Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Özge Yentür

Gençlik Treni Günlüğü – Özge Yentür

10-11/07/2012

Erciyes’in eteklerine bir şehir olan Kayseri’deyiz, nüfusu 1.000.000. iki müze ilk duraklarımız arasında Erciyes’te ise gondol denen kapalı teleferiklere bineceğimiz söylendi. Gondolun yüzenini biliyorum ama uçanına ilk kez buldum. Maalesef ki duraklarımızdan Konak ve Atatürk evi tren istasyona geç yanaşmasından dolayı iptal oldu. Bu yüzden ilk şifahaneye gidip serbest zamanda yeraltı ve kapalı çarşıyı gezdik. Akşam yemeğinden sonra tiyatroya gideceğimiz düşünülüyordu ama oda iptal oldu. 23:30’da trenimiz kalkacak ve Türkiye’nin diğer bir güzel şehri Sivas’ın Divriği ilçesine yanaşacak. Umarım burada herhangi bir değişiklik olmazsa, program iptal olmadan önemli yerleri görebiliriz.
Sabahın ilk ışıklarında Divriği’ye varıyoruz. Burada 800 yıllık depremlere meydan okumuş meydan okuyan ünlü ulu camiye gideceğiz. Cami Mengücekliler zamanında yapılmış. Dört girişi var ve hayli ilginç figürler bezeli. Dini inşa ve yuva figürleri çeşitli ortamlarda ve çağımızın gelişmiş ilmine sahip. Altın oran ön plana çıkıyor. Allah ve Muhammed yazıları caminin her tarafında… Girişteki taş sütun ise 1930’lara kadar dönüyormuş. Kanuni zamanında büyük bir deprem geçiren ve büyük bir kısmı yıkılan camiyi Mimar Sinan restore ediyor. Günümüzde Unesco dünya mirasları arasında yer alıyor. Buradan ayrılırken rehberimiz Divriği Kalesi’nin hikâyesini anlatıyor.
Ankara Trenimizin son durağıydı. Kahvaltıyı takiben rehberlerimiz ile birlikte Anıtkabir’e gittik. Yaklaşık iki saat müzeyle birlikte mozoleyi gezdik. İkinci durağımız ilk meclis olan Kurtuluş Savaşı Müzesi’ydi. Müzeden sonra gençlik parkında enfes pidelerimizi yedik. Hacı Bayram Camii ve Ankara Kalesi’de yemekten sonra ki ilk yerlerimizdi. Kalede bol bol alışveriş yaptık. Kale karşısında pastanede makarnalarımızı yiyorduk ki, otobüsümüz hareket etti. Daha sonra Mehmet Akif Ersoy’un evi ve parkını gezdik. Altındağ, restore edilen evleri ile harika bir yer haline gelmiş. Burada çay ve kahvelerimizi yudumladıktan sonra Kocatepe’ye çıkarak gezimizi sonlandırdık.