Ana SayfaSporHavuzun Devleri 14-30 Temmuz Tarihlerinde Budapeşte’de! Dünya Yüzme Şampiyonası Başlıyor

Havuzun Devleri 14-30 Temmuz Tarihlerinde Budapeşte’de! Dünya Yüzme Şampiyonası Başlıyor

Bu yıl dünyanın en önemli sporcularını ağırlayacak organizasyonlardan biri de Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de. Dünya Yüzme Şampiyonası, 14-30 Temmuz tarihleri arasında görsel bir şölen vadediyor.

Yüzme, Atlama, Senkronize Yüzme ve Açık Su branşlarında nefes kesecek mücadelelere sahne olacak FINA World Masters Championships (Dünya Yüzme Şampiyonası), bu yıl Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılıyor. Uluslararası Yüzme Federasyonu’nun (FINA/ La Federation Internationale de Natation) resmi sitesine göre bu organizasyon, Macaristan’ın ev sahipliğindeki en önemli spor şampiyonaları arasında. Altı farklı disiplinde yaklaşık 3 bin sporcunun yarışacağı şampiyona, beş ayrı lokasyonda yapılacak. Ana bina, The Dagaly Swimming Complex (Dagaly Yüzme Kompleksi). Açık su yarışları ise Balatonfüred kentindeki Balaton Gölü’nde gerçekleştirilecek. Macaristan tarihinin en önemli spor şampiyonası olan birçok görsel şölene, sanatçıların şovlarına sahne olacak Dünya Yüzme Şampiyonası’nın 350 bin kişi tarafından takip edileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

ABD’li Sporcuların ‘Altın’ Başarısı 

ABD’li Katie Ledeckey, kadın yüzücüler arasında şampiyonluğu kimseye bırakmıyor.

Su sporlarında FINA ve Olimpiyatlarda elde edilen başarılara göre en çok ‘altın’ kazanan ülke, ABD. Amerika Birleşik Devletleri’ni Almanya, Çin, Avustralya, Rusya, Macaristan, Hollanda, İngiltere, İtalya, Fransa ve Kanada izliyor. 2017 itibariyle adı hep ‘altın’ madalya ile anılan kadın sporcuların başında ise yine bir ABD’li var: Katie Ledeckey. 2013-2014-2015 ve geçen yıl da yılın en iyi yüzücüsü olarak tarihe geçen Ledeckey, Rio’daki Olimpiyat Oyunları’nda ülkesine beş altın madalya kazandırmıştı. Bir diğer önemli kadın sporcu da Macaristan’dan: Katinka Hosszu. Olimpiyatlardan dört madalya ile dönen Hosszu, 2015’te dünya rekoru kırmıştı. Onların en büyük rakipleri ise İsveç’ten Sarah Sjostrom, ABD’den Missy Franklin, yine ABD’den Maya Dirado ve Simone Manuel. Bu önemli yüzücülerin arasında birkaç Avustralyalı yüzücü de var; Emma Mckeon, Cate Campbell ve Bronte Campbell…

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Yüzücüsü

Erkek yüzücüler söz konusu olduğunda rekor üstüne rekor kıran, son yılların en çok konuşulan sporcusu şüphesiz ABD’li Michael Phelps. Köpekbalığına kafa tutan bir yüzücü olduğunu biz hatırlamıyoruz, ya siz?! Belgesel kanalı Discovery, 23’ü altın olmak üzere toplam 28 madalya ile dünyanın en başarılı olimpiyat sporcusu konumundaki Michael Phelps ile büyük beyaz köpekbalığı arasında şov amaçlı bir yarış düzenleneceğini açıkladı.

Kanalın 23 Temmuz’da yayınlanacak ‘Köpekbalığı Haftası’ adlı programında yapılacak yarış hakkında Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan ünlü sporcu, rakibiyle antrenman yaptığı fotoğrafı paylaşarak şöyle yazdı:

“İçinde büyük beyaz köpekbalığı olan bir kafese daldım. Her zaman yapmak istediğim bir şeyi sonunda gerçekleştirdim.”

Rio’dan beş altın ve bir gümüş madalya ile dönen Phelps, 30 yaşını devirmesine rağmen hala bu sporun en önemli ismi. 39 dünya rekorunun sahibi Michael Phelps, ne yazık ki artık emekli…

ABD’li sporcu Ryan Murphy, Rio’dan bir altınla dönen İngiliz yüzücü Adam Peaty, genç Japon yüzücü Kosuke Hagino (2020 Tokyo Olimpiyatları’nın en çok merak edilen isimlerinden), Avustralyalı Kyle Chalmers, Singapurlu Joseph Schooling da bu zorlu sporu domine eden isimler arasında.

Skandalla Gündeme Gelen Lochte Yarışacak mı?

Rio 2016 Olimpiyatları’nda bir skandalla gündeme gelen yüzücü Ryan Lochte cezalı olduğu için yarışlara katılamayacak.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları sırasında hırsızlar tarafından soyulduğunu iddia eden ama kamera kayıtları sonrası yalan söylediği ortaya çıkan ABD’li yüzücü Ryan Lochte ise cezalı… Bu skandalın ardından 10 ay spordan men cezası alan Lochte, altısı altın olmak üzere 12 Olimpiyat madalyası sahibi. Rio 2016’da ABD takımıyla 4×200 serbest stil yüzmede altın madalya kazanan ünlü sporcu, Budapeşte’deki Dünya Yüzme Şampiyonası’nda yarışamayacak.