Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Cansu Kübra Ektaş

Gençlik Treni Günlüğü – Cansu Kübra Ektaş

Kompartımanın özelliklerine değinecek olursam iki kişiye yetecek özelliklere sahip olduğunu söyleyebilirim. İçinde lavabo ve mini barda var. O gece hareket halinde trende uyuduktan sonra sabah uyandığımızda Konya’daydık. Kahvaltımızın ardından başta Alaaddin Camii olmak üzere tüm gün gerek bize sağlanan otobüsle gerek yürüyerek Konya’mızın önemli yerlerini rehberimizle ziyaret ettik. Şahit olduğumuz güzelliklerle büyülendik denilebilir. Bunda büyük katkı ve kendi alanlarında hâkim rehberimize aitti. Yoğun günün ardından duş almak için gençlik merkezinin ziyaretçilere sağladığı imkânlardan faydalandık. Akşam yemeğinin ardından Konya’yı gece görme fırsatını elde ettik. İlk günün ardından bile bir aradaki arkadaşlarımızın pek çoğuyla sımsıcak bir bağ kurmaya başladık. Dinlenmek için ise trenimize özlemle döndük. Yarın yht ile Ankara’ya geçeceğiz programa göre bu sırada trenimiz Eskişehir’e hareket edecek.

Değerli arkadaşlarım, bugün 17.7.12 Eskişehir’deyiz şuan ama gezimizin 2.günü Ankara ziyaretine ayrılmıştı.1 gün içinde 3 şehirde bulunmamız YHT ile mümkün oldu. YHT’ye bu gezi sırasında ilk kez binme fırsatı buldum oldukça konforluydu. YHT yolculuğumuz ardından Ankara gezimize Sincan’dan başladık, yine otobüsümüz ve rehberlerimiz eşliğinde Anıtkabir, ilk meclis binası ve pek çok yeri görme fırsatımız oldu. Rehberlerin anlatımıyla anıtkabirde her ayrıntı ayrı bir anlam kazandı ve diğer yerlerde pek çok simgenin ne anlama geldiğini öğrendik. Gece Eskişehir’e geçtik yht ile ve trenimize yataklarımıza kavuştuk.

18.7.12 tarihinde Eskişehir’deydik ve tüm gün rahat bir geziyle geçirdik. Trene ve birbirimize o kadar alıştık ki yazının tarihin yanına günümüz diye eklemek istiyorum. Bugün Eskişehir’deki devrim arabasından başlayarak şehrin bilim parkını alışveriş yerlerini yapay denizini gördük. Zevkli ve yorucu olmayan bir gezi günüydü. Şimdi trende geri dönüş yolundayız. Yeniden İzmir’e doğru yol alıyoruz ve bugün bir arada hep birlikte otururken hiçbirimizin daha 3 gün önceye kadar tanışmıyor olduğumuzu aklından geçirdiğini sanmıyorum. Sanırım proje amaçladığı pek çok şeye ulaştı. Çok farklı bölgelerden gelen 50nin üzerinde insan birbirini tanıma fırsatı bulmasının yanında çok değerli hatıralar elde etti. Çok çok güzel 3 ilimizi en güzel değerleriyle tanıma imkânımız oldu. Bu sırada ne maddi ne manevi açıdan hiçbir büyük zorluk yaşamamış olmamızda projenin bir başka başarısıdır. Küçük bazı sorunlar olduysa da ilerleyen yıllarda devamının gelmesini temenni ettiğim bu projede aşılabileceğini düşünüyorum.