Ana SayfaGenelHayatları ‘Çok Işıltılı’ ama Onlar da Bir Dönem Tükenmişti! Tükenmişlik Sendromuyla Başa Çıkan Ünlüler…

Hayatları ‘Çok Işıltılı’ ama Onlar da Bir Dönem Tükenmişti! Tükenmişlik Sendromuyla Başa Çıkan Ünlüler…

İster teknoloji CEO’su olsun, ister ünlü bir modacı ya da Grammy adayı bir müzisyen… Onlar da hayatlarının bir döneminde ‘tükenmişlik sendromu’yla tanıştı. Nasıl iyileştiler?

Yoğun iş hayatı, rekabetin getirdiği baskı, stres, ailenin ve yakınların ağır sorumluluğu, kendine vakit ayıramama… Ve bunların sonucu olarak da sürekli bir halsizlik, bıkkınlık, gerginlik, uyuşukluk ve motivasyon bozukluğu… Belki de çoğu kişinin “Tükendim, bittim artık!” dediği bir süreçten söz ediyoruz. Türkiye’de pek çok kişinin, Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Hürrem karakteriyle tanınan Meryem Uzerli sayesinde öğrendiği bir sendrom: Tükenmişlik sendromu! Ünlü oyuncu, dizi çekimlerindeki uzun ve yorucu çalışma saatlerinden yakınıp tam mesleğinin zirvesindeyken işi gücü bırakıp Almanya’ya gitmiş ve yakınlarıyla bile iletişimi kesmişti. Dizinin ana karakteri olduğu için de ortalık bayağı karışmıştı.

70’lerde ABD’li psikolog Herbert Freudenberger tarafından ortaya atılan ‘tükenmişlik’ terimi, yoğun stresin ‘enerjisizlik, yıpranma, başarısızlık’ gibi sonuçlarıyla açıklanıyor. Amerikan Psikoloji Derneği’ne (APA) göre ise uzun süren bitkinlik, enerji düşüklüğü, çevrede olup bitenlere karşı ilgisizlik; herhangi bir işe başlayamamak ya da o işi sonuçlandıramamak şeklinde bir performans düşüklüğü olarak ortaya çıkıyor. Uzun süreli strese karşı gelişen ‘tükenmişlik’, birçok sorunun belirtisi olabiliyor, hatta depresyon gibi önemli psikolojik rahatsızlıklarla birlikte anılıyor.

Serena Williams’ın Nişanlısı Alexis Ohanian Ne Yaptı? 

Reddit’in kurucularından Alexis Ohanian, bir süre teknolojiden uzaklaşarak tükenmişlik sendromunu yendiğini söylüyor.

Günümüzde ‘tükenmişlik sendromu’ yaşayan veya hayatının bir döneminde bu rahatsızlıkla mücadele edip sağlığına kavuşan, farklı meslek ve yaş gruplarından birçok ünlü var. Onlardan biri de ABD’li tenis yıldızı Serena Williams’ın nişanlısı ve kızının babası Alexis Ohanian. 2009 yılında yöneticiliğini bıraktığı Reddit’e tekrar başkan olarak dönen Ohanian, o günlerde ‘tükenmişlik sendromu’ ile nasıl  mücadele ettiğini şöyle anlatıyor:

“2010 yılı, Reddit’i bıraktığım dönem… Kontratımız sonlanmıştı, ekibin de iyi bir yerde olduğu düşünüyordum. Ermenistan’a gittim, atalarımın olduğu topraklara. Bu teknolojik ortamdan ayrılmam gerekiyordu ve orada dinlendim, kendimi toparladım.”

Moda tasarımcısı Rachel Zoe “Artık nefes almayı hatırlıyorum” diyor.

Moda tasarımcısı ve yazar Rachel Zoe da 24 saat çalıştığı bir dönemden söz ederken özeleştiri yapmaktan çekinmiyor:

“Hayatımın neredeyse yüzde 100’ü işti. Anladım ki tamamen tükenmiştim. Ne zaman çocuk sahibi oldum, kendime daha çok dikkat etmeye başladım. Nefes almayı hatırlıyorum artık…”

“Deneyimlerimi Herkesle Paylaşıyorum”

Şarkıcı Mike Posner, meditasyon yaparak tükenmişlik sendromundan sıyrılmayı başarmış.

Grammy adaylığı olan müzisyen Mike Posner de hayatının bir döneminde ‘tükenmişlik sendromu’yla mücadele edenlerden. Şimdi taksi şoförlerinden arkadaşlarına kadar herkese, o süreçten nasıl başarıyla çıktığını anlatıyor:

“Bittiğimi, tükendiğimi hissettiğim an bir karar verdim ve bir hafta boyunca kimseyle iletişim kurmadım. Meditasyon yapmayı öğrendim, felsefi kitaplar okudum. Şimdi bu deneyimlerimi herkesle paylaşıyorum.”

Bir Sabah Kalkıp da “Ben Tükendim” Demekle Olmaz 

Çılgın rekabet ortamında kendi sağlığını unutup hayatını işine adayan metropol insanından ev kadınlarına, tanınmış oyunculardan sağlık sektöründe geceli gündüzlü çalışan doktorlara kadar günümüzde sıkça dile getirilen ‘tükenmişlik sendromu’, bir gece uykuya dalıp sabah uyandığınızda ‘tükendiğinizi’ hissettiğiniz bir durum değil! Süreç, belki de uzun zaman önce başlamış ama siz ‘pilinizin bittiği an’ tehlikenin farkına varmış olabilirsiniz. Öncelikle şu soruları yanıtlayın: Yorgun mu uyanıyorsunuz? Sürekli halsiz misiniz? Herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız olmamasına karşın vücudunuzun bazı bölgelerinde dönem dönem ağrı hissediyor musunuz (baş ağrısı, kas ağrısı gibi)? Hep gergin misiniz? Özgüveniniz düşük mü? Motivasyon kaybı yaşıyor musunuz? Her şeyi ertelemeye mi başladınız? Alıngan mısınız? Bir dönem severek yaptığınız işinizde bile mutsuz musunuz?

Eğer bu soruların çoğuna “evet” yanıtı veriyorsanız, tedbir almanızda fayda var. Öte yandan ‘tükenmişlik sendromu’nun nedeni yalnızca iş yaşamı da olmayabilir. Uzman bir psikolog yardımı alabilir, farklı hobiler edinebilirsiniz. Daha çok sosyal ortamlarda bulunabilir, belki de düzenli egzersiz yapmaya başlarsınız! Unutmayın, hayat çok kısa ve herkesin ‘şarj olma’ya ihtiyacı var.