Ana SayfaGenelGenç Tenisçilere Pozitif Etki: Junior Davis Cup ve Billie Jean King Cup

Genç Tenisçilere Pozitif Etki: Junior Davis Cup ve Billie Jean King Cup

Bu sene BNP Paribas Junior Davis Cup ve Billie Jean King Cup Türkiye’de ilk kez düzenlendi. Ülkemizde Türkiye Tenis Federasyonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen turnuvalarda dünya çapında gelecek vadeden genç tenisçiler kıyasıya yarıştı. Bizler de geçen ay bu harika turnuvaların heyecanını ülkemizde yaşamış olduk. Bu coşkuyu siz okuyucularımız ile paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle Junior Davis Cup ve Billie Jean King Cup turnuvalarından biraz bahsedelim: Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından ilk kez 1985 yılında düzenlenen bu etkinlikler, 16 yaş altı tenisçilere kendilerini gösterme imkânı sunuyor. Her sene kendi ülkelerini temsil eden takımlar, bölgesel eleme turnuvalarından sonra finalde yarışma hakkı kazanıyor. 2002 yılında günümüzdeki isimlerine kavuşan bu turnuvalarla dünya çapında tenis sporunda ses getirmiş genç tenisçileri tanıyor ve bu sporun geleceğine büyük bir heyecanla tanık oluyoruz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu sene BNP Paribas Junior Davis Cup ve Billie Jean King Cup ülkemizde düzenlendi. Tüm dünyanın dikkatini ülkemize çeken organizasyonun açılış seremonisi, Antalya’da, Aspendos Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Turnuvaya 21 ülkeden genç tenisçiler katıldı. Antalya, Belek Turizm Merkezi’nde gerçekleşen karşılaşmalarda Junior Davis Cup’ta Rusya, Fransa’yı 2-0 yenerek şampiyon olurken Billie Jean King Cup’ta Çek Cumhuriyeti, Japon takımını mağlup ederek şampiyonluğa ulaşan ülke oldu.

Genç sporcuların desteklenmesi, sürdürülebilirlik bilincini geniş kitlelere ulaştıracaktır. Dünyanın sürdürülebilirliği genç neslin elindedir. Gelecek vadeden sporculara ihtiyaç duydukları desteği sunmak, bu ve/veya herhangi bir spora ilgi duyan her kesimden gence ilham olabilir. Tenis sporunun ülkemizdeki gelişimi ve tanınırlığının arttırılması, yeni sporcuların yetiştirilmesi ve motive olabilmesi için oldukça önemlidir. Bu vizyon sürdürülebilirlik kavramının yaygınlaştırılması bakımından büyük bir itici güç olacaktır. Yeni nesle aktarılan spor kültürünün ve onlara kendini gösterme imkânı tanınan organizasyonların bu derece ses getirmesi, ev sahibi ülkemiz için de oldukça gurur verici. Geleceğin yıldızlarını tanıdığımız BNP Paribas Junior Davis Cup ve Billie Jean King Cup organizasyonlarında yarışan tüm genç sporcuları tebrik ediyoruz.