Ana SayfaYaşamGözlerimiz Parladı! Dünyanın İkinci Büyük Elması “Fancy Deep Blue”dan “Cullinan Elmas”ına, En Değerli Elmaslar

Gözlerimiz Parladı! Dünyanın İkinci Büyük Elması “Fancy Deep Blue”dan “Cullinan Elmas”ına, En Değerli Elmaslar

20 karat ağırlığındaki mavi elmas “Fancy Deep Blue”, geçen ay Afrika’da, Botsvana’da bulundu. “Fancy Deep Blue” üzerinden dünyanın diğer en ünlü elmaslarını mercek altına aldık.

Dünyanın “ikinci büyük” (yakın tarihte keşfedilen ikinci büyük elmas) ve Botsvana’nın en büyük mavi elması: Fancy Deep Blue. Afrika’nın güneyinde, 1966’da (İngiltere’den) bağımsızlığını elde eden Botsvana’da bulunan ve “Fancy Deep Blue” adı verilen elmas, 20 karat ağırlığında. Doğada çok nadir rastlanan bir elmas… Kanada merkezli Lucara Elmas Şirketi’nden yapılan açıklamaya göre Karowe Madeni‘nde işlenmemiş 1758 karatlık bir elmas keşfedildi ve halen değeri, kalitesi için incelemeler sürmekte. İşlenmemiş tenis topundan büyük; 352 gram ağırlığında. Botsvana’daki Orapa Madeni’nde kısa bir süre önce de nadir rastlanan bir mavi elmas çıkarılmıştı. Bu arada dünyanın bilinen en büyük elmasının 1905 yılında Güney Afrika’da keşfedilen 3 bin 106 karatlık “Cullinan Elması” olduğunu ekleyelim.

Botsvana’da bulunan ve “Fancy Deep Blue” adı verilen elmas, 20 karat ağırlığında.

Tanrıça Şiva’dan Çalınan “Hope Elması”

“Fancy Deep Blue”nun berraklığı ve saflığının “Hope Elması”ndan daha iyi olduğu söylenmekte. “Hope Elması” (Umut Elması) ise sahiplerine getirdiği uğursuzlukla da bilinen dünyanın en pahalı ve en büyük elmas. 112 karatlık bu dev elmas, Hindistan’daki Tanrıça Şiva (Shiva) Heykeli’nden çalınmış; yıllarca el değiştirdikten sonra 1907 yılında Sultan Abdülhamit tarafından da satın alınmış. “Hope Elması” (Umut Elması), şu anda Washington Smithsonian Institute’ta sergilenmekte.

Elmas öyle bir değerli taş ki milyonlarca yıl sıcak, soğuk, rüzgar, su, basınç gibi doğa güçlerinin etkisi altında yeryüzünün derin katmanlarında adeta kendini gizliyor. Yeryüzüne çıkartılması da meşakkatli. Sanatkarların elinde işlenip şekillendirilerek “pırlanta”ya dönüşüyor. Yani pırlanta, elmasın özel bir kesim biçimi.

Hope Elması.

Karat Nedir? Keçiboynuzu İle Ne İlgisi Var?

Elmas için ağırlık ölçüsü birimi olan “karat”; 200 miligram yani 0.2 grama eşit.

Bu göz alıcı değerli taşın en çok bilinenlerini sıralamadan önce “karat” ve elmas türleri hakkında bilgi verelim. Karat nedir? Elmas için ağırlık ölçüsü birimi. Karat; 200 miligram yani 0.2 grama eşit bir ağırlık ölçüsü. 0.2 grama eşit olan bu kütle birimi, yalnızca elmas için değil, diğer değerli taşların kütlelerinin ölçümünde de kullanılmakta. M.Ö. 500’de Ortadoğu’da mücevher işiyle ilgilenen uzmanlar tarafından kullanılmaya başlanan “karat”, İngilizcede karşılığı “carob”, Arapçada “kırrat”. Aslında Yunanca keçiboynuzu “keration”dan geliyor. Keçiboynuzu çekirdeği, doğada ağırlığı değişmeyen bir tohum olduğundan (su alma olasılığı çok az) Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından ağırlık ölçüsü olarak kullanılmış; elmas ölçmek için de… Keçiboynuzu tohumu ile tartılarak satıldığı elmasın da ağırlık birimine adını vermiş. Şunu da hatırlatalım: Elmasın parasal değeri için karat büyüklüğünün yanı sıra renk ve berraklık gibi diğer etkenler de önemli.  

Keçiboynuzu çekirdeği, doğada ağırlığı değişmeyen bir tohum. Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından ağırlık ölçüsü olarak kullanılmış; elmas ölçmek için de. “Karat” da keçiboynuzundan gelmekte.

