Ana SayfaYaşamSeyahatHerkes Gider Çeşme’ye, Bodrum’a; Siz Gidin Doğu Karadeniz Yaylalarına!

Herkes Gider Çeşme’ye, Bodrum’a; Siz Gidin Doğu Karadeniz Yaylalarına!

Yazılı ve görsel basın, sosyal medya platformları yıkılıyor: Çeşme’de, Alaçatı’da tatil günlüğü; Bodrum’da tekne keyfi… Önümüzde uzun bir bayram tatili var. Eğer Çeşme-Bodrum hattından sıkıldıysanız, Doğu Karadeniz’in doğa harikası yaylalarını, dağlarını keşfetmenin tam zam sırası…

Tatile çıktınız ya da önümüzdeki uzun Kurban Bayramı tatilinde “Çeşme/ Bodrum/ Antalya” dışında farklı bir alternatif arıyorsunuz. Gelin, bu yaz Doğu Karadeniz’in dağlarında uzun yürüyüşlere çıkın. Yaylalarında bol bol oksijeni ciğerlerinize çekin, bitki örtüsünü keşfedin. Yerel halkın evlerine konuk olun; kuymak, turşu kavurması, kara lahana çorbası, mısır ekmeği gibi geleneksel lezzetleri tadın. Eğer festivallere denk gelirseniz; siz de girin halkın arasına, tulum veya kemençe eşliğinde folklorik figürleri öğrenmeye çalışın!

Trabzon’da kuymak, Rize’de muhlama… Bölgenin peyniri, tereyağı ve mısır unuyla yapılan bu muhteşem lezzeti tatmadan dönmeyin.

Aşağıdaki rehber; Rize, Artvin, Trabzon ve Ordu’nun yaylalarını, dağlarını keşfetmek isteyenler için.

Elevit Yaylası/ Rize

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki 1800 rakımlı Elevit Yaylası, yerli- yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği lokasyonlardan biri. Elevit Yaylası, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında gösterilen Fırtına Vadisi geçilerek ulaşılan Çat Vadisi’nde, Kaçkar Dağı eteğinde. Yemyeşil bitki örtüsü içinde bir dere, çeşit çeşit çiçekler, ahşap mimarideki evler… Flora, fauna ve endemik tür açısından zengin. Foto safari için de ideal. Ağustos ayının 15’i gibi giderseniz, şenliklere de tanıklık edebilirsiniz. Horonlar gece yarısına kadar sürüyor.

Pokut Yaylası/ Rize 

Rize Çamlıhemşin’e 1.5-2 saatlik mesafede yer alan Pokut Yaylası, ağaçların yetişmeyeceği bir yükseklikte ama Karadeniz yelini alabildiği için yemyeşil. Bulutların üzerinde, masalsı bir destinasyon.

Yine Çamlıhemşin’de, Pokut Yaylası’yla arasında sadece 15 dakikalık yürüyüş mesafesi bulunan Sal Yaylası’nı da keşfedin. Geleneksel mimarinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Ağustos ayında en çok ziyaret edilen, muhteşem güzellikte bir lokasyon.

Kavrun Yaylası/ Rize

Rize Çamlıhemşin’de, aşağı ve yukarı olmak üzere ikiye ayrılan bir yayla. 2000-2260 m arası rakımda yer alan Kavrun’un aşağı kısmında yaklaşık 30 ev; yukarı kısmında ise 120 ev yer alıyor. Ayrıca iki pansiyon ve birkaç kafeterya bulabilmek mümkün. Ayder’e yakın; 10 km uzaklıkta.

Palovit ve Kavrun vadilerinin arasındaki Samistal’i de görün. Eski taş evlere hayran kalacaksınız. Bölgedeki en yüksek yaylalardan biri. Konaklamak için herhangi bir tesis yok.

Rize’de İkizdere- İspir yolu üzerinde yer alan Ovit Yaylası ise yaz aylarında gidilebilecek en güzel yaylalardan biri. 2640 m yükseklikte, bulutların içinde.

Ayder Yaylası/ Rize

En popüler yaylalardan biri. Yaz döneminde daha kalabalık oluyor. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı, 1350 rakımlı. Kaplıcalardan da (özellikle kireçlenme ve romatizmal hastalıklar için) yararlanabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Konaklamak, yerel lezzetleri tatmak için birçok seçenek bulmak mümkün.

Karagöl/ Artvin

Artvin Borçka’da, el değmemiş bir doğa harikası. Şavşat’ta bulunan Karagöl, heyelan gölü olarak tanımlanıyor. Heyelan sonucu Karagöl vadisi toprakla kapanıyor ve sular oluşan çanak bölgede toplanarak göl meydana getiriyor. Etrafında yeşilin, sonbaharda da kırmızının her tonunu bulabileceğiniz ormanlarla kaplı bir alan. Milli Park içinde yer alan Karagöl’e sevdiklerinizle birlikte gidin, bu muhteşem doğa harikasını keşfedin.

Macahel Yaylası/ Artvin

Artvin, Borçka’da bulunan Macahel Yaylası’nı da görmeden dönmeyin. Yüzde 70’i ormanlarla kaplı. 100 yaşından 5 yüz yaşına kadar pek çok ağaç ile karşılaşabilirsiniz. Bu yaylada Kafkas Balı da üretildiğini eklemekte fayda var.

Gorgit Yaylası da Artvin’de. 1700 metre yükseklikte. Yöre halkının kullandığı patikalardan yürüyerek bu yaylaya ulaşmak mümkün.

Uzungöl/ Trabzon

Trabzon Çaykara’da yer alan Uzungöl, yayla olmamasına karşın Doğu Karadeniz’e gidenlerin uğrak noktalarından biri olmalı. Yeşilin bin bir tonunun yer aldığı Uzungöl, vahşi hayvan fotoğrafçılığı yapanlar için de ideal. Umarız, hep böyle kalır; doğası (daha fazla) tahribata uğramaz!

Üstteki fotoğraf ise Trabzon Uzungöl’ün yükseklerinde yer alan Garester Yaylası’ndan. Yükseklere de çıkın!

Perşembe Yaylası/ Ordu

Ordu Aybastı’da. Yöre halkı, Doğu Karadeniz’in pek çok yerinde olduğu gibi misafirperver. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de adı geçen Perşembe Yaylası’nı, Doğu Karadeniz turunuza eklemeyi unutmayın.