Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Sinem Topçu

Gençlik Treni Günlüğü – Sinem Topçu

Bir gün Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘’ Gençlik Treni’’ projesi olduğu öğrendim gençler için kesinlikle mükemmeldi benim için yaz tatilimi hem keyifli hem eğlenceli aynı zamanda öğretici gençleri birbirine kaynaştırıcı özellikleri olan bu projeye başvururken buldum. İyi bir başlangıçtı hiç umudum yoktu, o kadar yoktu ki yaz okuluna katılmaya düşünüyordum. Okula gitmeden internetin başına koyulduğumda birde baktım sonuçlar açıklanmış (Facebook sayfasından öğrendim). Sonuçlara tıkladığımda asil listelere seçilmiştim. O gün havalara uçtum ilk defa trenle uzun yolculuğa çıkacaktım, hem de tek başıma aslında biraz korktum ama bugün geldiğinde her şeyi projeyi çok iyi planlanmış şekilde gördüm.
09.07.2012

İlk gün biraz yorucuydu benim için İstanbul’dan geliyordum ve ilk defa aileden ayrılmıştım. Aslında göndermek istemediler ama bunun Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği bir proje olduğunu söylediğimde evet der gibi oldular sonra izin çıktı. İstanbul’dan Zonguldak’a gelişim zordu. Otobüs arıza yaptı trene yetişmek için yarım saatim vardı, üstelik o yarım saatte daha Zonguldak otogara bile gelmemiştim. Neyse ki yetiştim ama geldiğimde daha kalkmasına 45 dakika olduğunu söylediklerinde için su serpilmişti. Gerçekten ilk gün dinleniyoruz şuanda personel ile tanıştık çok sıcakkanlıydılar, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar. Türkiye Ekonomi Bankası’na bu projeye destek verdiği için kutluyorum.
Bugünün en güzel yemekleriydi. Gerçi biraz yağlıydı ama tadı damağımızda kaldı diyebilirim. Trende bizim için her şey düşünülmüştü. Yarışmalar ödüller ve daha bir sürü şey. Bugün gezmedik ama yarını merakla bekliyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve Sayın Suat Kılıç’a ve bu projede emeği geçen ve geçmekte olan herkese minnettarım. Hem Türkiye’yi tanıyoruz hem eğleniyoruz, hem güven kazanıyoruz daha birçok sayamadığım artısı olan bu projenin devam etmesini yürekten diliyorum.
Heyecanlı, doğal, temmuz,  sevimli, çılgın, renkli, sürekli, değişen ufuklar, kıkır kıkır gülüşmeler, uyuklayarak, sallanarak, ilgi çekici, yıldızlı acemilik, uzak hüzünlü arkadaşlık, yeni yollar, yeni duraklar,  akşam oyunları, eğlenceleri, Anıtkabir, Sabah kahvaltılarımız, gezmeler tozmalar, Erciyes Dağı, Ömer Abi, tren görevlisi Tuğba, Nur, Yasemin, Ayşegül, Nilüfer, hatıralar, sevgi…
Minik Heyecan
Ne heyecan ama,
Bir kutlama bu.
Bir sürü genç koşuyor trene.
Bir duman bırakıyor tren ardından.
Yeşilliğin içindeki o tepeler,
Gülümseyerek bakıyor insanlar.
Koyulaşıp kararıyor bulutlar.
Bir duman bırakıyor tren ardından.
Küçük bir ışık süzülüyor pencereden.
Ah o yıldızlar,
Daha önce kimse izlememişti beni böyle.
Bir duman bırakıyor tren ardında.
Sinem Topçu