Beyaz, Siyah, Sarı, Kahverengi, Mavi, Yeşil, Pembe Elmas

Karbon elementinin bir çeşit farklı modifikasyon edilmiş hali olarak nitelendirilebilen “elmas”, birçok farklı renk seçeneğinde üretilebiliyor. Sanayi elması ve sentetik elmas olarak iki elmas çeşidi var. Görüntü olarak benzeler de yapısal anlamda iki farklı çeşit. Üretim aşamaları da çok farklı. Farklı renklerde üretilebilen bir element; elmas… Beyaz, siyah, sarı, kahverengi, pembe, menekşe rengi, mavi, yeşil ve renksiz elmas olarak renklerini sıralamak mümkün.

Botswana’da yeni bulunan “Fancy Deep Blue” ve “Hope Elması”ndan başka dünyaca ünlü, devasa elmasları da sıralayalım. “Cullinan Elması” ile başlayalım. 1905’te Güney Afrika’da bulunan Cullinan Elması, işlenmemiş en büyük elmas olarak biliniyor. Adını maden şirketini işleten şirketin sahibi Sir Thomas Cullinan’dan alan bu değerli taş, ilk bulunduğunda ham 3 bin 106 karattı; 105 parça kesildi. 530.2 karatlık en büyüğüne Afrika Yıldızı, 317 karatlık ikincisine Cullinan 2 adları verildi. Bu iki elmas, İngiliz Kraliyet tacında bulunmakta.

Cullinan Elması’nın Afrika Yıldızı dahil dokuz büyük parçası.

“Kuh-i Nur Elması”, “Işık/ Nur Dağı” anlamına geliyor. Oval biçiminde ve 105.6 karat. 21.6 gram ağırlığındaki “Kuh-i Nur Elması”, iddialara göre 13. yüzyılda, Hindistan’ın Güneydoğusu’ndaki Golconda madeninde bulundu. Mihracenin vasiyeti ile tapınağa bağışlanması kararlaştırılsa da 19. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıktı. Kraliçe Victoria 1877’de Hindistan Kraliçesi ilan edildiği zaman bu elmas İngiliz Saray Mücevherleri’nden biri oldu.

Golden Jubilee, The Spirit of de Grisogono, The Centenary…

1986 yılında Güney Afrika bölgesinde bulunan “Golden Jubilee Elması”, dünyadaki işlenmiş en büyük elmas. 545.67 karat… Gabi Tolkowsky tarafından tasarlanan, sarı ve kahverengi renklerindeki “Golden Jubilee Elması”, kahverengi “Golden Jubilee” elmasının değeri 4-12 milyon dolar arasında. Sarı renkli olan ise 2 milyar doların üzerinde. 1997 yılında Tayland Kralı’nın 50. yılı şerefine kendisine takdim edilmeden önce “Unnamed Brown” yani “Adsız Kahverengi” olarak da anılmıştı. anılan elmas, “The Golden Jubilee” adını aldı. “Afrika Yıldızı”ndan 15.37 karat daha büyük (Cullinan’dan kesilen).

Dünyanın en ünlü ve değerli elmasları bir arada.

The Incomparable (Emsalsiz), dünyanın en büyük üçüncü elması olarak bilinmekte. “The Incomparable”, 1984 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde MIBA Elmas Madeni’nde bulundu. Ham hali 890 karattı, kesildikten sonra 407.5 karata düştü (Kesilmeden önce dünyanın en büyük kahverengi elmasıydı). “The Incomparable”ın değerinin 20 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor.

The Spirit of de Grisogono (Grisogono’nun Ruhu), dünyanın en büyük siyah elması. “The Spirit of de Grisogono”, 312.24 karat. İlk hali ise 587 karattı. Şu anda kimde ya da nerede olduğu meçhul.

The Centenary (Yüzüncü Yıldönüm), 1986’da bulundu. Bu değerli taşın ham hali 599 karattı. Gabi Tolkowsky öncülüğündeki bir ekip tarafından kesildi, tasarlandı. Kesme işleminden sonra elde edilen elmas, 273.85 karattı. Sahibi bilinmiyor.

The Millennium Star, armut şeklinde bir elmas. 1990 yılında bulundu. 203.04 karat (Ham hali 777 karattı). Üç parçaya bölünen taşın en büyük parçasının adı da The Millennium Star.

Topkapı Sarayı Müzesi’nin Nadide Elması: Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması ise 86 karat. 17.2 gram ağırlığındaki Kaşıkçı Elması,   dünya sıralamasında 63. sırada. Etrafında 49 adet küçük elmas bulunmakta. Rengi, altın sarısı. Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilenen, Osmanlı Hazinesine ait “Kaşıkçı Elması”nın adının nereden geldiği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakta.