Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Serkan Temel

Gençlik Treni Günlüğü – Serkan Temel

Evliya Çelebi rüya ile başlamış diyar diyar yol almaya. Ben ise çağrı ile başladım yoluma. Gençlik Treni çağrısıydı bu. Evliya Çelebi’den farkım ise trenle yol almaktı ve yeni arkadaşlarla kat etmekti mesafeleri. Her kilometrede pekişerek oluşan arkadaşlıklarla…

Alsancak Garı’na gitmem gerekiyordu trene ulaşmak için. Sabah kalkıp telaş içinde servise yetişmek ve beni İzmir’e götürecek otobüse kaygılarımı taşımak dışında bir şey yapmamıştım. “Acaba nasıl bir gezi olacak, aynı trende yol alacağım, arkadaşlık kuracağım kişiler nasıldır?” kaygısı. Trene ulaşıp, trenin kalkış sirenini çalmasına kadar sürdü kaygım. Sonrasında sohbetler başladı. Muhabbetler bir konudan diğer konuya derken dinlenmek için kompartımanlara çekildik.

Sabah kahvaltı çağrısında son buldu uykum. Yani Konya’dayız demekti bu. Kahvaltıdan sonra Konya turu başladı. Hz. Mevlana’nın sırrına ortak olmaya gidiyordum kendimce. İlk ziyaret yerimiz Hz. Mevlana’nın türbesiydi. Merak, istek ve değişik bir huzur halinde türbenin kapısından girdiğimde, “esrarına ortak olmaya geldim” demek istedim ama başaramadım. Etrafımı inceledikçe, kabirin karşısında dakikaları sadece bir noktaya bakarak geçirmekle esrara ortak olunmadığını anladım. Yazıyordu zaten Mesnevi’de “Kimse talip olmadı esrarıma” ,herkesin harcı değildi. Kim ortak olmuş ki bu esrara ben olayım. Ayrıldık Selçuklular’dan günümüze kalan Alâeddin Camii’ye yol alırken geriye kalan sadece hayranlıktı. Ona benzemekti, en önemlisi çağrısına uymak, esrarına talip olmaktı. Büyüklüğü, güzelliği ince detaylarda saklı olan camiinin içindeyken oturup minberi izlemek yeterdi insana. Herhalde bir benzerinin olamayacağı anlatıyordu ne kadar değerli olduğunu ziyaretçilerine tüm ihtişamıyla. Konya diyarının sırrı; şehri en yüksek yerinden izleyerek, mükemmelliklerini hafızamdan silinmezcesine yanımda götürerek çözülmemiş olarak kaldı. Trende akşam yemeğinden sonra camiide geçirdiğimiz uzun dakikaların ardından, trende saatlerce sohbet devam ediyor, dinlenmeye çekilene kadar. Uykumuz da Alper Ağabeyin “kahvaltı vakti” demesine kadardı yani; birkaç saat.
Konya’da tasavvufun içinde yaptığımız son kahvaltının ardından hızlı trenle Ankara’ya yolcuğumuz başladı. Heyecanla beklediğim Ata huzuruna varma isteğim artarken, mesafeler azalıyordu. Ankara’ya ulaşmamızın akabinde ilk durak Anıtkabir’di. Rehberimizin ardında huzura yaklaşırken özel olarak tasarlanmış yol sürekli başımızı yere eğdirdi. Huzura ilerlerken saygı gösterelim, başımız yere eğilsin diye tasarlanmış, sanki gereği varmış gibi. Büyülemişti o an mükemmelliğiyle. Yavaş yavaş yaklaşırken huzura, sabırsızlık artıyordu. Ve kabrin karşısındaydım! Heyecan ile karışan ürpermiş bedenim ayrılmak istemedi huzurdan. Çünkü başka bir diyardı burası; büyüleyen bir diyar. Merdivenlerden her inişimde Atam’ın içime vurgulayan sözlerini de yanımda götürerek kanamadan ayrıldım. Sırada Ankara Kalesi sonrasında Anadolu Medeniyetler Müzesi vardı. Binlerce yıllık tarihi ile kısa bir Anadolu turu yani. Etkileyen eserlerin arasında rehberimizin etkileyici anlatımıyla yol alıp müze turumuzu bitirdik. Akşam hızlı tren ile Eskişehir’e ulaştık.

