Ana Sayfaİş DünyasıGirişimHendek kazdı, kablo döşedi ve internet hızını 35 kat artırdı

Hendek kazdı, kablo döşedi ve internet hızını 35 kat artırdı

İngiliz çiftçi Christine Conder oldukça mütevazı bir şekilde kendisini “sadece bir çiftçinin eşiyim” diye tanıtıyor. Ancak bu mütevazılığın yanında Conder aslında, 2 bin 300 üyesi bulunan Lancashire kırsal topluluğundaki öncü bir internet devrimcisi…

 

Komşularının 2009 yılında yaşadığı internet bağlantısı sorunu, İngilizce’de DIY (do it yourself – kendi işini kendin gör) çözümüne sürüklüyor Conder’ı: Mevcut bağlantıyı, 1Gbps’ı aşan geniş bant hızını kullanıcılarına sunan internet servis sağlayıcısı B4RN üzerinden sağlamak… Yani Conder’in yaptığı, en basit açıklama ile Birleşik Krallıklar’da ortalama 28,9 Mbps olan bağlantı hızını 35 kat artırmak oluyor.

2

Conder’i bu çözüme iten sebep ise kullandıkları Lancester Üniversitesi’ne ait kablosuz ağ bağlantısındaki sinyal seviyesinin düşmesi… Bu durumun kendisini bir çözüm arayışına soktuğunu belirten Conder en iyi çıkış yolunu, zahmetli bir alt yapı çalışması gerektiren bu işi kendi başına çözmekte buluyor.

Kendin İçin Çözüm Üretebilirsin!

İşe bir kilometrelik fiber optik kablo almakla başlıyor. Tarlasını sürdüğü traktörünü ise hendek kazmak için kullanıyor. Ancak Conder bu zahmetli ve devrimci yaklaşımı şöyle tanımlıyor: “Yaptığım, üç günlük sıkı bir çalışmanın sonucuydu.”

3

Conder’ın mottosu ise, konuşurken sürekli tekrarladığı JDFI kalıbında gizli. Bu kalıptaki üç harfin karşılığı Just Do It yani karşılığı ‘yap gitsin’. Dördüncü harfin karşılığı ise kendin için çözüm üretebilirsin.