Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Gündoğdu Türkoğlu

Gençlik Treni Günlüğü – Gündoğdu Türkoğlu

15/07/2012

Gençlik Treni organizasyonunun bu denli keyifli geçebileceğini düşünmezdim. Düşünülen her detay ile trende seyahatler beni sevindirmişti.

1. gün gezimizin ilk durağı Kayseri oldu. Daha önce Kayseri’ye hiç gitmeyen biri olarak yöremin meşhur şeyleri dışında pek bir bilgim yoktu. Gezi sonunda gördüm ki bu şehri anlatmaya ne bir gün ne de bir günlük yeter. Modern şehir, tarih açısından zengin ve spor faaliyetlerinde yaygın olduğu bir şehir görmek isterseniz Kayseri’yi mutlaka ziyaret edin.

2. gün Sivas Divriği Ulu Camisi’ne gittik. Dünya üzerinde tek ve bir ikincisi yapılamayacak bu mimarideki bu incelikler ve düşünülen her detay insanı bu yapıya hayran bırakıyor eğer ölmeden önce yapılacak listeniz var bu mimariyi mutlaka eklemelisiniz.

İkinci durağımız Sivas Merkez’di kültürel açıdan çok zengin olan bu şehirde Cumhuriyet dönemi Osmanlı dönemi ve daha eski Türk devletleri zamanından kalma eserleri bir arada görmek mümkün olacaktır.

3.gün durağımız Ankara ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret ettik. Cumhuriyete dair birçok belge ve motiflerle herkesin hayran kalacağı bir ortam yaratılmış. Her Türk gencinin gelip görmesi gerek bir mekan. Daha sonra tarihi Ankara Kalesi’ni gezdik rehberler sayesinde geçmişi öğrenme şansı bulduk. Sonrasında Ankara’daki tarihi türbe ve camileri gezip birbirinden harika yapıları gördük. Sanat sokağında yaptığımız ufak bir gezinti ile Ankara’da sanatın ne denli gelişmiş olduğunu gördüm.

Bu gezide bize eşlik eden bizi bilgilendiren rehber arkadaşlarımıza, gerekli organizasyonları ayarlayan hocalarımıza ve TEB görevlisi arkadaşımıza teşekkürü borç bilirim.

Umarım bu etkinlikler sürekli hale gelir ve genç arkadaşlarım tarihi yerleri okuyarak değil de gezerek görerek öğrenir.