Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Fatih Tuna

Gençlik Treni Günlüğü – Fatih Tuna

13.07.2012
İstanbul’dan Karaelmas Treni’ne binmek için Zonguldak’a giderken organizasyonla alakalı soru işaretleri, istasyonda Gençlik treni ekibine katıldıktan sonra birer birer uçtu gitti. Gençlik Spor Müdürlüğü görevlileri kitaplarla bizi uğurladıktan sonra 2 kişilik yataklı lavabolu buzdolaplı kompartımanlarda yolculuğumuz tahmin ettiğimizden iyi şartlarda başladı. Havlusundan terliğine nevresim takımından oyunlara kadar her şey düşünülmüş akşam yemeği hemen hemen herkesi tatmin etti. Sınırsız çay uygulanması beni benden aldı zaten. Akşam tanışma toplantısının ardından zaman diliminde Mangala adlı oyunu öğrenmiş olduk 15-16’daki Ali’yle Murat Mangalacı Oğuz ilk tanıştığım kişiler oldu. Murat, Ali ve oda arkadaşım Huzeyfe ile ilk gün hızlı ve eğlenceli geçti.
14.07.2012
Seyahatin 2. günü 8’de kahvaltımızı yaptıktan sonra, ilk durağımız Kayseri’de otobüslerle il turuna başladık. Kayserili iş adamı Kadir Has’ın Kayseri tanıtımına çok büyük katkısı olacağını düşündüğüm Kayseri Kadir Has Kent Müzesi’ni gezdik. Şehirle alakalı detaylı bilgi verildi. Müze dışındaki Kadir Has’ın yazılı söz ise  iş adamının topraklarına olan bağlılığını gösteriyordu. Ben buraya yaptığım bağışlarla değil doğduğum topraklara borcumu ödemeye geldim. Keşke her iş adamı iline böyle sahip çıksa demekten kendimi alıkoyamadım. Bir sonraki durağımız Selçuklu Sultanı 2.Kılıçarlaslan’ın kızı Gevher Nesibe’nin vasiyeti üzerine yapılmış dünyanın en eski tıp müzesi olan ve şu anda Tıp tarihi müzesi olarak kullanılan Gevher Nesibe Hastanesi’ni gezdik. Hikâyesiyle ve havasıyla gerçekten ilginç bir ortam sıradaki durağımız Arkeoloji Müzesi’ydi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kayseri ve çevresindeki yerleşkelerden toplanan çağlar öncesine ışık tutan eserlerin sergilendiği bir müze burası. Özellikle tarih meraklılarının gidip görmesi gerek bence.
Müze gezisi tamamlandıktan sonra öğle yemekleri yendi Kayseri’nin karlı dağlarına Erciyes’e hareket başladı. Kayseri’yi ayaklar altına alın manzarası ve tertemiz havasıyla cezbetti bizi. Gondolla yaptığımız tur inanılmazdı. Yine şehrin önemli simgelerinden Kayseri Kalesi’ni ve Kapalı Çarşı’yı gezdikten sonra serbest zamanda şehir içini gezerek geçirdik. Trende akşam yemeğiyle yorucu ama eğlenceli 2 gün geride kalmış oldu. Artık Sivas’ın yollarına koyulma vakti.