Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Betül Dönmez

Gençlik Treni Günlüğü – Betül Dönmez

Bu bir Gençlik Treni macerasıdır. Arkadaşlar satır satır nereleri gezip neler yaptığımızı anlatmak sizi sıkar diye düşünüyorum. Başvuru heyecanıyla attığımız ilk adım bizi Konya’ya kadar getirdi. O adımlar daha da cesaretlenerek kim bilir nerelere gidecek. Gezimi evet bu bir gezi projesi biz gençleriz bizi düşünen ve geleceğin gençlerinin kültürlerin kaynaşması gibi daha birçok yararı olacak bir projeye davet eden bizi İzmir ve Manisa tren garlarından alıp, İç Anadolu’nun birçok yönden gözde şehirlerini gezdiren bir icabet oldu. Öncelikle trene adım atar atmaz o sıcak duyguyu hissedince önyargılarınızdan kaygılarınızdan endişelerinizden arınıyorsunuz. Bize küçük ama bir o kadarda benimseyeceğimiz bir oda verdiler, odaları çok benimsedik. İlk gecemizde tanıştık kaynaştık yerleştik ve geçtiğimiz güzel yerleri oda arkadaşımla ışığı kapatıp hayal kurarak izlemeye başladık. Sonra uyuduk trenin o sallanan hareketinde adeta beşik edasıyla. Trende bizim için her şey düşünülmüş olması çok mutlu edici. Huzur şehri Konya’ya hoş geldik ve Mevlana’nın hoşgörü ikliminde huzur bulduk. Buradan ayrılacağımız zaman bu kişilik değişimiyle ayrılacağız. Bu güzergâhta görmediğim tek yer konya idi ve bu proje sayesinde eşsiz ve renkli rehber beylerle bu turu tamamlamak güzeldi. Bu projeyi hazırlayan, destek veren, bizim için burada trende bulunmak zorunda kalan gençlik liderlerine tren çalışanlarına ve TEB yetkilisine teşekkürler emeklerine değmiş biz çok hoşnut kaldık. Sabah yediğim çilek reçelinin tadı gibi hala damağımda bu gezinin tadı.

Öğrenci şehri Eskişehir’de bulduk kendimizi. Küçücük görünen bu güzel şehrin aslında ne kadar büyük ve gelişmiş olduğunu gördük. Sazova Bilim Parkı’ndan, cam ve lüle taşı atölyeleri, yapay denize kadar her yere gittik. Bize tanıdıkları serbest zamanda arkadaşlarımızla Eskişehir sokaklarını dolaştık, oturduk, tavla bile oynayıp, adeta burada öğrenciymiş gibi bir gün geçirdik. Toplanıp trene geldiğimizde bazı arkadaşlarımız bize veda ettiler, az zamanda çok alışmışız birbirimize. Bu arkadaşlığımızın ilerde devam etmesi için iletişim adresleri alındı ve ayrılık başladı. Bu güzel, verimli projede yer almak hayatımda yaşadığım en güzel çılgınca bir aktiviteydi.

İkinci istasyon, ikinci macera dolu gezi turu nihayet başladı. Hızlı trenle geçtiğimiz Ankara’da hızlı tren kadar hızlı geçti. Başkenti başkent yapan yerleri gördük. Atamızı ziyaret ettik, Çanakkale şehitlerimizin ve diğer bütün şehitlerimizin yaptıklarını görüp gurur duyduk. Bu gurur gençliğin verdiği heyecanla hızlı akan kanımızı daha da hızlandırdı. Ankara Kalesi’nin o muhteşem manzarasını izledik. Bol ama çok bol fotoğraflar çekildik. Hikâyemizi görsellik açısından da süsledik. Arkadaşlarımızla daha bir kaynaştık ve günün sonunda bizim için özel hazırlanmış o şirin ve güzel trenimizi özledik. Şu an trenimize doğru yoldayız. Heyecanla Eskişehir Garı’na varmayı bekliyoruz. Arkadaşlarımız ve ben bakanlığımıza ve sponsorlarımıza bizzat teşekkür etmek isterdik. Ankara’da bakanımızla görüşemedik, ama bu yazıyla bir sponsorumuza teşekkürümüzü iletmiş olacağız, teşekkürler TEB.