Samimi bir karşılama, güler yüz… Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy hoş geldin demek için garda bizi bekliyordu. Sonrasında bize çay ikram etmek için şehre hâkim bir tepede olan Şelale Kafe’ye götürdü. Davetimizi kırmayarak masamıza oturarak çay sırasında sohbetimize ortak oldu. Trene geçtiğimizde artık vazgeçilmez olan sohbetlerimiz geç vakitlere kadar sürdü. Kahvaltıdan sonra ilk olarak “Devrim’i” görmeye gittik. Filmi kadar kendisi de etkiledi beni. Bir hatıra resmi çekildikten sonra Eskişehir turumuz devam etti. Eskişehir’de aklımda kalan tek şey Devrim idi. Trene varışımız ile ayrılığa yolculuğumuz başladı. Artık son geceydi uyumak yoktu! Derin sohbetler, oyunlar eşliğinde sabaha varan muhabbetler sonucunda tek tek duraklarda inişler başladı. Tek tek azalıyoruz misali. Her durak bir başlangıçtı, her el sallayış bir beraberlik nişanıydı. Her ayrılış bir Furkan, Aykut, Ali, Gürkan, Göksel, Metin, Özgün, Sencer, Halil’di… Birkaç kişi kalmıştık sona. İzmir’deydik artık. Başlangıçla sonun karıştığı nokta; ayrılış, elveda, arkadaşlık noktası. Görüşmek dileğiyle dedikten sonra geldiğimiz yere yol almak için, çağrıya getiren otobüsle çağrının ses bulduğu noktaya yani evimize yolculuğumuz başladı.

Serkan Temel

Son Yorumlar
 • Çok isteyip de gidemediğim tura dair arkadaşının yazısını okumak herkese nasip olmaz.Kalemine sağlık sayende gitmiş kadar oldum.Eve dönüş bölümünü ne kadar hisli yazdıysan tam da orada yazı bitmesin devam etsin diyor insan 🙂

 • Her durak bir başlangıçtı, her el sallayış bir beraberlik nişanıydı.
  VAyy vayy vayyyy!!!…..
  Hocam sen neler yazmışsın öyle ya!
  Çok fazlasıyla delıce beğendim 🙂
  Giriş ve sonucun bütünlüğü anlatımdaki sıkmayış ama herseyden bahsedişiyle mukemmel bır yazı olmuş.
  Kalemine,yüreğine bunları kaleme geçiren parmaklarına sağlık…
  BAŞARILAR..

 • harika bir gezi olmuş.. arkadaşlarımı tebrik ederim.. aralarında olmayı çok isterdim

 • güzel gezi olmuş güzel bir anlatım yapılmış

 • güzel gezi olmuşş

 • Sayın Serkan Temel’in metnini okuyunca yaşadığı heyecanlara ortak oldum adeta. En kısa zamanda bende böyle bir gezi düzenlemek istiyorum. Teşekkürler Serkan Temel.

 • bir konyalı olarak konya nın bu kadar güzel anlatılmaı beni çok mutlu etti . yapılan bu gezi amacına ulaşmış gibi gözüküyor. hem yazıyı yazan arkadaşıma hem de geziyi düzenleyenlere tebriklerimi sunuyorum .

 • yeni şehirleri göre bildigin yeni arkadaşlar ve yeni bir çevre kura bildigin hoş bir gezi olmuş yazında çok güzeldi seni tebrik ederim =) ayrıca bizimle bunu paylaştıgın içinde sagol gezilerinin devamını dilerim =)

 • İçtenliğin bu kadar güzel yorumlarla anlatıldığı mükemmel bir günlük olmuş. Ayrıca Hz.Mevlana’yı da anlatış biçimi bir başka güzel olmuş. Yüreğine sağlık :)))

 • çok güzel bir geziydi ve o geziyi anlatan çok güzel bir yorum….

