Ana SayfaYaşamKişisel GelişimHollywood’u Biliyoruz da ya Nollywood, Dhaliwood, Chollywood, Hallyuwood, Ugawood ve diğerleri?

Hollywood’u Biliyoruz da ya Nollywood, Dhaliwood, Chollywood, Hallyuwood, Ugawood ve diğerleri?

Hollywood, ABD’nin California eyaletinde bulunan Los Angeles kentinin bir bölgesi olmasının çok ötesinde büyük bir endüstri. Dünyanın dört bir tarafında Hollywood’dan ilham alan birçok “Wood”lu sinema endüstrisi olduğunu biliyor musunuz?

Hollywood, ABD’nin California eyaletinde bulunan Los Angeles kentinin bir bölgesi. Kent merkezinin kuzeybatısındaki “Hollywood”, sinema stüdyolarının ve film yıldızlarının oturduğu evlerin bu bölgede yoğunlaşmasından dolayı Amerikan sinema endüstrisiyle özdeşleşen özel bir semt… Sinema sektörünün California eyaletinde şekillenmesinin temel nedeninin de ilginç bir hikayesi var: Thomas Edison’ın elinde bulundurduğu birçok sinema patent hakkının ihlali ve avukatların takibinden kaçmak için gerektiğinde kaçabilecekleri Meksika sınırındaki bölgeye yerleşip film çekimlerinin burada yoğunlaşması. Gelin bu ilginç hikayeyi biraz açalım.

Yıldızların isimlerinin yazılı olduğu “Walk Of Fame”.

Neden Hollywood?

Dünyayı etkileyen Hollywood endüstrisinin çıkış hikayesi nedir? İlk başta ABD New York’ta çekilen Amerikan filmleri sonradan Hollywood’a taşınmış. Film yapımcıları o zamanlar kameranın mucidi Thomas Edison’a yüklü şekilde patent bedelleri ödüyor ve bu ödemeler yüzünden hem iklimi ve havası daha iyi olmasından dolayı hem de Edison’ın avukatlarından kurtulmak için uygun bir yer olması nedeniyle film yapımcıları da Hollywood’a kaçmış. Hollywood’un seçilmesindeki bir diğer etken de Meksika sınırına çok yakın olmasıymış. Eğer yapımcıların başı Edison’ın avukatlarıyla derde girerse kolayca Meksika’ya sığınma olanağının olması nedeniyle bu özel semt seçilmiş.

Hollywood Tabelasının Acı Hikayesi

Hollywood’un en önemli sembollerinden biri de tepenin üzerine monte edilen “Hollywood” tabelası. İlk başlarda Amerikalı emlakçılar tarafından yeni yapılan gayrimenkullerin reklamını yapmak amacıyla “Hollywoodland” olarak tepeye monte edilen yazı, ziyaretçiler tarafından çok farklı algılanmış ve farklı türde bir reklam oluşturmuş. Yoğun ilgi nedeniyle bu yazının kalıcı olmasına karar verilmiş ve “Hollywood” şeklinde değiştirilmiş. Yani 1923 yılında yalnızca geçici bir reklam tabelası olan bu yazı, şimdi dünyaya ilham veren büyük bir endüstrinin “reklam” tabelası… Lee Dağı’nın güney yamacındaki bu tabelanın bir de “acı” hikayesi var. 16 Eylül 1932’de “H” harfi aktrist Peggy Entwistle tarafından intihar ederken kullanıldı! Entwistle Hollywood’da istediği başarıyı elde edemediği için intihar etti.  “13 Kadın” adlı filmin çekiminden kısa süre sonra ailesine eczaneye gideceğini söyleyen Entwistle “H” harfine tırmandı, düştü, cesedi iki gün sonra bulunabildi. Entwistle’ın çantasından bir intihar notu çıktı.

1949 yılında Hollywood Ticaret Odası tabelayı koruma kararı aldı ancak “land” kısmı da o dönemde kaldırıldı. 70’lerde bazı harfler hasar görüp düşünce bakıma alındı. 1978 yılında ünlü rock yıldızı Alice Cooper, metalden yapılan yeni harfler için 250 bin dolar bağışta bulundu. 2005 yılında bu ünlü tabela yeniden bakıma alındı ve harfler “Hollywood Beyazı”na boyandı.

Turist akınına uğrayan Hollywood Bulvarı.

Hollywood’un en ünlü yerleri Beverly Hills, Sunset Bulvarı, West Hollywood ve Hollywood Bulvarı. Hollywood’da yürürken birçok sinema yıldızıyla karşılaşmak mümkün. Turistler buraya genellikle Universal Stüdyoları’nı görmek ve Hollywood Bulvarı’nda yıldız desenlerinin içine ünlü oyuncuların adının yazıldığı, “Walk of Fame” denilen kaldırımlarda yürümek için gelmekte.

Büyük Bir Endüstri Olarak Hollywood

Dünya çapında gişeleri sallayan film yapım şirketleri, sansasyonel ödül törenleri… Hollywood’un parçası.

