Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiGiyilebilir Teknoloji Dünya Kupası’nın 3 Finalisti: AIO Sleeve, Clim8 ve Pomocup

Giyilebilir Teknoloji Dünya Kupası’nın 3 Finalisti: AIO Sleeve, Clim8 ve Pomocup

Giyilebilir teknoloji start-up’ları için bir önceki yıl çok verimli geçti. 2017 yılı da aynı verimlilikte geçeceğe benziyor. Almanya’nın teknoloji başkenti Münih’te düzenlenen Giyilebilir Teknoloji İnovasyon Dünya Kupası’nda finale kalan start-up’lar Komodo Teknolojileri (Komodo Technologies), Clim8 ve Gait Up, ürünleri ile yeni yıla damga vurmaya hazırlanıyor. Peki neden bu üç start-up?

Almanya’nın üçüncü büyük kenti Münih’te düzenlenen Giyilebilir Teknoloji İnovasyon Dünya Kupası’na (WT Innovation World Cup), 60 farklı ülkeden 450’den fazla yarışmacı katıldı. Finale kalan ilk üç start-up ise ürünleri ile yarışmayı takip edenleri olduğu kadar dünyayı da etkilemeye hazırlanıyor:

Komodo Technologies: AIO Sleeve

Kalp Ritminizi, Uyku Analizinizi Her Yere Aktarabilirsiniz

Yazılımdan tasarıma ve kullanıcı deneyimine kadar günümüzün en inovatif giyilebilir çözümlerine ev sahipliği yapan Komodo Technologies’in (Komodo Teknolojileri) yarışmada finale kalan ürünü, 2016 yılı içerisinde geliştirdiklerinden yalnızca biri. Hava alabilen özel dokusu, antimikrobiyal yapısı ile AOI Sleeve, hem çok rahat hem de sizi rahatsız etmediği için dilediğiniz kadar üzerinizde taşıyabiliyorsunuz. Dünyanın ilk akıllı aktivite gözlem kompresörü (First Activity Monitoring Compression) olan AIO Sleeve’i kullananların kalp ritmi, mesafe, adım ve uyku analizleri BlueTooth Low Energy aracılığı ile istenilen yere aktarılabiliyor. Sahip olduğu kalori sayacı sayesinde AIO Sleeve, gerçekleştirilen aktivitenin detaylı takibi ile an be an ne kadar enerji harcandığına dair bilgi sahibi olma şansı sunuyor.

Clim8

Hava Sıcaklığı Değiştikçe Tişört de Değişiyor

Dünyanın ilk ısıtma sistemli giyecek teknolojisi olan Clim8, kullanıcılarının vücut sıcaklığını, aktivitesini ve iklim koşullarını izleyip analiz edebilecek kadar da zeki bir giyilebilir teknoloji ürünü. Tekstil teknolojisi için de bir devrim niteliği taşıyan Clim8, her iklim koşulunda kişiye özel termal bir konfor sağlıyor. Hava sıcaklığı değiştikçe tişört de değişiyor ve vücut sıcaklığına göre kendisini ayarlıyor. Tişörtün gerekli bilgileri toplayıp uygun ısıya gelmesini ise (vücut ısısını gözlemleyen) clim8 içerisindeki sensörler sağlıyor. Gelişmiş vücut haritalama konsepti sayesinde özel bölgelerde de vücut ısısını korumaya yardımcı oluyor. Clim8 Nisan ayında satışa çıkıyor.

Gait Up:Pomocup

Gait Up, Lozan Hastanesi Üniversitesi ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nün alt markası olarak 2013 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Gait Up, akıllı sensörler ile biomekanik teknolojisinin birleştiği, spor ve sağlık alanlarında hareket analiz çözümleri sunan bir firma. Bu şirkette faaliyet gösteren isimler ise alanlarına 15 yıldan bu yana öncülük eden kişilerden oluşuyor. Gait Up’ın bugüne kadar ürettiği ürünler ise Avrupa’dan Kanada’ya Asya’dan Güney Amerika’ya 80’den fazla klinik, üniversite veya ilgili endüstri temsilcileri tarafından kullanılıyor. WT Innovation World Cup’ta ilk üçe giren son isim olan Gait Up’ın ürünü ise Pomocup. Kayaklara monte edilen Pomocup; mesafe, yükseklik, geriye dönüşlerin (kick turn) sayısı, yakalanılan tempo vb. topladığı bilgileri, gerçek zamanlı olarak istenilen alana iletiyor. Kayak konusunda ister amatör olun ister profesyonel, elde edeceğiniz bilgileri kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.