Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Sibel Yüceer

Gençlik Treni Günlüğü – Sibel Yüceer

Ben Gençlik Treni’nin genç yolcusu dün saat 18.00’de, bu memleket bizim sloganıyla ve hayallerle yolculuğa çıktım. İnanıyorum anlatılası güzel bir hatıra olacak.

İlk Tren yolculuğum olmamasına rağmen bu eşi bulunmaz bir deneyim. Bir başka hayat ve Gençlik Treni’nde.

10.07.2012

Uzun ve insanın sanki balonun üstünde yatıyor hissi veren hafif karın ağrılı yolculuğun sonunda nihayet saba 11 gibi Kayseri’ye geldik.

Kayseri bize sanki Osmanlı dönemindeyim gibi geldi. Şehir şaşırtacak kadar düzenli ve temiz ve yine şehir tarihi ile bütünleşmiş resmen 20. Yüzyıl binalarının esnekliğinden nasibini almış.

Bu şehirle ilgili bilmemiz gereken bilgileri tatlı sarışın tur rehberimizden Kayseri’de görülmesi gereken yerleri gezerken kah çok ilgili kah çok aklım havada şaşkın şaşkın dinliyordum. Görevinde uzman bir kişini önemli bir dosyaya temas edip, onu onaylaması gibi ben öyle dinliyorum Kayseri Açık Hava Müzesi’ni ve bunu onaylıyorum.

Yeşilliklerin içinde yediğim öğle yemeği herhalde iştahımı açmış olmalı ki gidiyor, tekerlek gibi kocaman Kayseri simidi de yedim bilmem kaç kalori?

Bu 5 günlük yolculuk hayatımın asla unutamayacağım milat taşlarından oluyor olacak. Güneş ışınlarının acımasızca yakan zamansız olmasına rağmen Erciyes’te iliklerime kadar işleyen soğuğu hissettim, ama müthiş ferahladım. Sanırım bulutların dağların arasına çok iyi bir arkadaşlık zira teleferikle Erciyes’e çıkarken elimi gökyüzüne uzatsam tutacağım bulutları, güneş ışınlarına karşı gölge yapıyordu. Bu yüzden müdür araba yazın dahi Erciyes’te karıların erimemesi. Bulutlar bulutlar ne güzle Kayseri bu yolculuk çok özel. Bu güzelliklerine tesiri altında tüm şuurumu kaybetmek üzereyken yemek yardımımı koşuyor. Bir ara aklıma geliyor iyi bir yemek için her yere gidilir. Bence her yere gitmeye gerek yok Kayser mutfağının çeşitliliği ve en önemlisi lezzetli ile sayılı kentlerden biri. Yaşasın Yemek Yemek diyorum ve arkadaşlarla keyifli bir sohbet eşliğinde meşhur kayseri mantısını tosunlar gibi yedim Bugün doğum iyi ki doğdum. İyi ki Gençlik trenine katıldım. Hayat bana güzel.