Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Treni Günlüğü – Uğur Örs

Gençlik Treni Günlüğü – Uğur Örs

5. Dönem Çukurova Gençlik Treni

1.Gün
Bilmediğim Adana diye başlamak istiyorum size, çünkü gerçekten Adana’yı hiç böyle tarif etmemiştim. Mersin’den Kalkan trenimizin ilk durağı Adana ili idi. Geniş caddeler, Seyhan’ın mavi derinliği, tarihin buluştuğu bir kent ve Adana… Şimdi Adana Şehri’nden bir kaç fotoğraf karesi kaldı, ilk önce Atatürk  Müzesi, sonra Adana Sinema Müzesi, orda kimler vardı biliyor musunuz? Tarık Akan, Müslüm Gürses, Adile Naşit, İlyas Salman, Erol Büyükburç, en çok da Yılmaz Güney vardı… Hem de en özel yerinde ve en güzel yerinde vardı, Yılmaz Güney. Hepsinin selamı var size! En çok da Yılmaz Güney ‘in ve Nebahat Çehre’nin! Bir görseniz ne kadar yakışmışlar Adana’ya… Gençlik Merkezi’nden görevli rehberimiz o kadar sıcakkanlıydı ki, sanki yıllardır görmediği kardeşini görmüş gibiydi. Bize Adana’yı anlattı. Adana’nın insanını anlattı. Rehberimiz Adana’ya gelen misafirleriyle nerdeyse arkadaş gibiydi. Seyhan Nehri sen ne kadar güzelmişsin, hiç bu kadar güzel olabileceğini tahmin etmezdim. Adana’ya ne kadar çok yakışmışsın öyle. Seyhan ve Adana ve Yılmaz Güney, sana tekrar selamlar olsun. Sana ilk defa başka bir gözle baktım Adana, Adana sağ olasın!

2.Gün
Bugün Sivas, insan temmuzda, sıcakta bunalmadan rahatça dolaşabilir mi? Evet, dolaşır Sivas’ta… Her yer Mustafa Kemal kokuyordu, Âşık Veysel, Madımak, Kuvva-i Milliye ve Cumhuriyet kokuyordu. Sivas Kongresi’nin yapıldığı bina, inanın kendimi zor tutuyordum, merdivenleri çıktıkça, bedenim “yürüme” diyordu. Sivas Kongresi Binası’nda, her simgenin ve her şeyin bir anlamı vardı. Ortaçağın merkezi Sivas…

3.Gün
Kayseri, evet bugün Kayseri’deyim, önümde ekran ve maketleri kulağımda elektronik kulaklık ve Kayseri’yi dinliyorum, (Kadir Has Kent Müzesi’nde ) Mimar Sinan’ı yaşıyorum. Şehir Merkezi’ndeki kale içini gezerken Selçuklu’yu yaşıyorum, Erciyes Dağı’na teleferik ile çıkarken Kayseri’yi gördüm. Bugün, burası Selçuklu mu? Anadolu mu? Osmanlı mı? Bilmedim doğrusu… Bütün tarihlerin ve coğrafyanın birleştiği bir yer vardı, o da Kayseri’ydi sanırım.

Kulağımda bir kulaklık,  bir an Konya’dayım, bir an Sivas, bir an Adana, Kayseri, Mersin…

Divriği Ulu Camii, Kayseri Kaleiçi, Erciyes Dağı, Adana Sinema Müzesi, Kadir Has Kent Müzesi ve daha nicesi… Daha birçok anı, koskoca dört gün ve yorgunluk uykunuzu kaçırıyorsa üzgünüm, ama siz büyümüşsünüz, ama yorgunluktan uyuyamıyorsanız, ne mutlu ki halen daha çocuksunuz, biz dört günlük serüvenimizde çocukluğumuza döndük, boş istasyonlara neşemizi yaydık, şehirlere umutlar serptik. Bu projenin ucundan tutan her bir canın emeğine, yüreğine sağlık, biz çok sevdik sizleri =)

Uğur Örs