Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Deniz Şen

Gençlik Treni Günlüğü – Deniz Şen

Divriği Ulu Camisi’ndeydik. Aklımızda adamlar bu yapıyı nasıl yapmış o tarihlerde (1228) bu denli yüksek bilimsel alt yapı nasıl yakalanmış, mimar böyle ışık oyunlarını becermeyi nasıl öğrenmiş soruları var. Sorularından çok böyle muhteşem bir yapı nasıl bu denli düzensiz bakımsız ilgiden uzak kalmış hatta tahribata uğramış, insanlar neden aşk sözcüklerini abideye kazma ihtiyacı duymuş ve insanlar nasıl bu kadar tarih saygısından yoksun olabilmişler soruları vardı. Memleketimizin ve milletimizin ayıbıdır. Tüm bunlara rağmen Divriği Ulu Camii tüm varlığıyla ihtişamlı kendine hayran bırakır. Sizin için bu yapı mutlaka görülecekler listesinde olmalıdır.

Henüz yorum yok
  • Görülmesi gereken yerlere birtanesi daha eklendi 🙂 Umarım bahsettiğin kadar ihtişamlı ve güzel bu camii uygun bir şekilde restore edilir güzelliklerini uzun yıllar taşır ve gelecek nesiller içinde büyük anlamlar ifade eder, herkeste senin yaşadığın bu hisleri uyandırır.

  • evet cok doğru bir kanı..cok acı da olsa insanlar için tarih,tarihi yapılar yada bunlar gibi anlamlı şeyler önemini yitirmeye başladı..umarım bir gün bende ziyaret edebilirim.

bir cevap yazın