 • Baya eğlenmişsiniz gibi 🙂 Devamını da bekliyoruz, iyi yazmışsın.

 • Bütün güzellikleri anlatılmaya kalkılsa sayfalarca sürecek harika bir gezinin oldukça hoş bir özeti olmuş. Umarım bu trende bulunanlar ve yeni tanışacağımız arkadaşlarla benzer projelerde beraber seyahat etme şansını tekrar yakalarız.

 • Anlattığın kadarıyla senin için harika bir gezi olmuş. o duyguları gerçekten bu zamanda hissedebildiysen ne mutlu sana…Anlatımında bir kez daha o anları yaşamış olmalısın ki bu kadar güzel yorumlamışsın…tebrikler serkan temel…

 • güzel anlatımm..

 • Arkadaşım Serkan Temel e çok teşekkür ederim bu güzel geziyi düzenlediği için Eskişehir ,Konya ve Hz. Mevlana’yı çok güzel anlatmış darısı bize..

 • güzel bir gezi olmuş sende çok iyi anlatmışsın tebrik ederim

 • yeğenim her zaman ki gibi süpersin, helal olsun bu gençlik seninle gurur duyuyor bu milletin hem mevlanaya hem atatürke ihtiyacı var atasını tanımayan it peşinde koşar R.T.E. 🙂 valla yeğenim bnm de gidip göresim geldi oraları o kadar duygulu öyle büyülü yazmışsın 🙂 gezi yazısından çok siyasetin süslü ve tuzak dolu sayfaların da görmek isterim seni 🙂 başarıların her zaman daim olsun YEĞENİM..!

 • Okurken adeta oralarda ben de varmışım gibi hissettim kendimi.Bu kadar güzel yorumlarını bizimle paylaştığın için teşekkürler.

 • Acayip güzel bir günlük olmuş. Sona geldiğimde yazı bitmesin istedim.Bir günlük ancak bu denli içten yazılabilirdi. Tebrik ediyorum. Başarılar.

 • Geziniz muhteşem olmuş.Keşke ben de gelebilseydim dedittirecek kadar güzel. Vee tabi ki sizin güzel anlatımınız, yaşadıklarını bize de yaşattırıyo hissiyatını vermen süper bişi. Tebrik ederim. Başarılar.

 • eline sağlık çok güzel olmuş o günleri hatırladım 🙂

 • Yazdığına Göre kardeşim . GEzinÇok güzel ve Eğlenceli Olmuş. Herkezin dediği gibi Gerçekten de bize kadar yansıyor anlattıkların . Sana Hayatın Boyunca Böyle Eğlenceli ve güzel Geçirmen Dileğiyle Kardeşin Mustafa .

 • Geziyi ve anlatım tarzını çok beğendim serkan tebrikler 🙂

 • Tek kelime ile harikaaaaaa. Bu kadar güzel yorumları yazan yüreğine sağlık. Böyle güzel bir anını bizimle paylaştığın, heyecanına bizi de ortak ettiğin için teşekkürler 🙂

 • Oraları tek tek gezmişliğim var ama bu güzel yazıyı okuyunca tekrardan bir geziye çıkmam gerektiğini hissettim. Çok güzel olmuş yazınız.

 • harika olmuş.. gençlerle birlikte olmnaytı çok isterdim

 • gezdiğiniz, gezerken öğrendiğiniz ve öğrenirken de eğlendiğinizi çok güzel bi şekilde aktarmışsın.. sen ve arkadaşların adına sevindim
  ayrıca dolu dolu geçirdiğiniz günleri bu şekilde dile getirmen biz okuyucular için de eğlenceli oldu .. tebrikler sayın serkan temel 🙂

 • Gezilerinin devamını dilerim. Çünkü insanı kıskandıracak bir gezi yapmışsın.İnsan da merak uyandıran, keşke ben de olabilseydim dedittirecek kadar güzel yazılmış. Bir de senin muhteşem yorumların bir başka güzel. tebrik ediyorum başarılar.

bir cevap yazın