Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimGezegen Keşfetmek İster misiniz? Sizi Google’a Alalım!

Gezegen Keşfetmek İster misiniz? Sizi Google’a Alalım!

Geçen yılın aralık ayında NASA, gözümüzün önünde duran fakat uzun yıllar fark etmediğimiz iki gezegenin keşfedildiğini duyurmuştu. Üstelik bu iki gezegenin verileri, 2009 yılında görevine başlayan Kepler teleskopunun topladığı veriler arasında öylece duruyordu. İnsan gözüyle belki de asla keşfedilemeyecek bu iki gezegenden yapay zekâ sayesinde haberimiz oldu.

Google’ın yazılımını kullanarak siz de gezegen keşfedebilirsiniz.

Birkaç hafta önce Google’ın güneş sistemimiz dışındaki gezegenleri araştıran yapay zekâ mühendisi Christopher Shallue, bir blog yazısı aracılığıyla Google’ın gezegen keşfeden yapay zekâ destekli bu algoritmayı, açık kaynak kodlu hale getirdiğini açıkladı. Diğer bir deyişle herkes bu yazılımı indirip Kepler’in topladığı veri üzerinden gezegene avına çıkabileceğini duyurmuş oldu.

İnsan – Yapay Zekâ Ortaklığı 

Eksogezegenleri (güneş sistemimiz dışındaki gezegenlere verilen genel ad) keşfetmek oldukça zor. Bilim insanları bu gezegenlerin varlığından ancak en yakın yıldızın önüne geçip ışığını engellediğinde haberdar olabiliyorlardı. NASA, 2009 yılında eksogezegenleri keşfetmeyi kolaylaştırmak için Kepler uzay teleskopunu geliştirdi. Kepler bu uğurda oldukça fazla veri topladı. Teleskop, 150 bin yıldızdan 30 bin sinyal aldı ve bunlar arasından 2 bin 500 eksogezegen keşfedildi.

Yapay zekâ destekli algoritma, Kepler teleskopunun topladığı verileri inceleyerek güneş sistemimiz dışındaki gezegenlerin keşfinde bize yardımcı oluyor.

Kepler’in topladığı veri bunlarla sınırlı değil. Fakat veriler bizim içinden çıkamayacağımız kadar dağınık ve fark etmesi güç. İşte burada devreye yapay zekâ giriyor. Kepler’in topladığı veriler arasından benzer kalıpları takip ederek insanların fark edemediği verileri bulabiliyor. Tıpkı Aralık 2017’de keşfedilen iki gezegen örneğinde olduğu gibi. Bu gezegenler, bilim insanlarının fark edemediği 700 zayıf sinyalin analiz edilmesiyle bulunmuştu.

Kepler’in topladığı veriler arasında hala 120 bine yakın zayıf sinyal bulunuyor. Ne kadar çok bilgisayar bu sinyalleri incelerse, o kadar çok gezegen keşfedilebilir. Burada uzay meraklıları devreye giriyor. Dileyen herkes Google’ın Github üzerinden paylaştığı algoritmayı indirip algoritmayı eğiterek yeni gezegenler bulma konusunda tüm insanlığa yardımcı olabiliyor. Tabi bu yazılım Google’da herhangi bir şey aramaya benzemiyor. Biraz ilgi, merak ve kodlama bilgisi gerektiriyor.

Şimdiden halk tarafından keşfedilen gezegenler var. Ne dersiniz, bir sonraki gezegeni siz keşfedebilir misiniz?