Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Aycan Kurtarangil

Gençlik Treni Günlüğü – Aycan Kurtarangil

İstiklal Gençlik Treni’yle 11 Temmuz’da yola çıktık. Yola çıkmadan henüz gardayken yol arkadaşlarımızla kaynaşmaya başladık. Ortam, tren ve gezdiğimiz şehirler çok güzeldi. İlk durağımız Amasya, şehzadeler şehri! Yeşil ırmağın kenarına dizilmiş maketi andıran evler ve dağlar arasında  hapsolmuş şirin mi şirin bir şehir. Trenden inmeden bile bizi büyüsü altına alıyor.
Büyüsü altına girdiğimiz bir başka yer ise Divriği Ulu Cami. Caminin her şekli bize başka bir hikâyeyi anlatıyor. Neleri düşünerek neleri hesaplayarak yapmışlar o muhteşem yapıyı, rehberlerimiz anlattıkça ecdadımızdan gurur duyarak caminin büyüsüne kapıldık. Divriği Ulu Cami gerçekten cam fanuslarda saklanmalısın, günümüz mimarisi belki de yakalayamayacak seni.
Divriği’den sonraki durağımız Sivas. Tüm yorgunluğumuza rağmen Sivas’ı da gezdikten sonra trenimize varmadan, tren garının önünde tüm kızlar toplanıp halay çektik. Ne davul ne zurna bizim sesimiz yeter bize. Bizim coşkumuza çiçeği burnunda gelin ve damatta eşlik etti. Israrlarımıza dayanamayan gelin arkasını dönüp çiçeğini İstiklal Gençlik Treni kızlarına fırlattı. Bizlerse yüzümüzde kocaman kahkahalarla çiçeği kapmak için yarıştık ve sonrada aramızdan şanslı arkadaşlarımız geninin ayakkabısına adını yazdırmayı başardı :). Bu farklı deneyimin ardından trenimize kına gecesi yapıp eğlenceye devam etmek üzere geri döndük.
Bundan sonraki her günümüz güzel ve hareketli geçti. Hem gezdik hem eğlendik hem de farklı şehirlerde yaşayan birbirinden iyi insanlarla arkadaşlık kurduk. Bu güzel deneyimi bize yaşatan herkese teşekkürler :).