Ana SayfaGenelGirişimcilik Haftası’nda İlham Veren 5 Başarı Hikayesi

Girişimcilik Haftası’nda İlham Veren 5 Başarı Hikayesi

Girişimcilik deyince aklınıza ilk gelen yerlerden biri Silikon Vadisi değil mi? Peki neden aklınıza ilk gelen yerlerden biri Türkiye’de bir bölge olmasın?

Bu amaçla ülkemizde pek çok çalışma yürütülüyor. Bunlardan biri de mart ayının ilk haftası okullarda kutlanan Girişimcilik Haftası. Haftanın amacı; gençleri ve toplumu, iş dünyası ve girişimcilik ile tanıştırmanın yanı sıra girişimciliğe teşvik etmek. Böylece ülkenin sürdürülebilir bir ekonomiye ve yenilikçi düşünen gençlere sahip olması ihtiyacı olan teşvik sağlanmış oluyor.

Biz de gençlere ilham olması için dünyadan ve ülkemizden girişimcilerin başarı hikayelerini derledik.

Türkiye’den Silikon Vadisi’ne

 

Reengen, 2012’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi birkaç arkadaş tarafından kurulan bir girişim. Enerji iot platformu hizmeti sunan Reengen büyük ve küçük işletmelere akıllı enerji kullanımı ve veri takibi sağlıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle serüvenine başlayan girişim, 2013’te TEB Girişim Evi desteği ve danışmanlığıyla Silikon Vadisi’ne kadar ulaşmayı başarıyor. Orta Doğu’da büyümeyi planlayan Reengen TEB’in tüm şubeleri için de enerji iot platformu hizmeti vermeye hazırlanıyor.

Okullarda Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Fikir olarak Çanakkale’de doğan Nara Eğitim Teknolojileri, kurucuları Zafer Karadayı ve Ömer Yavuz, Bursa’daki TİM-TEB Girişim Evi’ne başvurmasıyla bir gerçeğe dönüştü. Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini eğitim alanında kullanmayı amaçlayarak yola çıkan Nara’nın interaktif eğitim teknolojileri şimdi okullardan iş eğitimlerine, müzelerden bilim merkezlerine pek çok yerde kullanılıyor.

Nara’nın sunduğu teknolojiler, öğretmenlerin ellerindeki tablet aracılığıyla sanal gerçeklik gözlüğü takan öğrencilerinin girdiği ortamı kontrol ederek, öğrencilere interaktif bir ortamda çeşitli konuları anlatabilmesini sağlıyor.

Berkeley’den Çaycılığa

Veysel Berk, Boğaziçi Üniversitesi’nden MIT ve Berkeley’e doğru uzanan bir akademik yaşamın ardından Nobel ödüllü, eski ABD Enerji Bakanı Steven Chu ile bir mikroskop üzerine çalışmaya başlıyor. Berkeley’de mikroskop üzerine çalıştığı laboratuvar bodrum katında ve insanlardan uzakta olduğu için sıkılan Berk, konum bazlı bir sosyal medya platformu fikri ortaya atıyor, Wallit. Wallit kısa zamanda milyon doların üzerinde yatırım almayı başaran bir girişim haline geliyor.

Türkiye’ye döndükten sonra güvenilir temizlik görevlisi bulmanın zorluğunu fark eden Berk, ‘Eve Biri Lazım’ı kuruyor. Bu startup için çalışırken ofiste içtiği çayın gün içinde bayatlamasından yakınması üzerine her 15 dakikada bir taze çay demleyen bir makine geliştiren Berk, bugün İstanbul’da pek çok noktada servis yapan Çaycı’yı da kurmuş oluyor. Berk’in hikayesi, hayatta ve toplumda gördüğümüz eksiklikleri giderme amacıyla yola çıkan girişimlerin başarısının altını çizer nitelikte.

Disleksi Engel Değil

Disleksi öğrenme bozukluğuna sahip Michael Dunlop, öğretmenlerinin ona asla başarılı olamayacağını söylemesi üzerine liseyi bırakıyor. 16 yaşında internet siteleri tasarlamaya başlayan Dunlop, IncomeDiarycom blogunu kuruyor ve buradan dijital iş dünyasına ve blog yazmaya dair ipuçları paylaşmaya başlıyor. Engel tanımayan Dunlop, bugün lisedeki arkadaşlarından daha çok kazanıyor.

Disleksinin engel olmadığının kanıtı bir başka hikaye de İzmirli Arda Uzan’dan. Lise son sınıf öğrencisi Uzan, okul hayatı boyunca mücadele ettiği disleksi hastası diğer çocuklar için “Conquer Dyslexia” (Disleksiyi Fethet) adında bir uygulama geliştiriyor. Uzan, İngilizce versiyonu App Store’da yerini alan uygulamanın şimdi Türkçe ve Fransızca versiyonları üzerine çalışıyor. Uygulama kâr amacı gütmese de Uzan’ın hikayesi engellerin nasıl yenilikçi fikirlere ilham olabileceğini gösteriyor.

Her Gün Gözümüzün Önünde

Facebook, neredeyse herkesin sık sık ziyaret ettiği bir platform olmasına rağmen sosyal medya devinin arkasındaki başarı hikayesini unutabiliyoruz. Facebook, aslında her gün bize ilham verebilecek bir sembol. Mark Zuckerberg, Facebook fikriyle yola çıktığında henüz üniversite öğrencisiydi. Bugün ise 75 milyar dolara yakın servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde.