Ana SayfaYaşamKişisel GelişimHerkes daha hızlı öğrenebilir! Bu önerileri dikkate alın…

Herkes daha hızlı öğrenebilir! Bu önerileri dikkate alın…

Yeni teknolojileri, başka bir yabancı dili ya da beceriyi hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsunuz. Yaşınız ne olursa olsun, bu mümkün desek? En son yapılan bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre ‘hızlı’ öğrenmenin birkaç püf noktası var.

Teknolojik gelişmelerden yabancı dillere, günümüzde ‘yarış’ta kalmak için herkesin yeni bir şeyler öğrenmesi gerekiyor. Yetişkinler için açılan kişisel gelişim kurslarındaki artışın en büyük nedeni de bu… ‘Hızlı öğrenmek’ ise her zaman için bir adım önde olmanızı sağlayacak. Peki nasıl ‘hızlı’ öğreneceksiniz, üstelik artık çok genç de değilseniz? İşte bilimsel araştırmalardan derlediğimiz ‘zihin açıcı’ liste…

shutterstock_335959709

ÖĞRETİN YA DA ‘ÖĞRETİYORMUŞ’ GİBİ YAPIN!

Bildiklerinizi öğretin ya da ‘öğretiyormuş’ gibi yapın! Göreceksiniz ki siz de daha hızlı öğrenmeye başlayacaksınız, hafızanız berraklaşacak, pek çok şeyi daha iyi hatırlayacaksınız. Bunu biz söylemiyoruz, ABD St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin araştırma sonuçları bu tezi doğruluyor.

Yine ABD’den bir araştırma var. Louisiana State Üniversitesi, herhangi yeni bir bilgiyi öğrenmek için 30-50 dakikalık bir zaman dilimine ihtiyaç olduğunu belirtiyor. 30 dakikanın altı yeterli değil. Aynı şekilde 50 dakikanın üzeri de iyi değil çünkü beyin bu kez de diyor ki “Çok fazla yeni bilgi var”. Başka bir konuya geçmeden önce de 5-10 dakika ara verilmesi öneriliyor.

Western Governers Üniversitesi’nden de bir bilgi paylaşalım: ‘Mikro” öğrenme seanslarını benimseyin. Örneğin, öğrenilmesi kolay olmayan herhangi bir şeyi küçük kartlara ya da kağıtlara yazın. Zaman geçtikçe ne kadar yararlı bir alışkanlık edinmiş olduğunuzu göreceksiniz.

ELLE NOT ALIN

Günümüzde her ne kadar akıllı telefon ya da laptoplar ile not alsak da bir kağıt ve kalem kullanmak, öğrenme sürecini hızlandırıyor. Princeton Üniversitesi ile UCLA’in bir çalışmasına göre kağıt-kalemle not tutan öğrenciler, dersi daha iyi dinledikleri için daha iyi öğreniyorlar. Konsantrasyonları yüksek… Bir laptop ile not alan öğrencilerin ise genellikle dikkatinin dağınık olduğu belirtiliyor.

ÖĞRENME SÜRECİNİ UZUN VADEYE YAYIN

“How We Learn: The Surprising Truth About When, Where and Why It Happens” adlı kitabın yazarı Benedict Carey, öğrenme sürecini çimleri sulamaya benzetiyor: “Çimleri haftada bir kez 90 dakika süreyle ya da haftada üç gün 30 dakika süreyle sulamanız gerekir. Haftaiçi sulamaya belli aralıklarla devam etmek, çimlerin daha yeşil olmasını sağlar.” Carey, aynı şekilde yeni bir bilginin daha hızlı süreyle öğrenilebilmesi için aradan bir ya da iki gün geçmesinin yararlı olacağını vurguluyor:

“Kısa aralıklarla öğrenme sürecinde beyin daha az ‘dikkatli’… Dolayısıyla yeni bir bilgiyi birkaç gün sonra, hatta bir hafta sonra tekrarlamakta fayda var. Beyin böylelikle şu sinyali alıyor: Bu yeni bilgiyi muhafaza etmelisin.”

UYKU, BİRAZ UYKU…

Psychological Science’da yayımlanan bir çalışmaya göre öğrenilenleri muhafaza etmenin en iyi yolu; kısa bir süreliğine de olsa uyumak yani ‘kestirmek’… “Yeni bir bilgiyi öğrendiktensonra uyumak, kesinlikle iyi bir strateji” diyor, Lyon Üniversitesi’nden Stephanie Mazza. Son yaptıkları çalışmanın bu tezi bir tık ileriye taşıdığını söylüyor:

“Yeni bir bilgiyi öğrendikten sonra kısa süreliğine de olsa uyumak, kesinlikle iyi bir strateji. Ama görüldü ki iki öğrenme süreci arasında uyumak da hızlı öğrenmek söz konusu olduğunda çok önemli.”

ÖĞRENMEK İÇİN BAŞKA YOLLAR İZLEYİN

Johns Hopkins Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya göre öğrenme pratiklerini değiştirmek, hızlı öğrenmenin başka bir yolu.. Her yeni bilgiyi aynı yöntemle öğrenmek de mümkün, farklı yollarla da. Siz her zaman yaptığınızdan farklı bir yol izleyin.