Ana SayfaYaşamAileHer 10 ebeveynden 7’si, çocuklarının sosyal medya hesaplarını, cihazlarını karıştırıyor

Her 10 ebeveynden 7’si, çocuklarının sosyal medya hesaplarını, cihazlarını karıştırıyor

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Common Sense Media’nın paylaştığı verilere göre, Amerika’da anne babalar, gözlerini çocuklarının sosyal medya hesapları ve kullandıkları teknolojik cihazlardan alamıyor. Bu o kadar yaygın bir tutum ki, araştırmaya katılan her 10 ebeveynden 7’si, çocuklarının sosyal medyayı nasıl kullandıkları yönünde bilgi sahibi olmayı, onların bir özel hayatı olduğunu kabul etmek ve buna saygı duymaktan daha fazla önemsiyor.

ABD’nin Illinois eyaletinde bulunan Northwestern Üniversitesi’nin, 8-18 yaş arasında, 1,786 anne ve baba ile yaptığı araştırmanın sonuçları, ebeveynlerin çocuklarının sosyal medyayı nasıl kullandıkları yönündeki endişelerine tercüman oldu…

Araştırmaya katılan ebeveynlerden yüzde 67’si, çocuklarının sosyal medyayı nasıl kullandıklarını bilmelerinin, onların özel hayatlarına saygı duyma ihtiyacından daha önemli olduğunu itiraf ediyor. Dahası da var: Ebeveynlerin yüzde 41’i çocuklarının sosyal medya hesaplarını ve kullandıkları cihazları “her zaman” ya da “çoğu zaman” kontrol ettiklerini belirtiyor.

“The Common Sense Census: Plugged-In Parents of Tweens and Teens” başlıklı ve geçtiğimiz yıl 8-25 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmayı Common Sense Araştırma Direktörü Michael Robb yönetti.

Bağımsız, kar amacı gütmeyen, medya ve teknoloji dünyasında çocukların gelişimini hedefleyen Common Sense Media’nın araştırmasına katılan ebeveynlerin her biri, günde 9 saatten fazla bir süreyi ekran karşısında geçiriyorlar.

Çocuğum teknoloji bağımlısı olabilir mi?

(Ekran karşısında bu kadar yoğun zaman geçirdikleri için mi bilinmez ancak)  Ebeveynlerin yüzde 78’i, medya ve teknoloji konusunda çocuklarına iyi birer rol model olduklarına inanıyor. Ancak ebeveynlerin “rol-model” olma konusunda kendilerine olan güveni, çocukları hakkındaki endişelerini gidermeye yetmiyor.

Çocuklarının teknoloji bağımlısı olmasından korkan ebeveynlerin oranı yüzde 56, Teknolojinin, çocuklarının uyku düzenini olumsuz etkilediğine inananların oranı ise yüzde 34… Ve her iki ebeveynden biri, sosyal medya kullanımının çocuklarının fiziksel aktivitelerini olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorlar.

Hispanik Anne-Babalar Daha Hassas

Araştırmaya Hispanik anne ve babalar, beyaz ve zenci ebeveynlere göre sosyal medya ve teknoloji konusunda daha hassas ve farkındalıkları daha yüksek. Hispanik ebeveynler, çocuklarının sosyal medya hesaplarını kontrol etme konusunda daha müdahaleci olduklarını açıkça paylaşıyor. Yine Hispanik anne ve babaların yüzde 94’ü, çocuklarının eğitim hayatında teknolojinin olumlu bir rolü olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de durum nasıl?

Türkiye’de çocukların internet ve sosyal medya kullanımı konusunda, ebeveyn davranışları üzerine yapılmış istatistiki bir çalışmaya rastlamak kolay değil. Ancak,  yorumların yer aldığı paylaşımlarda Türk ebeveynlerin de benzer kaygılar taşıdığı ve kontrolcü olmak noktasında benzer yaklaşımlar sergiledikleri görülüyor.

Türkiye’de bilimsel araştırma ve yaklaşımlar ebeveyn davranışlarından daha çok çocukların sosyal medya ve teknolojik cihazları kullanım sıklığı, bağımlılık riski, internet üzerinde karşılaşılabilecek olası tehlikeler gibi noktalara odaklanıyor. Başkent Üniversitesi Adana Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı Dr. Meryem Özlem Kütük’e göre, çocukların ergenlikte sosyal medya bağımlılığı yaygın olarak rastlanılmaya başlanan bir durum.

Sosyal medyanın psikolojik problemlerin yanı sıra obezite gibi fiziksel sorunlara da yol açabileceğini belirten Dr. Kütük, teknoloji ve sosyal medyanın çocuklar arasında ciddi bir bağımlılık yarattığı uyarısında bulunuyor.