Ana SayfaTeknolojiGoogle Stadia ve Apple Arcade Neler Vadediyor? Oyunseverlerin Merak Ettiği Yeni Servisler Hakkında Her Şey

Google Stadia ve Apple Arcade Neler Vadediyor? Oyunseverlerin Merak Ettiği Yeni Servisler Hakkında Her Şey

Google’ın “buluttan oyun akış servisi” Stadia ile Apple’ın yeni lanse ettiği “Apple Arcade”, oyun sektörüne iddialı bir giriş yaptı. İşte Google Stadia ve Apple Arcade hakkında tüm merak edilenler…

Stadia, Google’ın yeni “buluttan oyun akış servisi”.  “YouTube’un geleceği” olarak nitelendirilen Stadia, Google’ın 19 Mart 2019 tarihinde ABD San Francisco’daki Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) tanıtıldı; Google’ın CEO’su Sundar Pichai tarafından resmi olarak lanse edildi.

“Oyun platformu” Stadia, Google Play’ın mağaza sayfasında şöyle açıklanıyor: “Saniyeler içinde izlemekten oynamaya geçiş yapın. Güncelleme veya yükleme yok. Stadia’nın bulut tabanlı oyun altyapısı güzel HDR grafikler ve akıcı kare hızları (frame rate) sunuyor.”

Google ve Project Stream

Google, bilindiği üzere bir süredir “Stream” adlı bir proje üzerinde çalışıyordu. Kullanıcıların dosya indirme veya yükleme yapmadan oyun oynamasını sağlamayı hedefleyen “Project Stream”, 2018’de Google’ın tarayıcısı Chrome üzerinde test edilmeye başlandı ve gelinen nokta da “Stadia” oldu. Sloganı; “Nerede ve ne zaman istersen oyna”…

Google Chrome ile Stadia’ya bağlanılacak. Cihazın video izlemeye uygun olması yeterli, grafik işleme gücüne gerek yok.

100’den fazla şirketin oyun geliştirdiği bu servis için yukarıdaki kontrolcüyü (WiFi’dan bağlanıyor) de geliştiren Google, Stadia’nın bu yıl bitmeden ABD, Kanada, İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinde kullanıcılara açılacağını belirtiyor. Sunucuları için GPU özelinde AMD ile ortaklık kuran firma, en yüksek oyun performansı vadetmekte… Türkiye’ye geliş tarihi ise henüz açıklanmadı. Bu arada ülkemiz adına bir not düşelim: Türkiye’deki internet hızlarına bakıldığında mobil internetin evlerde veya ofislerde kullanılan internetten daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. 5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte mobil internetteki hız rakamlarının daha da yukarı çıkacağı kesin. Google Stadia servisinin Türkiye’ye gelmesi durumunda kullanıcılar mobil interneti tercih edecek gibi… Google Stadia’da 1080p çözünürlükte ve 60 FPS’de oyun deneyimi için minimum 25 Mbps internet hızına sahip olunması gerektiği söyleniyor. 4K ve 60 FPS’de oyun deneyimi yaşamayı isteyenler, minimum 30 Mbps internet hızına ihtiyaç duyacak.

Stadia Nedir?

Stadia nedir? Özellikle meraklıları için biraz daha açalım. İlk izlenim şu: Sony PlayStation Now servisi ve XBOX’un üreticisi Microsoft’un Project xCloud’u ile Twitch gibi oyun videosu platformları. Google, Stadia ile iddialı çünkü abonelik modelli oyun konsolu platformlarına meydan okuyor ve daha çok şey vadediyor. Bilindiği üzere geçen yıl YouTube’da yaklaşık 200 milyon kişi, 50 milyarı aşkın saat oyun yayını izledi. Bunun altını çiziyoruz çünkü Stadia’nın temeli. Google, oyun videosu alanında liderliğini korumak adına Stadia’yı geliştirdi. Kullanıcılardan aylık abonelik ücreti alınacak, YouTube’daki oyun videoları da daha çok izlenecek ki bu da daha büyük reklam gelirleri demek…

