Ana SayfaYaşamSeyahatHerkesi Kitap Kurdu Yapacak Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Herkesi Kitap Kurdu Yapacak Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Kütüphanelerin büyüleyici mekanlar olduğu bir gerçek. Fakat bu listedeki kütüphaneler alışık olduklarımızdan çok farklı. Gerek tarihi dokularıyla, gerekse mimari özellikleriyle bu kültürel mabetler, okumayı sevmeyenleri bile kitap kurduna dönüştürecek cinsten.

Clementinum, Prag

Clementinum kompleksinde yer alan binalardan biri olan Barok kütüphane, boy boy yer küreleri ve etkileyici freskleriyle 20 binden fazla kitaba ev sahipliği yapıyor. Kütüphane ve kompleksin tamamı her gün açık ve rehber eşliğinde 45 dakikalık turlarla gezilebiliyor.

Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi

Kopehnag’daki kütüphaneye Siyah Elmas da deniyor.

Black Diamond (Siyah Elmas) olarak da bilinen bu neo-modernist binanın yapımına 1999’da, Kraliyet Kütüphanesi’nin orijinal kompleksine ek olarak başlanmış. Çelik, cam ve siyah granitten oluşan yapı, bir konser salonu, kafe ve sergi alanları da içeriyor. Binanın aynı zamanda nefes kesici bir liman manzarası da var. Tavanda Danimarka’nın en ünlü ressamlarından Per Kirkeby’nin bir freski yer alıyor. Cumartesi günleri rehberli turlar düzenleniyor.

George Peabody Kütüphanesi, Johns Hopkins Üniversitesi, Baltimore

Baltimore’daki bu kütüphanede düğünler ve özel davetler düzenlenebiliyor.

Sütunları ve balkonlarıyla göz kamaştıran George Peabody Kütüphanesi muhtemelen ABD’nin en iyi üniversite kütüphanelerinden biri. Buradaki atmosfer o kadar güzel ki düğünler ve özel etkinlikler bile düzenleniyor. Kütüphanenin süslü balkonları, tepede gökyüzünü gören bir tavana doğru beş kat boyunca uzanıyor. 1878 yılında açılan bina, şu an 300 binden fazla eseri barındırıyor. Düğün için yurt dışında etkileyici bir yer arıyorsanız da bir göz atın.

Vancouver Merkez Kütüphanesi

Vancouver Merkez Kütüphanesi ilk bakışta modern bir kolezyuma benziyor.

Mimar Moshe Safdie’nin eseri olan bu kütüphane, modern bir kolezyumu andırıyor. Kütüphaneye mağazalar ve kafelerin yer aldığı bir bölümden geçerek giriyorsunuz. Binanın içindeki köprüler, dış duvarlarda yer alan okuma ve çalışma alanlarına bağlanıyor. Çatıda bir bahçe oluşturup halka açma gibi çalışmalar da var. Haftanın her günü açık.

Musashino Sanat Üniversitesi Müze ve Kütüphanesi, Tokyo

Tokyo’daki Musashino Sanat Üniversitesi Müze ve Kütüphanesi’nde merdivenler bile kitap rafı şeklinde.

Bu efsanevi kütüphanenin arkasında Japon mimar Sou Fujimoto var. Hafif ağaçlar kullanılarak üretilmiş raflar, camlarla desteklenmiş. Binanın merdivenlerinde dahi kitap rafları bulunuyor. Müze ve kütüphane üniversite dışından ziyaretçilere açık.

Marciana Kütüphanesi, Venedik

Marciana, İtalya’nın en eski kütüphanelerinden biri.

Rönesans dönemi yapılardan Marciana, İtalya’daki en eski kütüphanelerden. Yapımına 1537’de başlanılmış ve 50 yıl sürmüş. Alessandro Vittoria, Titian ve Tintoretto’nun çalışmaları duvarları ve tavanları süslüyor. 750 binden fazla kitaba ev sahipliği yapıyor. Rehber eşliğinde turlar düzenleniyor.

Trinity College Kütüphanesi, Dublin

Trinity College Kütüphanesi ünlü yazarların büstleriyle dolu.

Dünyanın en büyük kütüphanelerinden olan bu etkileyici yapının en önemli özelliği, Güliver’in Gezileri’nin yazarı Jonathan Swift gibi ünlü yazarların mermer büstleriyle bezeli olması. Kütüphanenin orijinali 1592’de Kraliçe I. Elizabeth tarafından yaptırılmış. Şu anki binanın yapımına ise 1712’de başlanmış. Her gün ziyarete açık.

İskenderiye Kütüphanesi, Mısır

İskenderiye Kütüphanesi orijinalinin ruhunu yaşatıyor.

İskenderiye Kütüphanesi 1600 yıl önce savaşlar ve yangınlar sonucunda yok olmuş. Orijinal kütüphanenin ruhunu yaşatmak adına yapılan, disk şeklindeki bugünkü muazzam yapı ise 2002’de açıldı. Denize bakan binanın dış cephesi 100’den fazla dilden karakter ve harflerle bezeli. Binada dört müze, akademik araştırma merkezleri, Mısır mirası üzerine sunum odaları ve bir planetaryum bulunuyor.