Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Şifa Kevser Çakmak

Gençlik Treni Günlüğü – Şifa Kevser Çakmak

14/07/2012

Gezdiğimiz yerler çok güzel olmakla birlikte bunlardan bahsetmeyeceğim. (Gezi programına internetten ulaşabilirsiniz.)
Ev arkadaşımla bir hayalimiz vardı, paramızı biriktirip daha önce hiç gitmediğimiz yerlere gidecektik. Malum üniversite o para hiç birikmedi. Sonra tüm ümitler tükenmişken Gençlik Treni’ni duyduk ve hemen başvurduk. Şanslıymışız ki buradayız ve hayallerimiz gerçek oldu.
Geziden hiç görmediğimiz yerleri gördük belki de hiç gitmeyeceğimiz yerlere gittik ama gezmekten ziyade asıl güzeli yeni insanlar görmek. Öyle farkı insanlar var ki hepsi farklı yerlerden gelmiş. Çok uzatmadan bitireyim. Size diyebileceğim hayat, renk renk insanlarda. Bu renklerin en azından bir kısmını görebilmek için oda arkadaşınızla, yoksa tek başınıza sırt çantanızı alıp, hiç bir ücret ödemeden harika bir gezi görebilirsiniz. Mutluluk garanti, denedim,  %100 çalışıyor. 4 gün boyunca neredeyse 24 saati beraber geçiriyorsunuz, yardım ediyor, gülümsetiyorlar, beraber keşfedip beraber heyecanlanıyorsunuz.
Her biri ayrı renk ve siz her biri ayrı renkteki insanlarla Türkiye’nin hiç görmediğiniz renklerine beraberce bakıyorsunuz.
Hiç gidemeyeceğiniz Divriği Ulu Camii görünce neden tarih sınavlarında hep çıktığını anlıyor, Sivas’taki çoğu medresenin yakılıp, yıkılmış olduğunu görünce insanların tarihi nasıl yok edebileceğine tanık oluyor, Erciyes Dağı’na çıkınca insanların neleri başarabileceğine dair düşünceleriniz %100 artıyor. Gezdiğiniz her için aynı şey geçerli.
Trende strateji oyunları mevcut ve ilk kez Mangala adındaki Türk stratejisi oyununu burada gördüm ve fark ettim ki milletçe bizde kafa var.

Şifa Kevser Çakmak