Hollywood neredeyse ilk yıllarından itibaren büyük şirketlerin alana egemen olduğu, dışarıdan kolay kolay girilemeyen monopolistik bir yapıya sahip. ABD hükümetleri tarafından da desteklenen bu yapılanma sonucu Hollywood, hem içeride hem de dışarda büyük bir etki ve güç kazandı. Hollywood için ABD’nin gerçekte ilk küreselleşen medya sektörü demek mümkün. Teknolojik yeniliklere paralel olarak kapitalizmin yeni evresi “çokuluslu kapitalizm” döneminde, şirketlerin devlere dönüştüğü bir dünyada, Hollywood da gelişmelerden tabii ki nasibini aldı. Şimdi de küresel medyanın en önemli çarklarından hatta öncülerinden biri.

Hollywood’un gişe hasılatında da başı çeken film yapım şirketlerini şöyle sıralayabiliriz: Warner Bros., Sony Pictures Motion Picture Group, Walt Disney Studios, Universal Pictures, 20th Century Fox, Paramount Pictures, Lionsgate Films, The Weinstein Company (krizlere rağmen yine büyükler arasında), Metro-Goldwyn-Mayer Studios ve DreamWorks Pictures.

Hollywood’a neredeyse kafa tutan “Wood”lu endüstrilerin başında “Bollywood” geliyor.

Bu dev endüstri, dünyanın diğer ülkelerindeki film şirketlerini de etkiliyor. Çoğundan bir endüstri olarak söz etmek mümkün olmasa da Hollywood’dan ilham alarak birçok “Wood” doğmuş durumda. En tanınmışlarından biri Hindistan Mumbai merkezli Bollywood. Bollywood yıldızları, tıpkı Hollywood ünlüleri gibi dünyada da en çok tanınanlar arasında. Hindistan-Pakistan’daki “Punjabi” dilinde filmler üreten Punjami Sinema Endüstrisi de “Pollywood” olarak adlandırılıyor. Lollywood, Pakistan merkezli film endüstrisi. 1929 yılından bu yana Lollywood’da film “üretiliyor”. Hindistan Chhattisgarh merkezli bir film endüstrisi daha var ki adı “Chhollywood”. Buradaki filmler ise “Chhattisgarhi dili”nde çekiliyor.

Burada Afrika sinemasına da bir parantez açmakta fayda var. Örneğin; Nijerya’nın Nollywood’u… Afrikalıların, Nollywood filmlerini tercih etmelerinin ardında yatan neden, yüksek bütçeli Hollywood filmlerini oynatacak sinema salonunun bulunmayışı ve Nollywood filmlerinin Afrikalılara hitap etmesi. Çoğu zaman DVD şeklinde sunulan veya özel televizyon kanallarında yayımlanan filmler; Afrikalıların günlük hayatta karşılaştıkları rüşvet, yolsuzluk, uyuşturucu, her türlü kaçakçılık, şiddet, büyücülük, karmaşık ve zor ama genelde hep iyi biten aşk hikayelerini konu alıyor.

Afrika’nın diğer ülkelerinin sinema endüstrileri de gelişmeye devam ediyor: Gana’nın Ghollywood’u, Ruanda’nın Hillywood’u, Kenya’nın Riverwood’u, Sierra Leone’nin Sollywood’u, Tanzanya’nın Swahiliwood’u, Uganda’nın Ugawood’u, Zimbabwe’nin Zollyuwood’u gibi…

Hollywood’dan ilham alarak “Wood”lu sinema sektörü kuran ve yavaş yavaş tanınmaya başlayan bölgeler ve ülkeler:

1. Tollywood (Hindistan/ Batı Bengal)

2. Kollywood (Tamil dilinde yapımlar/ Hindistan-Nepal)

3. Mollywood (Hindistan/ Kerala)

4. Sandalwood (Hindistan/ Karnataka)

5. Jollywood (Hindistan/ Assam)

6. Ollywood (Hindistan/ Orissa)

7. Sollywood (Sindhi/ Pakistan)

8. Dhaliwood (Bangladeş)

9. Kariwood (Karaçi/ Pakistan)

10. Kaliwood (Katmandu/ Nepal)

11. Dhollywood (Gujarat/ Hindistan)

12. Ghollywood (Gana)

13. Hillywood (Ruanda)

14. Kannywood (Kano/ Nijerya)

ABD’nin Hollywood’u varsa, Nijerya’nın da “Nollywood”u var!

1. Nollywood (Lagos/ Nijerya)

2. Riverwood (Kenya)

3. Sollywood (Sierra Leone)

4. Swahiliwood (Tanzanya)

5. Ugawood (Uganda)

6. Zollyuwood (Zimbabwe)

7. Chollywood (Peru)

8. Mollywood (Mormon Film Endüstrisi/ ABD)

9. Hallyuwood (Güney Kore)