Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimHerkes Mars’a Taşınabilir mi? Elon Musk’a Göre Evet!

Herkes Mars’a Taşınabilir mi? Elon Musk’a Göre Evet!

Elon Musk için “geleceği planlayan adam” desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. On yıl sonra nasıl yaşayacağımızı öngörebilmek için Musk’ın elinde birden fazla araç ve elbette birden fazla şirket var.

Elon Musk, insanların 2024’te Mars’a gidebileceğini belirtiyor.

Elektrikli ve sürücüye ihtiyaç duymayan otomobiller ile yenilenebilir enerji çözümleri için Tesla, insanların gezegenler arası seyahat edebilmesini ve diğer gezegenlerde yaşayabilmesini sağlayabilmek için SpaceX, dünyaya daha hızlı toplu taşıma çözümleri sunabilmek için The Boring Company, yapay zeka destekli yeni nesil uygulamalar ve cihazlar için OpenAI ve insan beyninin yeteneklerini geliştirebilmek için Neuralink, Musk’ın elinin altında hazır duran şirketler.

Oldukça Fazla değil mi?

Elinin altında böyle güçlü araçlar bulununca, “2022’de Mars’a insansız kargo gemisi göndereceğim” diyebiliyor.

Peki Musk başka neler planlıyor?

Herkes Mars’a Gidebilecek

Musk, gelecek hakkındaki planları için net ve kendinden emin konuşmayı seviyor. Ünlü milyarder geçtiğimiz yıl Avustralya’da, dünyanın en büyük lityum iyon pilini 100 gün içerisinde inşa edeceklerini ve eğer yetişmezse pilin tamamen ücretsiz olacağını söylemişti. Eylül 2017’de üretimi başlayan pilin neredeyse yarısı Eylül sonuna kadar tamamlanmıştı.

Elon Musk’ın elinin altında geleceği şekillendirebileceği pek çok şirket bulunuyor.

Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’dan benzer vaatlerde bulundu. İnsanlığı Mars’a taşıma planlarına aralıksız devam eden SpaceX’in ünlü CEO’su, roket teknolojisinin ‘herkesin Mars’a ve ötesine taşınabileceği’ kadar gelişeceğini söyledi. Musk’ın geçen yıl verdiği tarihlere göre Mars’a 2022’de insansız kargo, 2024’te ise ilk insanlı roket gidecek.

SpaceX’in roketleri, geleneksel uzay araçları ve roketlerin aksine tekrar tekrar kullanılabiliyor. Bu sayede hem zamandan hem de maliyetten kar ediliyor. Musk attığı başka bir tweet ile “Gelecekte, tekrar kullanmak yerine roketleri okyanusa düşmeye terk ettiğimiz gerçeği garip gelecek” diyerek SpaceX’in bu teknolojisinin uzaya taşınma ve kargo gönderme konusunda ne kadar işe yaradığının altını çizmiş oldu.

Benzin Tarihe Karışacak

Musk’ın gelecek odaklı düşüncelerini açıkça belirttiği tek sektör uzayda yaşam ve uzaya seyahat de değil. Tesla’nın CEO’su otomobillerden bahsederken de gelecek planlarını kendinden emin bir şekilde belirtiyor. Musk’a göre, benzinle çalışan otomobiller ‘buharlı motorlar’ gibi tarihe karışacak. Yakın gelecekte Tesla’nın elektrikli ve sürücüsüz otomobilleri ile ilgili de pek çok gelişmeden haberdar olacağız.