Ana SayfaYaşamSeyahat‘Hava’dayken Hayran kalacaksınız! Dünyanın En Güzel Manzaralı Havaalanları

‘Hava’dayken Hayran kalacaksınız! Dünyanın En Güzel Manzaralı Havaalanları

İrlanda’daki Donegal’den Fransa’daki Nice Cote d’Azur’a, İngiltere’deki Gibraltar’dan Yeni Zelanda’daki Queenstown’a; nefes kesen bir manzara eşliğinde yolculuğunuza başlayabileceğiniz havaalanlarını derledik.

Özel jetlere charter hizmeti veren rezervasyon platformu PrivateFly’ın bu yılki anketi, seyahatlerine daha havaalanı sınırları içindeyken heyecan katanları memnun edecek gibi… Şöyle ki dünyanın hangi köşesine giderseniz gidin, uçağınız kalkarken ya da iniş yaparken şahit olacağınız manzara karşısında büyülenmek, yolculuğunuzun unutulmaz anlarından biri olur! İşte 8 bin kişinin, 122 uluslararası havaalanı üzerinden değerlendirme yaptığı anketin sonuçları da ‘En güzel manzaralı’ havaalanlarını sıralıyor. Bu manzara çok yüksek bir dağ da olabilir, sıra sıra dizilen gökdelenleri de ayaklarınıza serebilir. Eğer şimdiye kadar bu havaalanlarından yolunuz geçtiyse, şanslınız demektir! Geçmediyse de belki bir gün… Neden olmasın!

Juancho E Yrausquin Havaalanı, Saba Adası (Karayipler)

Dünyanın en tehlikeli havaalanlarından biri olarak kabul ediliyor. Manzara açısından da ilk sırada. Hollanda Antilleri’ndeki bu havaalanındaki kısa pistin iki ucu da deniz. Pilotların özel bir eğitimden geçmesi gerekiyor, zira iniş de kalkış da nefes kesici.

Donegal Havaalanı, İrlanda

 

Mavi ve yeşil bir arada… İrlanda’nın olağanüstü doğasını kuşbakışı ayaklarınıza serecek bir havaalanı. Listede ikinci sırayı hak ediyor.

Nice Cote d’Azur Havaalanı, Fransa

Charles de Gaulle ve Orly’den sonra Fransa’nın en önemli üçüncü havaalanı. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği manzarası: Denizin üstüne doğru inen uçaklar, pencereden baktığınızda gördüğünüz engin bir mavilik, palmiyeler…

Gibraltar Havaalanı, İngiltere

Tehlikeli kabul edilen havaalanlarından biri daha… Pist direkt olarak ana cadde ile kesişiyor. Bu nedenle de her uçak kalkış ve inişinde trafik durduruluyor.

Queenstown Havaalanı, Yeni Zelanda

Hollywood filmlerinde de sıkça gördüğünüz bir doğa: Dağlar, nehirler, göz alabildiğince uzanan yemyeşil bir bitki örtüsü. İşte bir kokpitten iniş anı videosu.

London City Havaalanı, İngiltere

Londra’nın Docland bölgesinde, yaklaşık 10 km şehir merkezinin doğusunda yer alan bir havaalanı. Ülke içi ve yakın Avrupa ülkelerine seyahat edenlerin tercihi. İngiltere’nin griliğiyle birleşen bir kokpit görüntüsünü izleme değer.

 

St Marteen Havaalanı (Princess Juliana International)

Karayipler: St. Marteen`deki Princess Juliana Uluslararası Havaalanı’nın pisti, plajın bitişiğinde. Eğer uçaktaysanız, manzara karşısında heyecanlanıyorsunuz ama ya plajda güneşlenenler ya da denizde yüzenler? Onların daha çok heyecanlandığı kesin!

Orlando Melbourne Havaalanı, ABD

Uçsuz bucaksız bir sahil… Mavi ve yeşilin karıştığı Melbourne sahilleri üzerinden inişe geçiyorsunuz. Listede alt sıralarda olsa da ABD’nin en iyi manzarasına sahip havaalanı olduğu biliniyor.

Barra Havaalanı, İskoçya

 

Tamamen kumsal olan bir piste iniş yapmak ister miydiniz? Üstelik gel-git döneminde sular yükseldiği için pist tamamen yok oluyor! İskoçya’daki Barra Havaalanı’na iniş yapacak pilotlar, gel-git dönemini de hesap etmek zorunda.

Billy Bishop Toronto City Havaalanı, Kanada

Kuzey Amerika’nın en güzel havaalanlarından biri olarak kabul ediliyor. Yapay bir ada üzerine inşa edilmiş. Uçak penceresinden baktığınızda güzel bir şehir görüntüsüyle karşılaşıyorsunuz.