Ana SayfaTeknolojiGoogle’ın Kurucularından Larry Page Kimdir? Hayatı, İlham Veren ‘Dönüm Noktaları’yla Dolu

Google’ın Kurucularından Larry Page Kimdir? Hayatı, İlham Veren ‘Dönüm Noktaları’yla Dolu

Adını belki duydunuz, belki de duymadınız ama Google’ı duymamış olmanız mümkün değil! Google’ın kurucusu ve Alphabet’in CEO’su Larry Page’in hayatı, ilham veren hikayelerle dolu… Larry Page, teknoloji dünyasına yön veren en önemli isimlerden biri.

Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri yüksek lisansı yaparken, Sergey Brin ile tanışıp arkadaş olması, hayatının dönüm noktalarından biri olsa da anne ve babasının akademisyen olması ve 12 yaşında Nikola Tesla’nın hayatını okuması da hem onun hem de tüm dünyanın gidişatını değiştirdi!

Larry Page 26 Mart 1973 tarihinde dünyaya gelmiş.

Google’ın kurucularından Lawrence Page, bilinen adıyla Larry Page, teknoloji dünyasının en etkili isimlerinden. Teknoloji ve bilimin konuşulduğu bir evde doğmuş, büyümüş. Michigan Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği alanında ders veren Gloria Page ile Carl Victor Page’in oğlu. 26 Mart 1973 yılında dünyaya gelen Page’i, Montessori okuluna göndermelerinin onun bugünlere gelmesinde büyük rolü var. Çünkü daha o yaşlardan kuralları ve emirleri sorgulamayı, kendi kendini motive etmeyi öğrenmiş, Larry Page… Henüz 12 yaşında, borç içinde ölen Nikola Tesla’nın hayatını okuyup bitirdiğinde ise ağladığını itiraf ediyor:

“Bir şeyleri icat etmenin yeterli olmadığını öğrendim. O icatların etkili olabilmesi için onları gerçekten dünyaya kazandırmalı ve insanların kullanmasını sağlamalısınız.”

Stanford’da Atılan Tohumlar 

Hayatı sadece bilim ve teknolojiden ibaret olmamış. Üniversite yıllarında müzikle de ilgilenmiş, saksafon çalmayı öğrenmiş. Stanford Üniversitesi’nde doktora adayı olduğu yıllarda ‘Google Guys’ olarak anılmalarına sebep olan ‘iş ortağı’ ise Sergey Brin. Google’ın kurucuları, ileride herkesin zihnine kazınacak bu terimi Gogool yani, 1’in yanına 100 tane ‘0’ konulduğunda ortaya çıkan sayıyı anlatan matematik teriminden türetmişler.

Sloganları ‘Şeytan Olma’ydı

Google’ın diğer kurucu ortağı Sergey Brin.

Page ve Brin, Stanford Üniversitesi’nde bir araştırma projesi kapsamında, sayfaların popülerliğine göre sıralandığı bir arama robotuna imza attılar. Ve Google’ın tohumları böylece atılmış oldu.

‘Google Guys’, şirketlerini 4 Eylül 1998’de hayata geçirdi; Google’ın halka arzı ise 19 Ağustos 2004’te gerçekleşti. İlk dönemlerdeki sloganları ‘Don’t Be Evil (Şeytan Olma).’ “Google.Com” domainini aldıkları yıl, 1997. Yazılımcı ve yatırımcı olan Eric Schmidt’i CEO Olarak görevlendirdikleri yıl ise 2001. ‘Dünyanın bilgilerini düzenleme’ amacıyla yola çıkan Page ve Brin’in hayli yol aldıkları kesin! Merkezi ABD California’da bulunan şirket, aynı zamanda ortamı ve çalışanlarına sağladığı imkanlar ile de alkışı hak ediyor. ABD’nin en iyi işverenlerinin seçildiği ‘Fortune’s 100 Listesi’nde yedi kez birinci olmuş bir şirket; Google…

Kendini Google için yeni ürünler ve geliştirmelere adayan Page’in yanı sıra Brin de Android’i Google bünyesine katmak için çalıştı. Android, günümüzde dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi ve şu anda birçok marka tarafından tercih ediliyor.

