Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Muhammet Çetin

Gençlik Treni Günlüğü – Muhammet Çetin

Küçükken  dünyayı sadece etrafımızdaki dağlardan ibaret sanırdım. Dağların ardını hep merak ederdim. yavaş yavaş büyüdüğümde çevremi gezmeye başladım ilçeler iller derken bir gün düşündüm ki  para biriktirip güzel ülkemi turlayayım. Ülkemizdeki kültürleri, atalarımızın miraslarını göreyim, ülke olarak nelere sahipolduğumuzu kavrayayım istedim. Ancak bunları yapabilmek için param yoktu. Bir çıkış yolu ararken Gençlik ve spor bakanlığının projelerini gördüm. Büyük bir heyecanla başvurdum ve gezmeye hak kazanmıştım. Efeler gençlik trenine gitmek için otostopla manisaya gittim. Garda benim gibi bekleyen arkadaşlar vardı. Hepimizin heyecanı ve amacı aynı olduğu için daha trene binmeden kaynaşıp arkadaş olduk. 5 dk. sonra 1. peronda denince heyecanım daha da arttı ve tren geldi. Odalarımız iki kişilikti. Tam otel konforunda, yataklı buzdolaplı. Rahatımız için her şey düşünülmüştü bu projede. tren hareket etti. Hepimiz odalara yerleşip yemek vagonundaki masalara oturduk yemek yedik, tanıştık gece boyu arkadaşlıklarımızı paylaştık. İyi bir kaynaşma oluverdi.
Sabahın ilk ışıklarıyla Konya’ya. Önce Hoş görünün simgesi, kültür ve medeniyet gururumuz Mevlana Hz.’nin camiine gittik. Rehberimiz coşkulu bir sunumla bize ortamın hazzını verdi. ‘’Gel ne olursan ol gel’’ diyen mevlana hazretlerinin yanına gelmiştik işte.Ordayken hep düşündüm tarihi kafamda canlandırmaya çalıştım. Orada gerçek bir tarih vardı. Kokusu hala duyuluyordu Sakal-ı şerif’in, kitaplarda yılların izi, kullanılan eşyalar… Hediyelik eşya aldık bu hazzın hatırası olarak, ikram edilen meşrubatları yudumladık.
Karatay medresesine gidip o zamanın talebeleri gibi havuz başında toplandık, rehberimiz gerçekten sunumuyla bizi derin tarihlere süzdürüyordu. Alaaddin tepesinde birçok Selçuklu sultanının namaz kılıp milleti için dua ettiği camiye gittik, ordan Sille denilen tarihi turistik şehirde zamanın izlerini aradık, zaman gerçekten çok verimli geçti. Bu anları fotoğraf makinemizle kareledik.
Akşam olunca odalarımızda muhabbet ve eğlenceyle bu gezinin tadını artırdık. Sabah hızlı tren zevkini tadıp Konyadan ankaraya geçtik. Sabah ilk olarak Anıtkabir’e gidip Atamızın istirahatgahını gezip Cumhuriyetin izlerine müzede tanık olduk. Saygı duruşunda bulunduk, rehberimiz en ince ayrıntısına kadar yoğun bilgiler aşılıyordu ufuklarımıza… Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı meclisi gezip Atatürk’ün oradan konuşma yaptığını hayal ederken zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anladım. Koca Türkiye Cumhuriyeti bu salonda kurulmuştu. Ordan Ankara’nın mesire yeri Gençlik parkında eğlenip Başkentin eğlencesini tattık, bakanlık binasında projeji düşünüp bunu bize sağlayan yetkililerle görüştük, bakanımızın mesajını izledik, bende bir proje için görüşlerini aldım ve mutlaka katılmam gerektiğini düşündüm.  Çünkü bu projede emeği geçenler biz gençler için hakikaten düşünüyor ve onları geleceğe taşımak için çalışmalar yapıyor. Oradan şükranlarımızı sunarak vedalaşıp harikalar diyarında motorkros yapıp coştuk, piknik yaptık. Akşam odalarımıza çekilip film izledik, hep beraber yarışmalar düzenledik, yeteneklerimizi konuşturduk.
Yine hızlı trenle akşamdan Eskişehir’e geldik. Sabah ilk olarak tarihimizde önemli yeri olan Devrim adlı arabayı inceledik, ordan Eskişehir’in büyük parkında dolaşıp yapılan çalışmaları inceledik, ordan odunpazarında eski evleri ve atölyeleri gezdik, sanatçılarla sohbet ettik, sanat için ufkumuzu aydınlatarak Eskişehir’in sokaklarında gezdik alış verişyaptık, bol bol fotoğraf çekildik, arkadaşlıklarımızı geliştirdik. Neler neler, anlatılmaz yaşanır…

Gençlik Treni Projesi gerçekten her aşaması biz gençler için bizim hayallerimiz adına düşünülmüş muhteşem bir etkinlik  oldu. Bu etkinliğe hayalleri veumutları olan her gencin katılmasını isterim. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu etkinliğine katılan olarak gurur duydum. Akşam günlüğü kaleme alırken düşündüm ki tarihimizde bazı konularda içimizde ukdeler kalmış, dedim ki kendi kendime işte biz gençler kendimizi en iyi şekilde geleceğe hazırlayıp gelecek nesillerin gezerken gurur duyacağı miraslar bırakmalıyız bu ülkeye. Nankör olmayıp sorumluca bu ülkeye hizmet etmeliyiz.

Muhammet Çetin