Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiHugh Herr: Üzerimde Biyonik Uzuvlar Var ve Harikalar!

Hugh Herr: Üzerimde Biyonik Uzuvlar Var ve Harikalar!

TEB’in de sponsorları arasında olduğu Türkiye İnovasyon Haftası
8-10 Aralık’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 2011 yılında Times’ın ‘Biyonik Çağın Lideri’ olarak takdim ettiği Hugh Herr de ‘Biyonik Teknolojinin Yeni Çağı’ başlıklı konuyla inovasyon günlerinde olacak.

8 Yaşında İlk Tırmanış

MIT Media Lab Biyomekatronik Grubu Yöneticisi Hugh Herr’in hayatı film senaryosundan farksız… 1964 yılında ABD’nin Pensilvanya Eyaleti’nde dünyaya gelen Hugh Herr ismini ilk olarak 1972 yılında gerçekleştirdiği 3 bin 544 metrelik tırmanışla duyurmuştu. 8 yaşında, hayatındaki ilk kilometre taşını geride bırakan Herr’ün bu adımı, ilerleyen yıllarda hayatını değiştirecek bir sürecin de başlangıcıydı adeta. Hugh Herr tırmanış alanındaki becerisi ile 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen tırmanışçılarından biriydi.

Hugh-Herr - Kopya

Dağda İki Bacağını Kaybetti

Yıl 1982’yi gösterdiğinde bu sefer hedef New Hampshire eyaletinde bulunan, doğanın zor şartlarının insanı sınadığı ve zirvesinde saatteki hızı 372 kilometreyi bulan rüzgarı ile ünlenen Washington Dağı’ydı. Hugh Herr, arkadaşı Jeff Batzer ile başladığı bu zorlu tırmanışta önce kar fırtınasına yakalanmış, ardından yollarını kaybetmişlerdi. Eksi 29 derecede geçirdikleri üç gecenin ardından arkadaşı ile birlikte kurtarılan Hugh Herr için hayat eskisi gibi devam etmeyecekti. Genç tırmanışçı iki bacağını kaybetmişti. Ancak Herr bu süreç sonucunda pes etmek yerine yeniden kayalara tutunmuştu!

Sözlüğünde ‘Yapılamaz’ Kelimesi Yok

Hugh Herr, zorlu ameliyatlar ve rehabilitasyon süreçleri devam ederken bir yandan da kariyerine odaklandı. Üniversitedeki fizik eğitiminin ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde mekanik mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamlayıp biyofizik alanında Harvard Üniversitesi’nde doktorasını yapmıştı. Ve tüm bunların sonunda kendisi için tasarladığı biyonik bacakları ile yeniden tırmanmaya başladı. Hugh Herr artık daha zor tırmanışların üstesinden geliyordu, tırmandığı kayaların özelliğine göre yeni protezler de geliştirmişti. Çünkü Hugh Herr’in sözlüğünde ‘yapılamaz’ kelimesinin yeri yoktu. Usta tırmanışçının babası John Herr’in defalarca oğluna tekrar etmekten vazgeçmemişti: “Yapılamaz diye bir şey yoktur.” Hugh Herr evinin mutfağında, buzdolabının üzerindeki “Her ne yapıyorsan iyi yap ve yaptığını tutkuyla yap” sözünü bir prensip edinmişti kendine: “Babam, ‘Eğer işin hendek kazmaksa, bu gerçekten fantastik bir şeydir. Sadece hendekleri olabildiğince güzel kazmaya bak’ demişti. Bunu hep hatırlıyorum.”

Uçurumlar Laboratuvarı Oldu

Gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında ampute bacaklarının yürümek için değil ancak tırmanmak için daha uygun olabileceğini düşünen Herr, hayata tutunmak için yüzünü yeniden dağlara döndü. Son ameliyatından 1 yıl 7 ay sonra protez bacaklarını ve bazı malzemeleri de yanına alarak doğup büyüdüğü şehir Lancaster yakınlarındaki dağların yolunu tuttu. Hugh Herr her denemesi ile protez bacaklarını daha rahat kullanabileceği müdahaleler yapmış ve uçurumlar O’nun ilk laboratuvarı olmuştu. Herr’ün bu mücadeleci ve vazgeçmeyen yapısı, biyomedikal araçlar ve insan bacağını taklit edebilen protezler üzerine çalışmasının da yolunu açmıştı. Herr, bunlarla da yetinmeyerek “Makinelerin vücudumuza bağlanmasıyla, daha yetenekli, daha güçlü olacağımız bir çağ başlıyor” diyerek engellilerin yaşama kendisi gibi tutunması ve bedenen zor koşullarda çalışan veya görev yapan insanların hareket kabiliyetlerini ve kapasitelerini artırmak için giyilebilen robotik cihazlar üzerinde çalışmaya başlamıştı.

İnsanoğlu Makinelere Teslim Olabilir mi?

Hugh Herr’in biyonik uzuvlar hakkında söyledikleri de çarpıcı: “Biz insanoğlu olarak, bazen insan formunun bizim için en güzeli olduğunu inanırız. ‘Giyilebilir’ uzuvlar insanın doğal bir parçası değil.. İnsanlar, bedenine bağlı bir makineye sahip olmaktan utanıyorlar. Ben ise bu robotik görünümün kesinlikle muhteşem olmasını istiyorum. Benim üzerimdekiler biyonik uzuvlar ve harikalar.”
Department of Veteran Affairs’ın sağladığı 7.2 milyon dolarlık bütçe ile Herr, bir bilgisayar tarafından çalıştırılan, zemini tarayan ve buna göre tepki veren bir robotik ayak tasarladı. Normal bir yürüyüş imkanı sunan protez bacağı The PowerFoor One ile Time’ın 2007’nin En İyi 10 inovasyonundan biri seçilen Herr’ün tasarladığı protez 2009 yılında satışa sunuldu.
Günün sonunda her şeyin daha iyisini yapmak mümkün Herr için, hatta kolunun bile! İnsanoğlu bu sürece teslim olabilir mi? “Henüz değil” diyor Herr, ve ekliyor: “Ancak bir gün teknoloji gelişirse… Belki.”