Ana SayfaYaşamKişisel GelişimHarvardlı bilimadamlarından stresi yaratıcılığa dönüştürme sırları

Harvardlı bilimadamlarından stresi yaratıcılığa dönüştürme sırları

Stressiz bir yaşam mümkün mü? Hayır! O zaman stresi en iyi arkadaşınıza dönüştürün! Nasıl mı? Harvardlı bilimadamlarına kulak verin.

Stresin etkileri bilinen bir gerçek… Öyle ki fiziksel ve ruhsal açıdan bazı problemlere yol açıyor, hayatı çekilmez kılıyor. İş hayatında ise üretimi ve yaratıcılığı yok ediyor.
Stres var ise baş etme yöntemleri de var. Üstelik sadece stresle başetmekle kalmayıp tüm olumsuzlukları ‘olumlu’ hale dönüştürmek, hatta yaratıcılığınızı artırabilmeniz de mümkün.
Harvard Business Review’dan bazı psikologlar şu soruyu soruyor: Performansınızın ve başarınızın en yüksek olduğu bir zamanda sizi motive eden şey stres mi oldu? Bu soruya verilen yanıtların çoğu güçlü bir şekilde ‘evet’ oluyor. O zaman stres her zaman negatifliği temsil etmiyor.
Harvardlı uzman psikologların, stresi yaratıcılığa dönüştürme tüyolarını başarabilirseniz, iş hayatında başarı garanti!

1


STRES HER YERDE, ALIŞIN

En rahat gözüken kişilerin hayatında bile strese neden olabilecek birçok sorun olabilir. Kimsenin hayatı mükemmel değil.
Öncelikle stresin varlığını kabullenin, sonra he yapacağınıza karar verin. Stres, hayatınızı cehenneme mi çevirecek, yoksa sizi bir adım daha öne mi taşıyacak? Bunun kararını siz vereceksiniz. Eğer pozitif düşünürsek, pozitif düşünebilmeyi başarabilirsek, daha yaratıcı olabiliriz. Beyin bu konuda ‘eğitilebilir’, diyor Harvardlı uzmanlar… Stresi ‘beyin teri’ gibi düşünün ve işinize konsantre olun.

ÖLDÜRMEZ, GÜÇLENDİRİR

Stres, bizi ‘öldürmek’ için var olmadı. Aksine mağara adamlarının yaşam şartlarını düşünürsek, insanoğlunu ölümün kıyısından bile döndürebilir. Dışarıda aç bir kaplan var ise ne olmuş? Ya korkacaksınız ya da mücadele etmek için çözüm üreteceksiniz.
Harvardlı uzmanların araştırmasının sonuçları dikkat çekici: “Stres hormonlarının hücre yenilenmesine neden olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya çıktı. Beden daha güçlü hale geliyor. Psikolojik açıdan da güçleniyorsunuz.”

HER ŞEYDEN YAKINAN İNSANLARDAN UZAK DURUN

Harvard Business Review’da yayınlanan makalede yakınlarımızla kurduğumuz iletişimin önemine de dikkat çekiliyor. Herkesin iyi gün dostu olduğu kadar kötü gün dostu da vardır, değil mi? Tabii ki kötü gün dostları daha kıymetli… Dertler paylaşılır, sorunlara çözüm aranır. Uzmanlar şunu öneriyor: Kronik bir şekilde her şeyden yakınan insanlardan uzaklaşın. Sıkıntılar tabii ki paylaşılacak ama sorunları büyütmek ve sürekli yakınmak, ne size yarar sağlar ne de karşınızdakine. Aksine mutsuzluğu artırır.

2


KONTROL EDEBİLECEKLERİNİZE YOĞUNLAŞIN

Ünlü fizikçi Stephen Hawking şöyle diyor: “Evrenin ana kurallarından biri hiçbir şeyin mükemmel olmadığı… Mükemmellik diye bir şey yok.” Eğer ‘muhteşem’ doğa bile buna bir çözüm bulamadıysa, siz de mükemmel olamayacaksınız, emin olun.
Kontrol edemediğimiz milyonlarla olay olabilir. Üstelik her gün… Dolayısıyla değiştiremediklerinize değil, kontrol edebileceklerinize yoğunlaşın.

PRATİK YAPIN

Hala benim çok fazla stresli bir hayatım var mi diyorsunuz? Öncelikle yukarıdaki önerileri deneyin. Stresle baş edebilmek ve daha yaratıcı olmak için bir adım atın. Zamanla pratik yaparak da her şeyin daha iyiye gideceğini göreceksiniz. Hayat bir maraton, 100 metrelik koşu değil. Kimi zaman hava yağmurlu olacak; kimi zaman çamurlu, engelli yollarda koşmanız gerekecek ama yolunuza devam edeceksiniz.