Ana Sayfaİş DünyasıKariyerGüçlü ve zayıf yönlerinizi doğru tanımlayın, işe alınan siz olun!

Güçlü ve zayıf yönlerinizi doğru tanımlayın, işe alınan siz olun!

Bir iş görüşmesi, sonucundan çok umutlu olsanız da olumsuz sonuçlanabilir. Kendinizi ‘biçilmiş kaftan’ olarak gördüğünüz bir pozisyon için neden ‘ret’ yanıtı alırsınız? Bu yazıda aklınıza takılan soruların cevaplarını bulacaksınız!

Bir aday olarak iş görüşmelerinde pek çok soru ile karşılaşırız. İş görüşmesinin genellikle ilk adımı, sizden istenilen formu doldurmanızdır. O formda neler yer alır? Özgeçmiş bilgileriniz, maaş beklentiniz, vs. Hatta yüz yüze mülakatta “Kendinizi bir de sizden dinleyelim” denir, öyle değil mi? Şu soru ise en önemli ve ‘tuzak’ sorulardan biridir: “En güçlü yanınız nedir? Ya da zayıf noktalarınız nelerdir?” Bir profesyonel olarak her ikisini de yanıtlamak sizin için bir avantajdır. Ancak kendinizi ifade ederken ‘doz’u iyi ayarlamalısınız. Az, öz ve açık bir şekilde…

Zayıf Yönlerinizi Anlatırken Aslında Ne Demek İstiyorsunuz?

İki örnek vererek bu ‘doz’u somutlaştıralım. Mehmet ile Kumsal’ın, iş görüşmesi için iki aday olduğunu varsayalım. Müşteri Hizmetleri Yöneticiliği pozisyonuna başvurdular, diyelim. İş görüşmesinde sorulan sorulardan biri güçlü ve zayıf yönlerinize yönelik olacak. Mehmet’in yanıtından yola çıkalım: “Çok çalışkanım; bu benim güçlü yönüm. Başka birinin başarısızlığı yüzünden işimi zamanında bitirememek beni strese sokar.” Böylesi yaratıcılıktan uzak, yanlış açıklamalar aslında gerçekten öyle olmadığınızın, söylediklerinizin altının tamamen dolu olmadığının bir itirafıdır! Ayrıca burada kastedilen zayıflık, bildiğimiz anlamdaki zayıflığın karşılığı değildir. Görüşme sırasında verdiğiniz bir başka izlenim ise “Mehmet, sorumluluğu üzerinden atan bir kişidir. Çünkü başka birinin yetersizliği nedeniyle strese girer.”

Şimdi ise sıra Kumsal’da… Rahat bir şekilde soruyu yanıtlayamayan Kumsal, “Aklıma zayıf bir yönüm gelmiyor. Belki daha iyi odaklanarak çalışmak olabilir. Güçlü yanıma dair ise diyebileceğim şu: İnsanlarla anlaşabilme yeteneğim… Ayrıca oldukça uyumlu biriyim ve kolay kolay üzülmem.”

Belirsizlik belirten kelimeler de size dair olumsuz bir intiba bırakır. Peki doğru yanıtlar ya da “söylenmemesi gerekenler” neler olmalı?

Kişisel Özellikleriniz Yerine Profesyonelliğinize Odaklanın

Önce daha zor olan zayıflıklar konusu üzerinden gidelim. Aslında herkesin zayıf noktaları vardır. Ancak kimse bu zayıflıkları, özellikle de bir iş görüşmesinde itiraf etmek istemez. Görüşme sırasında;

  • Kendinize karşı fazla eleştirel olmanız,
  • Herkesi memnun etmeye çalışmanız,
  • İş alanınızdaki yeniliklerle ilgili bir fikrinizin olmaması gibi yaklaşımlar hakkınızda olumsuz bir izlenim oluşturur.

Zafiyet ve güçlü yönlerinize ilişkin sorularını yanıtlayabilmenizin en iyi yolunu, iki maddede özetlemek mümkün:

  1. Kişilik özelliklerinizden mümkün olduğunca az bahsedin.
  2. Olumlu vurgular yapın.

Kişisel özellikleriniz yerine profesyonel özelliklerinize odaklanın. Örneğin; “Büyük resimde yer alan biri olduğum için kendimle gurur duyuyorum. Açıkçası bazen küçük detayları kaçırabiliyorum. Ancak her zaman ekibimde, detay odaklı çalışan bir arkadaşım olur. Bundan eminim.”

Görüşme Öncesinde Bir Liste Yapın

Kendinizi övme zamanı geldiğinde, hazır olmalısınız! Güçlü yanlarınızı tanımlamak için becerilerinizi değerlendirin. Elinize bir kağıt ve kalem alıp becerilerinizi sıralayın. Bu listenin görüşme öncesi büyük yararını göreceksiniz, unutmayın! Listenizi aşağıdaki başlıklara göre oluşturabilirsiniz:

Bilgiye dayalı beceriler: Eğitim ve tecrübeler ile elde edilen bilgiler (yabancı dil, bilgisayar becerileri, analitik problem çözümü ve planlama becerileri gibi).

Aktarılabilir yetenekler: Çalıştığınız farklı işlerde edindiğiniz ve bir sonraki iş yerinize cebinizde getirdiğiniz “taşınabilir” beceriler (İletişim ve insani beceriler, analitik problem çözümü ve planlama becerileri).

Kişisel özellikler: Sizi tanımlayan özellikler (Esnek olmak, çalışkanlık, ekip üyesi olabilmek gibi).

Örnek vermek gerekirse… Disiplinli olmak, yaratıcılık bir artıdır. Sözüne güvenilen, hevesli, sabırlı, saygı duyulan, belirleyici, becerikli gibi tanımları kullanmanız önemlidir.

Bu listeyi hazırladıktan sonra aralarından üç, dört ya da beş özelliğinizi seçin ve işverenlerin iş başvurularında belirttikleri olumlu özelliklerle bir karşılaştırma yapın. Kendinizle ilgili doğru ancak farklı örnekler de verebileceğinizden emin olun.