadece reklamları izlersiniz. Sosyal medya platformları bunun için biçilmiş kaftandır. Üstelik dijitalde yalnızca müşteri-marka ilişkisi yoktur, aynı anda birkaç kişiyle iletişim kurulabilir. Gelenekselde yanlışın düzeltilmesi zaman alır, kampanya kurgusu uzundur. Dijitalde ise kolayca yenilik yapılabilir, insanların her an dikkatini çekebilirsiniz.

7/24 Açık Bir Pazar 

İnternet kapanmıyor değil mi?! O zaman markanızı tanıtmanız için 7/24 emrinize amade bir pazarlama alanınız var! Ama geleneksel pazarlamada bu mümkün değil.

Kullanılan dil daha samimi ve sıcaktır, dijital pazarlamada… Geleneksel, daha resmi ve mesafelidir. İletişimin daha samimi ve sıcak olması da müşteri ile daha iyi bir iletişim kurulmasına olanak sağlar. Tüketiciye hakkını koruması için bir alan yaratılmış olunur ki tüketicinin de dijitale kaymasındaki en önemli sebeplerden biridir.

Dijitalde reklamlar dijital ortam üzerinden gerçekleştirilir, sosyal medya uzmanları ve ajanslar profesyonelliklerini ortaya koyar. Gelenekselde, halkla ilişkiler ve pazarlama gibi departmanlar üzerinden işler yürür.

Geleneksel + Dijital = Fijital 

Fiziksel ve dijital dünyanın bir bütün halinde hareket etmesini esas alan “Fijital ya da Phygital” kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşmayı sağlayan bir pazarlama yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Fiziksel yani geleneksel anlayışı, dijital ile iç içe kullanmak da son yılların trendlerinden. Finans ve bankacılık, oteller, perakende, oyun sektörü gibi alanlarda “fijital”i daha sık göreceğiz. Önemli olan ilk önce hedefleri iyi belirlemek, analiz etmek ve değişime direnç göstermemek! Her alanda öğrenmek; kendimizi, şirketimizi, markamızı geliştirebilmek.

Geleneksel ve dijitali harmanlayan “fijital pazarlama” yöntemi, son yılların yükselen trendleri arasında.

Geleneksel ve dijital pazarlama çalışmalarını birlikte yürütmek de zor değil. Basılı reklamlar veya yayın reklamları, satış odaklı kampanya materyalleri, basın toplantıları vb. gibi halkla ilişkiler çalışmalarının yanı sıra sosyal medya iletişimi, arama motoru optimizasyonu stratejisi, dijital banner reklamları, e-posta pazarlama kampanyaları ve video reklamları da devreye girmeli. Böylelikle mevcut müşteriler kaybedilmez, yeni müşteriler edinilir. Son uyarı: Zaman faktörü asla göz ardı edilmemeli, sabırlı olunmalı. Bugünden yarına büyük bir başarı elde etmek yalnızca bir hayal…