Peki Stadia nasıl işliyor? Kullanıcılar bulut üzerinde oyun hizmeti için bir abonelik bedeli ödeyecek. Google Chrome ile Stadia’ya bağlanılacak. Cihazın video izlemeye uygun olması yeterli yani grafik işleme gücüne gerek yok. Oyun, Google’ın veri merkezlerindeki en güçlü grafik işlemcilerde çalıştırıldığı için cihazın yüksek teknoloji ürünü olması gerekmiyor. Temel olarak bulut temelli bir oyun servisinden söz ediyoruz. Bu oyun servisi, gücünü buluttan yani uzakta çalışan bir dev sunucudan alıyor. Oyunlar, kullanıcının sisteminde değil başka bir sunucuda çalışıyor. Bu açıdan yüksek sistem ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ekrana 4K çözünürlükte saniyede 60 karelik akış gönderilirken tüm oyunların HID sınıfındaki USB kumandalarıyla çalışabileceği söylenmekte. Ayrıca Google’ın özel bir oyun kumandası da piyasaya süreceği belirtiliyor.

Stadia’da Hangi Oyunlar Olacak?

Oyunlar neler? Stadia’da ilk aşamada üç oyun yer alacak. “Assassin’s Creed Odyssey”, 2019 bitmeden 1080p çözünürlükte birçok ülkede erişime açılacak. “Doom Eternal”, 4K çözünürlükte ilk oyun olacak ve Q-Games’in adı henüz belli olmayan bir oyunu da yolda (Stadia’nın “state share/ durum paylaşımı” özelliğini kullanan ilk oyun. Stadia State Share/ Durum Paylaşımı özelliği sayesinde kullanıcı, bir YouTuber’ın canlı oyun video yayınını izlerken, onun oyunda bulunduğu yerden devam etmek üzere Stadia’ya geçiş yapabilecek. Böylece oyun içinde aynı durumda kendisi olsa neler yapacağını oynayarak görebilecek, bunu da herkese yayınlayabilecek. Yayıncı-izleyici-oyuncu arasındaki geçişkenliği artıran önemli bir özellik…)

4K çözünürlükte saniyede 60 kare HDR desteği veren servisin, ilerleyen dönemde 8K saniyede 120 kare oyun desteği vereceği de gelen bilgiler arasında.

Apple Arcade Nedir?

Apple Arcade nedir? Apple da geçen günlerde yeni servislerini tanıttı: TV+, Card, Arcade ve News+. Apple, “Arcade” ile oyun sektörüne giriş yaptı ve mobil oyun pazarından büyük bir pay almak istediğini açıkça göstermiş oldu. Tim Cook, oyun oynamayı daha iyi noktaya getirmek istediklerini belirterek sahneyi AppStore’un Kıdemli Ürün Müdürü Ann Thai’ye bıraktı ve Apple’ın abonelik yöntemine dayanılan oyun servisi “Apple Arcade” tanıtıldı.

AppStore’un Kıdemli Ürün Müdürü Ann Thai, şirketin abonelik yöntemine dayanılan yeni oyun servisini tanıttı.

Apple Arcade, üyelik modeliyle çalışan bir platform. Bir diğer özellik, artık oyunların cross-platform olması. Yani oyunlar sadece iOS değil, Mac ve tvOS üzerinden de oynanabilecek; telefondan bıraktığınız oyuna Mac bilgisayarınızdan devam etmeniz mümkün olacak. Yani oyuncular, her oyun için, oynamaya başlamadan önce ödeme yapmak yerine Apple Arcade aboneliği sayesinde, servis kapsamında istedikleri oyunu deneyebilecek. Oyunların tümü offline olarak da oynanabilecek, ayrıca çoğu, oyun kumandalarını da destekleyecek. Aboneler Apple Arcade oyunlarını iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’lerinde oynayabilecekleri için aygıt değiştirseler bile oyuna kaldıkları yerden devam edebilecek.

Reklam Yok, Uygulama İçi Satın Alma Yok

100’den fazla oyunun olduğu platform, aylık abonelik ücreti ile çalışacak ve bu platformda yer alan oyunlarda reklam olmayacak, kullanıcıların uygulama içi satın alma yapmasına da gerek kalmayacak. Platformda yer alan oyunlar App Store’dan indirilebilecek. Disney, Konami ve Lego, Apple’ın platformla ilgili ortalık kurduğu diğer dev şirketler… Apple,  bağımsız oyun yapımcılarını da unutmadı. Pek çok bağımsız oyun stüdyosunun hazırladığı oyunun da Apple Arcade bünyesinde yer alacağı belirtiliyor. 150 ülkede aktif olacak servisle ilgili ücret henüz belli değil. Tarih ise 2019 sonbahar ayları…

