Ana SayfaBizden HaberlerGençler internetteki video reklamlarını daha çok benimsiyor!

Gençler internetteki video reklamlarını daha çok benimsiyor!

Yaşınız kaç olursa olsun, siz de komik/eğlenceli viralleri,  spor ile ilgili videoları ve/veya kaçırdığınız dizileri mutlaka internette izlemişsinizdir. Biz de, TEB olarak, sosyal mecralara özel yarattığımız myTEB konseptimiz aracılığı ile uzun bir zamandır yayınladığımız reklamların kamera arkası görüntülerini, etkinliklerimize ait videoları paylaşıyoruz.

TEB’in stratejik ortağı BNP Paribas’nın inovasyon araştırma şirketi L’Atelier‘nın blog’unda Ivory King’in
kaleme aldığı gençlerin video kullanım alışkanlıkları ile ilgili araştırma sonuçları ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim.

Metacafe’nin sponsor olduğu ve Frank N. Magid Associate, Inc. tarafından gerçekleştirilen “Magid Media Futures 2010: Online Video” araştırmasında internette video izlenmesinin öncülüğünü genç neslin yaptığı ve internet reklamcılığına daha sıcak baktıkları sonucu ortaya çıkmış.

İnternet kullanıcılarının %50’sinin  haftada bir kez veya daha fazla internette video izlediklerinin ortaya konduğu araştırmada;
•   İnternette video izlerken geçirilen sürenin 4,6 saat
•    18-34 yaş arası erkeklerin %67’sinin, 18-24 yaş arası erkeklerin ise % 85’inin internette haftada bir veya daha fazla video izledikleri
•    18-24 yaş arası kadınların %68’inin haftada bir kez video izledikleri
bulgularına ulaşılmıştır.

Üstelik pek çok tüketici (yaklaşık %38’i) televizyonlarından online video izleyebilmek için bilgisayarıyla televizyonu arasında bağlantı kuruyormuş. Bu nedenle de önümüzdeki yıl internette yayınlanan video sayısının %5 artacağı beklenmekte.

Bu araştırmadaki “internetin, televizyon izlemeyi düşük bir oranda etkilediği” sonucuna dayanarak medyacıların internetteki videoların, geleneksel televizyon mecrasının yerini almasından endişelenmemeleri gerektiği belirtiliyor.

Katılımcıların onlarca bölüm süren dizi veya TV programları yerine, kısa formatlı video izlemeyi tercih etmeleri ve eğlenceli bulmaları (katılımcıların yaklaşık üçte biri) nedeni ile kısa videoların son derece popüler olduğu tespit edilmiş. Tüm yaş gruplarında her 4 kişiden 3’ü profesyonel çekilmiş kısa video kliplerini düzenli olarak seyrettiğini araştırma sonuçlarında elde edilmiştir.

Araştırmaya katılan kişilerin %55’i internetteki reklam filmlerini televizyonda yayınlanan reklam filmlerine göre daha dikkat çekici bulurken,  %24’ü bu kanıya pek katılmamaktadır. 18-24 yaş arasındaki internet kullanıcılarında; erkekler  %18 ve kadınlar 10% ile internette yayınlanan reklamlara daha olumlu baktıkları; ileri yaşlardaki kullanıcıların ise televizyon reklamlarına daha duyarlı oldukları araştırma sonucunda ulaşılan bulgulardan bir diğeridir.

Bu araştırmadan gördüğümüz kadarıyla internette video izlemek, bu alanda yapılan tüm araştırmaları dikkate aldığımızda ise genel olarak “internet” her geçen gün gücünü özellikle genç kullanıcılarda artıran ve kitleleri kendine bağlayan bir mecra olmaya devam ediyor.

Peki ya siz internette yayınlanan videolara ve reklamlara nasıl bakıyorsunuz? Siz de bu araştırmadaki bulgulara katılıyor musunuz?

Sevcan Sütlü
TEB Grup İnovasyon Departmanı