Ana Sayfaİş DünyasıGirişimGirişimcileri stresten uzak tutan 5 gündelik alışkanlık

Girişimcileri stresten uzak tutan 5 gündelik alışkanlık

Hırslı ve başarılı bir girişimcisiniz ama stres yönetiminde bazı eksiklikleriniz var. Şimdi çok sağlıklı olsanız da yakın bir gelecekte ruh ve beden sağlığınızı kaybetme riskiniz olduğunu biliyor musunuz? O zaman bir önce şu beş alışkanlığı edinmenizde fayda var, çok geç olmadan…

Girişimci olmanın eğlenceli, heyecanlı bir yanı olduğu gibi iş hayatının getirdiği stres de cabası. Bir startup’a ‘start’ verirken önünüzde yüzlerce alternatif olacak, hızlı ve doğru kararlar almanız gerekecek, belki de alışık olmadığınız alanlara ‘dalış yapmak’ zorunda kalacaksınız.
Her ne kadar soğukkanlı olsanız da stres kaçınılmaz. Bir girişimci olarak sağlığınızdan olmak istemiyorsanız, stresten korunmak için edinmeniz gereken alışkanlıklar var.

Stres vücut için de zihin için de zararlı. Size verdiği zararlar zamanla ortaya çıkar, örneğin ilk başlarda enerjinizin yavaş yavaş kaybolduğunu hissetmeye başlarsınız.
Zamanla daha büyük sağlık sorunları çıkar karşınıza; kalp ve damar rahatsızlıkları, majör depresyon, mide ve bağırsak rahatsızları gibi.. Fiziksel sorunlarla yüz yüze kalmadan önce stresle baş etmeyi öğrenmeniz şart. İşe birkaç yeni alışkanlık edinerek başlayabilirsiniz.

Zamanı iyi kullanmak, bir girişimcinin olmazsa olmazı. Eğer birkaç ‘yararlı’ alışkanlık edinebilirseniz, sağlığınızı kaybetmeden ve işinizden olmadan da başarılı olabilirsiniz.
Ruh ve beden sağlığınız için aşağıdaki önerilere göz gezdirin:

shutterstock_76719574

1. GÜNE EGZERSİZ YAPARAK BAŞLAYIN YA DA GÜNÜN SONUNDA BİR EGZERSİZ RUTİNİNİZ OLSUN

Amerikan Kalp Sağlığı Enstitüsü’ne göre fiziksel aktivite stresin vücutta yarattığı hem fiziksel hem de ruhsal problemlere engel oluyor. Kan dolaşımı hızlanıyor, endorfin hormonu salgılanıyor ve gün boyunca daha enerjik hissediyorsunuz. Eğer sabah saatlerinde egzersiz yapamıyorsanız, akşam iş çıkışı da yapabilirsiniz. Size kalmış! İster koşun, ister tempolu yürüyün, ister ağırlık çalışın, bu da size kalmış… Yalnız 20 dakikadan az olmaması gerektiğini de ekleyelim.

shutterstock_265400270

2. YEŞİL ÇAY İÇİN

Sabah kahve içmeden ‘kendine gelemeyen’lerden misiniz? Bir de yeşil çay içmeyi deneyin. Yeşil çayın kaygı bozukluğu üzerinde olumlu etkileri olduğu biliniyor. Aynı zamanda rahatlatıcı bir etkisi de var. Yeşil çayın kafein içerdiğini de sanırım biliyorsunuz. Kahvenin vücut üzerindeki olumlu etkilerini yeşil çay içerek de görmek mümkün. Ayrıca yüksek oranda antioksidan içermesi de başka bir artısı.

shutterstock_289254602

3. HER TÜRLÜ ‘EKRAN’DAN UZAK DURUN

Yogada da olduğu üzere esneme ve nefes egzersizleri, stres seviyesini düşürüyor. Tabii ki günde bir saat yoga yapmanız şart değil. Esneme hareketlerini alışkanlık haline getirin. Bilgisayar, TV ya da akıllı telefon ne olursa olsun, herhangi bir kristal ekrandan uzak durun (kısa bir süreliğine olsa bile) ve rahatlayın, esneyin. Kan dolaşımınız düzelecek, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

4. SÜREKLİ ‘SÖZ VERMEYİN’!

Gün içerisinde kaç kez ajandanıza bakıyor ve panikliyorsunuz? Yoğun gündem ve ‘yapılması gerekenler listesi’, girişimciler için en büyük stres kaynaklarından. Stresi azaltmak için verdiğiniz sözleri de ‘azaltın’. ‘Mümkün değil’ mi diyorsunuz? O zaman bunu bir alışkanlık haline getirin ve hayatınızın nasıl kolaylaştığını görün. Günde kaç toplantı yapıyorsunuz? İki? Üç? Yoksa daha fazla mı? Birinden feragat edin. Hemen ‘Mümkün değil!’ demeyin, deneyin, pişman olmayacaksınız.

5. ÇEVRENİZDE ‘HOŞ’ KOKULAR OLSUN

Çalıştığınız yerin stres seviyesiyle doğrudan orantılı olduğunu biliyor muydunuz? Sevdiğiniz bir müzik ya da aromaterapik kokular, üzerinizdeki stresin azalmasına yardımcı olacak. Aromaterapinin stres üzerinde olumlu etkileri olduğu bir gerçek. Ayrıca lavanta gibi birçok ‘hoş koku’ var. Bazılarına ‘fazla’ romantik gelebilir ama mum yakmak da iyi bir alışkanlık. Eğer rahatsız olmuyorsanız, tütsü de yakabilirsiniz.

Stres yönetiminde en güçlü ‘yardımcı’lardan biri de alışkanlıklar. Bu ‘olumlu’ alışkanlıkları bir kere benimserseniz, hayatınızdan eksik etmeyeceksiniz! En zor yanı da ilk adım… Siz önce bir adım atmaya karar verin.
Yeni bir alışkanlık edinmenin birçok yolu var. Önce kararlı olun, adım atmaktan korkmayın, size ‘uymayacağı’nı düşünmeyin. Tabii ki sağlığınızı kaybetmeden önce ilk adımı atmanızda fayda var.

Biraz cesaret!