2011’de Larry Page, tekrar CEO oldu ve Google+, Google Fiber, Google Glass ve Chromebook’u piyasaya sundu. Ana şirket Alphabet’in CEO koltuğuna 2015’te geçti ve Alphabet Inc. şirketine Google, Google X, Google Fiber, Google Ventures, Google Capital, Calico ve Nest Labs firmalarını bağladı.

Kendi Çabasıyla Milyarder Oldu 

Larry Page, kendini Google için yeni ürünler geliştirmeye adamış.

Kendi çabasıyla milyarder olan Larry Page, 44 milyar dolarlık serveti ile dünyanın sayılı zenginleri arasında. 2013 yılında vokal kord paralizisi hastalığı (ses teli felci) teşhisi kondu. Eşi Lucy Southworth ve iki çocuğuyla birlikte California Palo Alto’da yaşıyor. Şatafatlı bir hayatı yok; evi ‘çevreci’ teknolojilerle donatılan bir eko-malikane… Page, temiz enerjiye yaptığı yatırımlar ile de biliniyor. Ünlü girişimci “Amacımız, bir milyar watt’lık yenilenebilir enerjiyi kömürden daha ucuza üretmek. Bunun için onlarca yıla ihtiyacımız olduğunu sanmıyoruz. Çok daha önce bu amacımıza ulaşabileceğiz” diyor. Yalnız 45 milyon dolarlık Sense adlı yatının da dillere destan olduğunu ekleyelim!

Larry Page’in Sense adlı 45 milyon dolarlık teknesi.

TED Talks için Charlie Ross’a verdiği röportajda Google’ın hala tamamlanmadığını söyleyen Page, “Ne zaman tamamlanacak?” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Misyonumuz, dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bilgiyi evrensel düzeyde ulaşılabilir ve kullanışlı kılmak… Dünyadaki bilgiyi anlamak gerekiyor ve biz bu süreçlerin daha başındayız. 15 yıldır bu işin üzerindeyiz fakat iş daha tamamlanmış değil… Çünkü bir tür yığıntı ile uğraşıyorsunuz. Bilgisayarınız sizin nerede olduğunuzu bilmiyor, ne yaptığınızı bilmiyor, sizin ne bildiğinizi bilmiyor. Son zamanlarda yapmaya çalıştığımız şey, cihazlarınızın sizi anlamasını sağlamak. Bildiğiniz üzere, Google Now sizin nerede olduğunuzu ve neye ihtiyaç duyduğunuzu biliyor.”

“Sürücüsüz Otomobil Projesi Beni Heyecanlandırıyor”

Röportajda ayrıca “Sürücüsüz otomobil projesi, beni heyecanlandırıyor” diyen Page, kolej yıllarından bu yana ulaşım konusunda hayli kafa yorduğunu itiraf ediyor:

“Michigan’da, kolej yıllarımda, ulaşımdan rahatsızlık duyuyordum. otobüse biniyordum. Soğuk ve karlı bir gün… Maliyetler üzerinde biraz araştırma yaptım. Ulaşım sistemleri ile biraz takıntılı hale geldim! 18 yıl önce insansız araçlar üzerine çalışıldığını öğrendiğimde büyülenmiştim. Öyle ki ABD’de 34 yaş altı ölümlerin bir numaralı nedeni trafik kazaları. Hem insan hayatı açısından hem de kaliteli yaşamdan söz ediyoruz aslında… Los Angeles’ın yarısı park alanlarından ve yollardan oluşuyor. Diğer şehirler de öyle. Bu alanları böyle kullanmak çılgınlık! Çok yakında ‘insansız araç’ hayata geçecek.”

Larry Page’in uçan araba projelerinin de destekçisi olduğunu hatırlatmakta fayda var (The Kitty Hawk ve Zee Aero). Bu projeleri yürüttüğü şirketin (Zee Aero) kuruluş yılı, 2010. The Kitty Hawk projesinin amacı, tıpkı çocukluğumuzda olduğu gibi uçan arabalar! The Kitty Hawk Flyer, su iniş takımı sayesinde hem karaya hem suya inebiliyor ve tek kişilik.