Ana SayfaBizden HaberlerGençlik Trenini Ankara’dan Coşkuyla Uğurladık

Gençlik Trenini Ankara’dan Coşkuyla Uğurladık

Bankamız ana sponsorluğunda; Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Ulaştırma Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen “Gençlik Treni Projesi” 28 Haziran Perşembe günü (Bugün) Ankara Gar’ından start aldı. Proje için Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç,  Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Bakanı Binali Yıldırım ile Genel Müdürümüz Varol Civil’in katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirildik. “Gençlik Treni Projesi” ile kendi ili ve çevresi dışına çok fazla çıkma imkanı bulamamış gençlere, Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmek için önemli bir fırsat sunuluyor.

Bankamız geleceğe ve gençlere yatırım yapma misyonu ile çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Bankamızın ana sponsorluğunu üstelendiği Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen Gençlik Treni Projesi Ankara Garı’ndan start aldı. Gençlik Treni Projesi ile kendi ili ve çevresi dışına çok fazla çıkma imkanı bulamamış gençlere, Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmek için önemli bir fırsat sunuluyor.

Gençlik Treni Projesi‘nin basın tanıtımı 28 Haziran Perşembe günü Ankara Tren Garı’nda Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Genel Müdürümüz Varol Civil’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapma misyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Genel Müdürümüz Varol Civil, “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın girişimleri ile hayata geçirilen ve Türkiye’nin gençlerine, dolayısı ile geleceğimize önemli katkı sağlayacağına yürekten inandığımız ‘Gençlik Treni Projesi’ne ana sponsor olarak tam destek veriyoruz. Ülkemizin gençlerini Türkiye’nin dört bir yanına taşıyacak ve farklı bölgelerdeki akranlarıyla tanışma fırsatı yaratacak olan bu özel projede, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yanı sıra Ulaştırma Bakanlığımız ile birlikte çalışmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Aynı zamanda, “Yıllardır, “Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi bilir?” şeklinde halk arasında sıkça kullanılan bir söz vardır. Günümüzde toplumsal gelişim için ikisi birbirinden ayrı düşünülemez. Gençlerimizin tam donanımlı bireyler olarak yetişebilmeleri için bir yandan okurken bir yandan da gezip görmeleri, bizzat yerinde gözlem yapmaları, okuduklarını tecrübe etmeleri şart” diyerek Gençlik Treni’nin gençlere yeni ufuklar açacağına inandığını dile getirdi.

Trendeki anılarını TEB Blog‘a en iyi aktaran Paris’e de gidecek
Gençlik Treni Projesi, 29 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında; 7 hat üzerinde, 6 farklı trenle, 19-29 yaşlarındaki yaklaşık 2000 gencin katılımıyla gerçekleştirilecek. Trenlerin içine TEB tarafından kurulacak bilgisayar masaları aracılığıyla gördükleri güzellikleri ve yaşadıkları deneyimleri TEB Blog sayfası üzerinden herkes ile paylaşabilme fırsatı yakalayacak. En iyi bloğu yazan genç katılımcı ise, TEB tarafından Paris’te Rolland Garros Tenis Turnuvası‘nda misafir edilecek. Bununla birlikte katılımcı gençler, dinlenme zamanlarını, TEB tarafından her durakta kurulacak olan kortlarda sokak tenisi oynayarak değerlendirebilecek.

Son Yorumlar
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü ile Kuruluşumuz (TCDD) organizasyonu olan “Gençlik Treni – Bu Memleket Bizim” isimli proje kapsamında; 28.06.2012- 19.07.2012 tarihleri arasında altı ayrı noktadan çıkan Özel Trenlerimizden Çukurova Gençlik Trenimiz; 5 yataklı, 2 yemekli ve 1 konferans vagonu ile ilk seyahatinde Çukurova bölgesinde yaşayan 64 güzide genç kızımızla seyahat etmek, seyahatleri süresince kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamak amacıyla 3 yataklı kondüktörü, 2 yemekli personeli ve 1 teknisyen ile birlikte kendilerine yardımcı olmak, paylaşmak, sohbet etmek, demiryollarını tanıtmak, trenlerimiz ve istasyonlarımız hakkında bilgiler vermek… Benim için çok güzel günlerdi.

  Mersin gardan çıkışlı yapılacak 5 turun ilk turu olmanın heyecanıyla ilk gün Mersin gardan hareketle Adana’ya ve bilahare gece boyunca Ulukışla-Kayseri üzerinden Sivas-Divriği-Sivas-Kayseri-Mersin ve Adana bitişli gezimizde; çok güzel yerleri, tarihi ve kültürel miraslarımızı, muhteşem cami ve medreseleri gezdik gördük ve öğrendik.

  Ne mutlu gençlerimize, ne mutlu bu projeyi gerçekleştirenlere…

  İlk gün Mersin’den gelen gençlerimiz Adana’da Atatürk Evini ziyareti ve Çukurova Üniversitesi ile Seyhan Baraj gölünü, merkez parkımızı ve merkez cami ile tarihi “Taşköprü”müzü gezdikten sonra, akşamüzeri yataklı vagonlarımızda odalarına yerleştirilerek Adana’dan saat 20.00 de hareket edilmiştir.

