Ana SayfaYaşamKişisel GelişimHaftalık rutinlerinizi kolaylaştıracak beş alışkanlık… Yalnız dikkat: Pazar akşamı yapacaksınız!

Haftalık rutinlerinizi kolaylaştıracak beş alışkanlık… Yalnız dikkat: Pazar akşamı yapacaksınız!

Pazartesi sendromundan kurtulmak da mümkün, haftalık ‘yoğun’ programınızı sadeleştirmek de! Nasıl mı? Pazar akşamına birkaç yenilik katabilirsiniz. Başlangıçta zor gelebilir ama alışkanlık haline getirirseniz, hayatınız kolaylaşabilir.

1. ‘YAPILACAKLAR LİSTESİ’NE GÖZ GEZDİRİN

Herkesin bir ‘To-do list’i yani ‘Yapılacaklar Listesi’ vardır. Ama bu öyle bir listedir ki kimi zaman bir liste olarak kalır! Hatta bazı maddeler hiç silinmez, öyle değil mi?
Öncelikle pazar akşamı, yapılacaklar listenize bir göz gezdirin. Geçen haftadan kalan bir madde var mı? Neleri yapmışsınız, neleri yapmamışsınız? Listenizde haftalarca kalan bir madde var mı? Belki de en can alıcı soru bu… Eğer listenizde haftalardır yapmadığınız bir işiniz varsa, ya listeden çıkarın ya da listenin en başına koyun. Zamanınız değerli, unutmayın.

shutterstock_444923917

2. KATEGORİZE ETMEK İŞLERİ KOLAYLAŞTIRIR

Tekrar ‘Yapılacaklar Listesi’ni elinize alın. Yapılacakları kategorize edin. Hangileri gündelik hayatınızı etkiliyor, hangileri iş hayatınızı? Ayırın. Yapılacakları kategorilere ayırmak iş yükünüzü hafifletir. İşler gözünüzde büyümez. İyi bir organizasyon, işlerinizi zamanında ve strese girmeden bitirmenize yardımcı olur.

3. YARININ İŞİNİ AKŞAMDAN HALLET

Yarın ne yiyeceğini planlayanlardan mısınız? İnanın, planlayanlar daha şanslı. Hem o gün ne yiyeceklerini düşünmezler çünkü bir gece önceden planlamış, hatta evde hazırlamışlardır; hem de kendilerine daha çok zamanları kalır. Bazen ne yiyeceğimize karar vermek uzun zaman alır, öyle değil mi? Pazartesi günü sendromuna bir de “Ne yiyeceğim?” sıkıntısı da eklenmemeli:) ‘Yemek sorunu’ sadece bir örnek… Bir sonraki gün gereksiz yere kafanızı meşgul edecek bir şey varsa, pazar akşamından neden çözmeyesiniz ki! “Haftalık yeme düzenim bile bellidir” diyenler el kaldırsın! Onlara bir sözümüz yok:)

shutterstock_339775121

4. HOBİLERİNİZE ZAMAN AYIRIN

Pazartesi sabahı uyanıyoruz; kimileri ofise gidiyor, kimileri okula… Ama pazar günü öyle mi? Kendinize ayırabileceğiniz en önemli gün! Yaratıcılığınızı artıracak, ruhunuzu besleyecek hobilerinizle uğraşın. Pazar günleri kendinize kattıklarınız ne kadar fazlaysa, haftaiçi o kadar rahat geçer.

5. RUHUNUZU DİNLENDİRİN

“Eyvah yarın pazartesi!”… “Bu hafta çok iş var, ne yapacağım!”… Öncelikle bu kaygıları hayatımızdan çıkarıyoruz. Sakinleşin, hatta meditasyon yapmayı deneyin. Sosyal medyada gezinmek yerine bir kitap okuyabilirsiniz. Çay mı seviyorsunuz, kahve mi? Alın bir fincan çay ya da kahve, sessizce oturun ve yudumlayın. 15 dakika sessizlik molası verin kendinize… Yenilendiğinizi hissedeceksiniz. Hiçbir şey düşünmeyin. Sonra rahatlamış bir şekilde uykuya dalın. Artık yeni bir hafta için hazırsınız!