Ana Sayfaİş DünyasıGüçlü Kadınların Kulübü: Chief

Güçlü Kadınların Kulübü: Chief

HBO, Amazon, Instagram gibi dev şirketlerin kadın yöneticileri ABD New York’ta bir sosyal kulüp kurdu: Chief… Amaç hem diğer kadın çalışanlar için proje üretmek hem de yoğun iş temposundan bir an olsun uzaklaşmak.

İstatistiklerin cesaret kırıcı olduğu ortada. İş dünyasında kadının adı yok! Kadın çalışanların oranı, tüm yönetici pozisyonlarının yüzde 25’inden ve CEO’ların yüzde 5’inden bile daha az. Kurumsal dünyada merdivenleri tırmanan kadınlar ise çoğu zaman o en tepede yalnız kalabiliyor. ABD New York’ta kurulan “Chief” (Başkan) bu düzeni değiştirmek için kurulan bir kulüp. “Chief”te bir araya gelen güçlü kadınların Entrepreneur’da yayınlanan başarı hikayelerine bir göz gezdirelim. Kim bu kadınlar? Neden bir araya geldiler? Neyi amaçlıyorlar?

HBO’dan Amazon’a En Güçlü Kadınlar

Dünyanın en önemli şirketlerinin kadın yöneticilerinin bu yılın başında hayata geçirdiği “Chief” adlı kulüpte, hem sosyalleşen hem de diğer kadınlara destek olmak için faaliyetlerde bulunan kadın yöneticiler arasında kimler yok ki… Meredith Gertler (HBO Genel Başkan Yardımcısı), Nicole Foster Amazon’da Küresel Pazarlamadan Sorumlu Yönetici), Kay Hsu (Instagram’da Kreatif Direktör), Sadie Thoma (Google’da Yönetici)…

Kadın çalışanların oranı, tüm yönetici pozisyonlarının yüzde 25’inden ve CEO’ların yüzde 5’inden daha az. Bu durum, dünyanın pek çok yerinde aynı.

New York merkezli “Chief” , toplumu teşvik etmek ve daha fazla kadını liderlik rolüne taşımak amacıyla kurulan, sektördeki üst düzey kadınların bir araya geldiği özel bir kulüp. 3 milyon dolarlık bir fon ile yola çıktı; HBO, Amazon, Walmart ve Instagram gibi kuruluşlardan 200 kurucu üye ile hayata geçirildi. Başka hangi büyük şirketlerden kadın yöneticiler var? American Express, Cartier, Johnson & Johnson, Spotify, The Wall Street Journal… Bu arada üyelik için bayağı uzun bir liste olduğunu da ekleyelim.

Gruplar halinde iş deneyimlerini paylaştıkları, aylık toplantılar yaptıkları ve sosyalleştikleri yer ise New York Tribeca’da Clubhouse. Bir bakıma erkek yöneticilerin, CEO’ların bir araya geldiği, çoğu zaman kadınların bile pek kabul edilmediği kulüp ve derneklere de meydan okuyorlar!

Chief’i neden kurduklarını ve neyi amaçladıklarını da bu güçlü kadınların ağzından dinleyelim:

Meredith Gertler/ Genel Başkan Yardımcısı, HBO

“Hayatımda pek çok şey oluyor. Geçen hafta Chief’teki bir oturumda Buzz Marketing Group’un CEO’su Tina Wells çok güzel bir söz söyledi: Büyük resimden ziyade yalnızca bir sonraki doğru şeyi yapmaya odaklanın!”

Nicole Foster / Amazon Web Services, New York’un Küresel Pazarlama Başkanı  

“Grup oturumlarında sesinizi duyurduğunuzu, onaylandığınızı, değerli olduğunuzu hissediyorsunuz. Bu çok alışık olduğumuz bir durum olmayabilir, ne kadar başarılı olursak olalım… Tabii ki yeteneklerimiz, başarılarımız önemli ama burada kurduğumuz ilişkilerin bizi daha güçlü kıldığı kesin.”

Antonia Saint Dunbar /  Thinx and Antonia Saint NY’ın Kurucu Ortağı

“Whoopi Goldberg, kurucu üyelerimizin partisinde konuştu ve kadınların diğer kadınları desteklediğinde, değişimin nasıl gerçekleştiğinden bahsetti. İş hayatında sürekli rekabet edeceksek, destekten de mahrum kalırız. Anneler için emzirme odaları, yine onlara yönelik hayatı kolaylaştıran çözümlerden de söz ediyoruz. Şirketimde bebeğim için anne sütü sağabileceğim bir alan olduğu için şanslıyım ama pek çok kadının böyle bir imkanı yok. Goldberg’ün konuşması motive ediciydi; özellikle değişime yol açabilecek bir şirketi büyütmek adına motive ediciydi.”

Chief’te ilham verici konuşmalardan birine imza atan, ünlü ABD’li oyuncu Whoopi Goldberg.

Lindsay Kaplan / Chief’in Kurucu Ortağı

“Çalışmalar gösteriyor ki kadın hakimiyetindeki bir çevrede/ iş hayatında, kadınların liderlik pozisyona ulaşmaları daha kolay. Chief’te en güzel şeylerden biri, birbirlerini tanıdığını sandığımız benzer şirketlerde benzer rollerde yer alan muhteşem kadınları izlemek… Toplantı salonunda adeta kadınlardan kurulu bir network oluşuyor, başarı hikayeleri art arda sıralanıyor.”

Chief’in kurucularından Lindsay Kaplan, kadın liderlerden oluşan bir network kurmaktan mutlu olduklarını dile getiriyor.

Kay Hsu / Kreatif Direktör, Instagram

“Kişisel hayatımdaki birçok insanın, kariyerlerinde aynı aşamada olmaları gerekmiyor. Bu nedenle benzer liderlik deneyimlerine sahip insanlarla karşılaşıp konuşmak, tartışmak gerçekten çok zor. Şimdi ise Chief’te, benzer sorunlarla karşı karşıya olan, büyük ekipleri yöneten, bir sonraki adımlarını çözen, terfi eden kişilerle bağlantı kuruyorum. Onlar benim güvenilir danışmanlarım.”

Ana Lucía Rosales-Boujnah / Başkan Yardımcısı, Sotheby’s

“Geçenlerde Chief’te, önyargıyla ilgili kahvaltılı bir toplantıya katıldım. Birçoğumuzun bildiği şeyler ve çoğunu da yaşıyoruz aslında… Hatta bilinçsiz bir şekilde bu konuya duyarsız da kalabiliyoruz. Burada daha dikkatli oluyorum, konuşmalarıma dikkat ediyorum, konuşmadan önce duraklıyorum. “Başkalarının ayakkabılarıyla yürümek” gibi…”  

Sadie Thoma / Direktör, Google

“Google’daki çeşitlilik ve katılımla ilgileniyorum. Ayrıca kendi işim dışında da kadınların liderlik pozisyonlarına ulaşabilmeleri konusuyla da ilgiliyim. Bu durum her sektör için geçerli. Bağlantılarımız sayesinde nasıl bir yarar sağlayabiliriz? Diğer güçlü kadınların bakış açılarından nasıl faydalanabiliriz? Bunları tartışıyoruz.”