  Yemekli vagonlarımızda sunulan akşam yemeğinden sonra, kendi aralarında yeni tanışmalar, sohbetler kısmen yemekli vagonlarda kısmende kendi odalarında devam etmiş ve bu güzel anılar, paylaştıkları fotoğraflarla ölümsüzleştirilmiştir.

  Sabah 07.00 gibi uyandıklarında, Sivas garında olduklarını gördüler ve sunulan kahvaltılarını yaparak Çukurovamıza göre hava şartları da değiştiğinden biraz kalın giyinerek gezi otobüslerine binilmiştir. Sivas’da Atatürk’ün 1919 da “Sivas Kongresi”ni gerçekleştirdiği Kongre ve Etnografya Müzesini, Sivas Arkeoloji Müzesini, Buruciye medresesini, Çifte minareli medreseyi, Gök medreseyi, Kale camiini görmek çok güzeldi. Bilahare saat 12.00 sıralarında trenimizle Divriği’ne doğru hareket edilmiştir. Çisil çisil yağan güzel bir yaz yağmuru eşliğinde yemekli vagonlarımızda öğle yemeği yenilmiş ve saat 17.00 gibi Divriği istasyonuna varılmış, bizleri bekleyen rehberler ve otobüslerle direkt Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasına gidilmiştir.

  İslam mimarisinin başyapıtı olan ve iki kubbeli türbeye sahip bir cami ve ona bitişik bir hastaneden oluşan, sergilediği zengin Anadolu geleneksel taş işçiliği örnekleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası” muhteşemdi… Görülesi bir tarih…

  Daha sonra saat 20.00 de Divriği’den hareket ettik ve akşam yemeği sonrasında genç kızlarımız konferans vagonumuzda sohbet, fıkralar, şarkılar, türküler, karaoke, halay derken ilerleyen saatlerde de film izlediler ve mışıl mışıl uyuduktan sonra sabah 08.00 gibi Kayseri garına varıldı.

  Kayseri’de Atatürk’ün Sivas Kongresi sonrasında misafir olarak kaldığı ev, Etnografya müzesi/Güpgüpoğlu konağı, Gevher Nesibe Şifahanesi, Kadir Has kent müzesi, Cıncıklı cami, Bürüngüz cami görülmüş gezilmiştir.

  Otobüslerle gittiğimiz, 1881 de keşfedilen Kültepe höyüğünün Aşağı Şehir denilen, Asurlu yerli ve yabancı tüccarların bir arada yaşadığı ve ticari faaliyetlerde bulunduğu kesim olarak bilinen “Kapadokya tabletleri” olarak tanımlanan çivi yazılı belgelerin ilk ortaya çıktığı Karum ile Kaniş zevkle gezilerek görülmüş, halen devam etmekte olan restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi alınmıştır.

  Daha sonra, bugün için kar göremediğimiz Erciyes dağına, Hacılar kapıdan teleferiklere binerek 548 m. rakımlı 2495 metre sonra Lifos tepesine çıkılmıştır. Rüzgârlı ve soğuk bir hava olduğundan kızlarımız anılarında saklayacakları güzel fotoğrafları çektikten ve Kayseri’yi seyrettikten sonra tekrar teleferiklerle aşağıya inilmiştir.

  Erciyes’den geldiğimiz şehir merkezinde verilen serbest zaman içerisinde kimi kızlarımız meşhur “Kayseri mantısı”nı tatmak için restoranlara, kimi de gezmek, görmek, alış-veriş yapmak amacıyla çarşı içerisinde dağılmışlardır. Gezi akşamı kızlarımızla yapılan sohbetlerde, Kayseri il olarak tarihi miraslarının yanında, şehircilik açısından beğenildiği, sosyal ve kültürel yönden de gelişmiş bir il olduğu ifade edilmiştir.

  Sağlıklı, neşeli, huzurlu ve sorunsuz mutlu geçen bir 3 gün sonrasında son gecemizde Kayseri’den hareket etmeden Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlileri olan 4 arkadaşımız tarafından katılımcı olan kızlarımız bir test sonrasında tespit edilen altı “Birinci” arasında çekilen kura sonucunda bir kızımız çeyrek altın ile ödüllendirildikten sonra gece 00.30 da hareket edilmiştir.

  Son gece oluşundan dolayı, konferans vagonumuzda şarkılar, türküler, halay derken ve birazda yorgunluk sonrası uyuyarak sabah 08.30 da Mersin garına varıldığında Mersin’den katılan kızlarla Adana’dan katılanlar arasında bir ayrılık hüznü yaşandı. Daha sonra da saat 10.00 gibi Adana garımızda tüm kızlarımızı bir başka projede trenlerimizde, istasyonlarımızda, garlarımızda görmek üzere uğurladık.

  Pırıl pırıl olan kızlarımıza ayrı ayrı başarı ve mutluluk dileğiyle. Allah şanslarını, bahtlarını açık etsin…

  Sevgilerle… Yollar Bizimle Güzel / TCDD

 • yarışma ne zaman bitiyor..

bir cevap yazın