Apple ayrıca gizlilik konusunda da önemli bir açıklama yaptı: Arcade oyunlarının oyun içindeki hareketlerinizi takip etmeyeceğini ve bunları bir kişisel veri olarak kullanmayacağını taahhüt etti. Family Sharing-Aile Paylaşımı özelliği sayesinde de sizin aldığınız oyunları aile üyelerinize de açmanız mümkün. Apple Arcade, 2019 yılının Sonbahar aylarında kullanılabilir olacak. Diğer tüm detaylar ve fiyatlandırmalar ise daha sonra yayınlanacak. Apple Arcade’in 150 farklı ülkede kullanılabilir olması bekleniyor.

Apple Arcade ve Google Stadia Farkı Nedir?

İki oyun servisi hakkında şimdiye kadar açıklananlar bunlar… Peki Apple Arcade ve Google Stadia farkı nedir? Bu iki büyük oyun servisinde kim daha iddialı, kullanıcı açısından hangisi daha cazip?

Microsoft ve Sony’ye rakip iki yeni oyuncu! Google ve Apple… Amazon da Google ve Apple’a rakip olmak için gün sayıyor.

Netflix tarzı abonelik sistemi ile çalışan Apple Arcade ve Google Stadia servisleri, pahalı ekipmanları olmayan milyonlarca oyuncuyu hedef almakta. Microsoft ve Sony’ye rakip iki yeni oyuncu! Google ve Apple böylece Microsoft’un Xbox Games Pass ve Sony’nin PlayStation Now arenasına katılmış oldu (Video oyunlarını konsollardan ayırma fikri, Google ve Apple’ın oyun akışı servisine yatırım yapmasını sağladı). “Oyun akışı aboneliği sistemi” bir gün oyun konsollarının ve diğer oyun sistemlerinin yerini alabilir mi? Şimdilik bu mümkün gözükmüyor çünkü PlayStation, Xbox ve Nintendo konsolları hala çok seviliyor. Bir süre önce kendi grafik motorunu (Lumberyard) duyuran Amazon da Google ve Apple’a rakip olmak için gün sayıyor. Amazon’un oyun akış servisinin adı henüz bilinmiyor.

Apple, iPhone ve App Store ile video oyun dünyasında önemli pazar payına sahip. Şimdi de Apple; Mac’lerde, iPhone’larda ve iPad’lerde çalışacak, abonelik servisi Apple Arcade ile “oyun”da. Google ise Stadia ile video oyunları dünyasına yeni katıldı ve oyuncuların buluttan oyun oynamalarını sağlayan abonelik hizmeti Stadia ile iddiasını ortaya koydu. Stadia da Netflix tarzı bir abonelik yaklaşımını benimserken yeni oyunları en yüksek grafiklerde oynarken, herhangi bir üst düzey donanım gerektirmiyor.

Apple Arcade, bu dev teknoloji şirketi için üst düzey oyunlara yatırım yapmak ve geliştirmek için bir fırsat. Oyunlar, yalnızca Apple’ın kendi cihazlarında oynanabilecek ki bu da şu demek: Geliştiriciler, iyi kazanacak! Sony’nin, Microsoft’un, Google’ın ve Nvidia’nın bulut oyun hizmetlerinden farklı olarak, Apple’ın Arcade hizmeti bulut tabanlı değil. Google’ın, Stadia’nın abonelik ücretini de daha cazip tutacağı söyleniyor. Apple Arcade’in aksine Stadia her platformda çalışıyor ve bir konsolunkine benzer hızlı erişim, taşınabilirlik ve özgürlük imkanı sunabiliyor. Google, bir oyunu herhangi bir cihazda herhangi her yerden oynamanızı mümkün kılıyor. İnternet bağlantısı yeterli! Televizyonunuzda başladığınız oyuna telefonunuzdan devam edebileceksiniz. Yani Stadia’nın en büyük avantajlarından biri, oyunların herhangi bir cihazda oynanabilir olması.

Oyun endüstrisi, 3D grafiklerin icat edilmesinden çevrimiçi oyunların ortaya çıkışına kadar çok önemli aşamalardan geçti. Teknoloji kadar esas “iyi” oyunlar sektörü büyüttü. Dolayısıyla konsollarla rekabette en önemli konu “içerik”… Rekabet arttıkça fiyatların ve hizmetin de daha iyi hale geleceği kesin.