Ana Sayfaİş DünyasıKariyerGelişen teknolojinin sunduğu yeni kariyer fırsatlarına hazır mısınız?

Gelişen teknolojinin sunduğu yeni kariyer fırsatlarına hazır mısınız?

Teknolojinin gelişimi, yeni iş kollarının ortaya çıkışını da beraberinde getiriyor. Bu yeni iş kollarında çalışan bireylere yönelik talepler de günden güne artıyor. Bugün geldiğimiz noktada bir “beyaz yaka”nın, kariyer planlamasını karşımıza çıkan yeni alternatifler ışığında yapmasında fayda var. Göçmenlik başvurularına verilen yanıtlar, yeni iş anlayışlarıyla ilgili önemli ipuçları taşıyor. Örneğin, Avustralya’ya göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyenleri bir adım öne çıkaracak, adeta küllerinden doğan bazı meslekler var. 2017 itibariyle kariyerinize yön vermek ya da kariyer için ilk adımı atmak istiyorsanız, işte size önerilerimiz…

1. Veri Analisti

Gelişen teknolojinin iş hayatımıza kattığı değişikliklerden biri; her alanda hızlı ve yoğun veri akışı… Ancak bir bilgi fırtınası şeklinde üzerimize yağan tüm bu verileri birinin analiz etmesi ve manipüle edilmeden güvenli bir şekilde saklaması gerekiyor. Bu ihtiyaç da ortaya “veri analisti” denilen kişinin her geçen gün değer kazandığı bir kariyer çizgisi çıkarıyor. Bu alanda çalışmak istiyorsanız kodlama konusundaki bilginiz sizi öne çıkacak ve ayırt edilmenizi sağlayacaktır.

2. Bilgi Teknolojileri Mimarı (Technical Architect)

Dijital çağ, gelişmiş yazılım teknolojisi ile birlikte bütün sektörleri hızla ele geçiriyor. İş alanları sürekli gelişmeye ihtiyaç duyuyor. Bilgi Teknolojileri (BT) stratejisi ve mimari hizmetleri gibi iş alanları, programın yapısını korumak için liderlik özellikleri ve operasyonları birleştirmek üzere tasarlanıyor.

Eğer bir BT Mimarı olmak istiyorsanız, sadece iş için gerekli olan özelliklerdeki yetkinlik maalesef yeterli değil. Yenilikçi, verimli ve düşük maliyetli çözümler sunmanız da gerekiyor. Elinizdeki projeyi iyi yönetmeli ve görev dağılımlarını doğru bir biçimde yapabilmelisiniz. Özetle yönetim beceriniz sizi bir adım öne çıkarabilir.

3. Müşteriden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Teknoloji, tüketim alışkanlıklarını da değiştirdi. Perakendeciler, online alışveriş alışkanlıklarını her geçen gün daha fazla takip etmeye ihtiyaç duyuyorlar. Sosyal medya uzmanlığı olmazsa olmaz, buna farklı kanallar aracılığı ile müşteriye ulaşma becerinizi de eklediğiniz zaman farkındalık yaratan bir aday haline geliyorsunuz.

Dolayısıyla önümüzdeki dönemde müşteri merkezli yapılarda, Müşteriden Sorumlu Genel Müdür Yardımıcısı (Chief Customer Officer – CCO) tanımını daha sık duyacağız. Bu pozisyonu hedefleyen bir kişinin, müşteri etkileşimini ve perakendecilerin sadık müşterileri ile nasıl ilgilendiklerini doğru anlaması, güçlü iletişim ve stratejik becerilere sahip olması gerekiyor.

4. İK Yöneticisi

Küresel ekonomideki seyir ve bunun yansımaları, İnsan Kaynakları alanını daha stratejik bir faaliyet alanı haline getirdi. Bu alandaki kariyer hedefiniz için teknoloji ile olan ilişkiniz belirleyici olabilir çünkü artık iyi bir İK’cıdan bazı filtreleme tekniklerini iyi bilmesi bekleniyor. Spesifik bir İK yazılımına, mesela bulut tabanlı olanlara hakimiyetiniz sizi ayrıcalıklı kılıyor. Yapısal değişimleri ve İK faaliyetlerini profesyonelce yönetebilme yeteneği ve organizasyonel beceriler hayati derecede önemli.

Çalışan bağlılığı adaylar için işverenlerin gözünde önemli bir unsur. Bu noktada bir İK temsilcisi olarak sizden, çalışanların yaptıkları iş ve çalıştıkları şirket arasında olumlu birlikteliği desteklemeniz beklenir.

5. Bilgi Güvenliği Uzmanı

Bilgi güvenliği profesyonellerine duyulan ihtiyaç hiç olmadığı kadar artmış durumda. 2017 yılında da bu alana yönelik talebin daha da artması bekleniyor. Bu alanda kariyer yapmak isteyenlerde izinsiz girişleri tespit etme, riskleri azaltma ve bulut veri güvenliğinde uzman olma becerileri aranan özellikler arasında yer alıyor. Eğer istenen tüm bu özelliklere sahipseniz, kariyerinizin hızla gelişeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

6. Java (Kod) Geliştiricisi

Firmaların büyümelerine imkan sunan yeni ve inovatif programlarla birlikte java kodunu geliştirebilen uzmanlara duyulan talep de artıyor. Java kodu ve bu kodla ilintili programlara (CSS, JMS XML ile Hibernate/Spring gibi) hakimiyetinizin üst seviyede olması sizi aranan kişi yapabilir. Bunun yanı sıra karmaşık sorunları zorlanmadan analiz edebilmeniz de sizin için artı puan demek.

7. Teknik Satış Danışmanı

Teknolojik ürün pazarının sunduğu iş imkanları da yeni dönemin kariyer fırsatları arasında söz edilmeyi hak ediyor. Teknoloji sektörünün devleri yeni ürünlerini tanıtmak, pazarlamak, satış desteği vermek, müşteriyle ilişki kurmak gibi pek çok aşamada, teknolojiden anlayan ve bu dili konuşan insanlara ihtiyaç duyuyor.

Bu başlıklardan herhangi birinde sahip olduğunuz uzmanlık ve alt yapınız sizi kesinlikle dikkat çeken bir aday haline getirebilir. Bilgi ve donanımın yanı sıra her iş ve sektörde olduğu gibi kendinize olan güveniniz ve iletişim yeteneğiniz, rekabetçi bir endüstride uzun süre var olmanıza yardımcı olacaktır.