Ana SayfaYaşamEtkinlik Takvimiİddialı Filmleri, Kazananları, Kaybedenleri, Protesto Edilenleri ve Ödülleriyle 72. Cannes Film Festivali (Cannes 2019)

İddialı Filmleri, Kazananları, Kaybedenleri, Protesto Edilenleri ve Ödülleriyle 72. Cannes Film Festivali (Cannes 2019)

14-25 Mayıs 2019 tarihlerinde Fransa Cannes’da düzenlenen 72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun “Parasite” filmine verildi. İşte diğer ödüller, kazananlar ve kaybedenleriyle Cannes 2019…

Fransa’nın Cannes kentinde 14 Mayıs’ta başlayan 72. Cannes Film Festivali, 25 Mayıs’ta sona erdi. Ana yarışmaya sekiz filmle Fransa damgasını vurdu. “Cannes 2019”un kazananı, yani Altın Palmiye Ödülü’nun sahibi ise “Parasite” adlı filmiyle Güney Koreli Yönetmen Bong Joon-ho oldu.

“Parasite” filmiyle Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan Bong Joon-ho, bu ödülü alan ilk Koreli yönetmen.

Fransız Céline Sciamma’nın yönettiği “Portrait De La Jeune Fille En Feu” (Tutuşan Bir Genç Kadının Portresi), “En İyi Senaryo” ödülüne layık görülürken “Jüri Özel Ödülü” de Fransız senarist, aktör ve yönetmen Ladj Ly’in “Les Miserables” (Sefiller) ve Brezilyalı yönetmenler Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’ın “Bacurau” filmlerine verildi. Fransız yönetmen Ladj Ly, Les Miserables (Sefiller) filminde, polis ve banliyöler arasındaki gerilimi işliyor.

Fransız yönetmen ve aktris Mati Diop’in “Atlantique” adlı filmi “Büyük Ödül”ün sahibi olurken, “Le Jeune Ahmed” adlı film ile Fransız kardeş yönetmenler Jean-Pierre Dardenne ve Luc Dardenne, “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandı.

İspanyol Yönetmen Pedro Almodovar (sol başta), gözde oyuncuları Penelope Cruz ve Antonio Banderas ile… Banderas, Almodovar’ın “Pain and Glory/ Acı ve Zafer” (Dolor y Gloria) adlı filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

72. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü “Dolor y Gloria” (Pain and Glory/ Acı ve Zafer) filmindeki rolüyle İspanyol aktör Antonio Banderas’a verilirken “En İyi Kadın Oyuncu” ise “Little Joe” (Küçük Joe) Avusturya filmindeki rolüyle İngiliz ve Amerikalı aktris Emily Beecham seçildi. Festivalde “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülü’nü kazanan Emily Beecham’ın oynadığı film “Little Joe”, yönetmen Jessica Hausner’ın imzasını taşıyor.

72. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” Ödülü’nü “Little Joe” (Küçük Joe) filmiyle kucaklayan Emily Beecham.

“Altın Kamera” Ödülü, “Nuestras Madres” (Annelerimiz) filmiyle Guatemalalı yönetmen César Díaz’ın oldu. “Kısa Film” dalında Altın Palmiye Ödülü “The Distance Between Us And The Sky” ile Vasilis Kekatos’a giderken “Özel Mansiyon” Ödülü’nü “It Must Be Heaven” ile Elia Suleiman aldı.

Cannes’ın Prestijli Jürisi

Genel hatlarıyla Cannes 2019’un kazananları bu şekilde… Gelin daha detaylı olarak bakalım, 72. Cannes Film Festivali’ne!

Cannes 2019’un jüri başkanı, ünlü yönetmen Alejandro Gonzalez Iñárritu’ydu. Festivalin Direktörü/ Sanat Yönetmeni ise Thierry Frémaux. İşleri çok zordu çünkü yıl içinde, Thierry Frémaux seçici kurulu ile birlikte 1845 uzun metraj, 4 bin 240 da kısa film izledi! (Filmlerin yüzde 26’sı kadın yönetmenlerin imzasını taşıyor).

72. Cannes Film Festivali, Netflix tartışmalarının gölgesinde açıldı ve Jüri Başkanı Alejandro G. Iñárritu, internetten film ve dizi izleme platformu Netflix’e karşı sinema salonlarını savundu, sinemada film izlemenin “ortak deneyimi”ni övdü. İnarritu, “Filmlerin TV’lerde olması güzel ancak neden insanlara onu sinemada izleme şansı verilmesin!” görüşünde. Esas tartışmanın alevlenmesi ise 2017 yılında başladı. 2017 yılında Cannes’a gelen Netflix yapımı Okja ve Meyerowitz Stories gösterimleri tepkiler nedeniyle yarım kalmıştı. Festivalin o dönemdeki Jüri Başkanı Pedro Almodovar, bu filmlerin sinema salonlarında izleyiciyle buluşamayacak olması halinde filmleri değerlendirme dışı tutacağını söylemiş ve o tarihten sonra Cannes’da yarışacak filmlerin Fransız sinemalarında gösterilmesi şartı getirilmişti.

Cannes Jüri Başkanı Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Iñárritu ve jüri üyesi ABD’li oyuncu Elle Fanning.

Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Iñárritu başkanlığındaki jüride başka kimler vardı? Polonya’dan Pawel Pawlikowski, Yunanistan’dan Yorgos Lanthimos, ABD’den Kelly Reichardt, İtalya’dan Alice Rohrwacher ve Fransa’dan Robin Campillo adlı yönetmenler, Cannes 2019’un jüri üyelerinden. Burkina Faso’dan oyuncu-yönetmen Maimouna N’Diae ve ABD’den oyuncu Elle Fanning ile Fransız yazar Enki Bilal de jüri üyeleri arasındaydı.

“Yönetmen Bong Joon-ho’nun dünya prömiyerini Cannes’da yaptığı yeni filmi ‘Parasite’, Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı” dedik, kısaca bilgi verelim. Bong Joon-ho, bu ödülü kazanan ilk Koreli yönetmen. Ülkesi Güney Kore’de çektiği “Memories of Murder”, “The Host” ve “Mother” gibi filmlerle tanınan Yönetmen Bong Joon-ho, adını son olarak Jake Gyllenhaal ve Tilda Swinton’lı Netflix filmi “Okja” ile geniş kitlelere duyurmuştu. “Parasite”, yönetmenin on yıl sonra Korece çektiği ilk film. “Memories of Murder”, “The Host” ve “Snowpiercer” filmlerinde birlikte çalıştığı Song Kang-ho başrolde. Diğer oyuncular; Choi Woo-shik, Jang Hye-jin, Park So-dam, Lee Sun-kyun ve Jo Yeo-jeong. “Parasite”, farklı hayatlara sahip iki ailenin hayatını konu alıyor. Filmin Türkiye’de gösterime gireceği tarih henüz belli değil.  

Güney Koreli Yönetmen Bong Joon-ho. Bu yılki Cannes’ın kazananı.

Altın Palmiye’den sonraki en önemli ikinci ödül de “Büyük Ödül” (Grand Prix). 72. Cannes Film Festivali’nde bu ödülün sahibi, “Atlantique” filmiyle Senegal kökenli Fransız yönetmen Mati Diop oldu. “Atlantique”, kadın yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi. Dakarlı işçilerin trajik göç hikayesini konu alan “Atlantique”, Büyük Ödülü de bileğinin hakkıyla kazandı. Mati Diop, Cannes’da yarışan ilk siyahi kadın. Aynı zamanda ödül kazanan ilk siyahi kadın olarak da tarihe geçti.

Senegal kökenli Fransız yönetmen Mati Diop, “Atlantique” filmiyle “Büyük Ödül”ün sahibi oldu. Mati Diop, Cannes’da yarışan ve ödül kazanan ilk siyahi kadın.

Jean-Pierre Dardanne ve Luc Dardenne, “Le Jeune Ahmed” (Genç Ahmed) ile En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi olan Fransız kardeşler… “Dardanne” Kardeşler, Cannes Film Festivali’nin müdavimlerinden. “Le Jeune Ahmed” (Genç Ahmed) filminde, Belçikalı bir gencin Müslüman olması nedeniyle öğretmeninin cinayetiyle suçlanmasını beyazperdeye taşıdılar.

Pain and Glory/ Acı ve Zafer (Dolor y Gloria), İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın imzasını taşıyor. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Antonio Banderas’a kazandıran film. Filmin diğer oyuncuları; Asier Etxeandia, Penélope Cruz, Julieta Serrano ve Leonardo Sbaraglia. “Pain and Glory”, bir yönetmenin 60’lı yıllardaki çocukluğunu, hayatının ilk aşkı ve ilk ayrılığını konu alıyor (Almodovar’ın en otobiyografik filmi demek mümkün). Filmin Türkiye’de 11 Ekim 2019 tarihinde gösterime gireceği söylenmekte…

Hanaa Issa, Elia Süleyman (ortada) ve Fatma Hassan Al Remaihi bir arada. Filistinli Yönetmen Elia Süleyman’ın “It Must Be Heaven” (Burası Cennet Olmalı) adlı filmi, Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu’nun ana yarışmada verdiği FIPRESCI Ödülü ile birlikte “Özel Mansiyon” da kazandı.

Jürinin “Özel Mansiyon”unu kazanan Filistinli yönetmen Elia Süleyman’ın “It Must Be Heaven” (Burası Cennet Olmalı) adlı filmi, Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu’nun ana yarışmada verdiği FIPRESCI Ödülü’nün de sahibi oldu. “It Must Be Heaven” (Burası Cennet Olmalı), TRT’nin de ortak yapımcıları arasında olduğu bir yapım (Diğer yapımcı, Zeynep Atakan). Film; Fransa, Almanya, Kanada ve Türkiye ortak yapımı. Çalışmaları üç yıl süren, Eurimages destekli “It Must Be Heaven” (Burası Cennet Olmalı); Filistin’den başlayıp New York, Doha ve Paris’te ait olma arayışı içinde olan bir karakterin paradokslar ve trajikomikliklerle dolu hikayesini konu alıyor. Filmin başrolünde ise yine Filistinli yönetmen Elia Süleyman var.

Amerikalılar Cannes’dan Eli Boş Döndü

Tarantino, “Once Upon A Time In Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood’da) adlı son filmindeki oyuncularıyla bir arada. (Soldan sağa) Brad Pitt, Quentin Tarantino, Margot Robbie ve Leonardo DiCaprio.

72. Cannes Film Festivali’nde Amerikan sineması pek varlık gösteremedi. Jim Jarmusch’un “The Dead Don’t Die” (Ölüler Ölmez) adlı filmi açılışta gösterilirken Quentin Tarantino’nun “Once Upon A Time In Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood’da) adlı son filmi Cannes’da ödül kazanamadı. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Al Pacino, Margot Robbie gibi yıldızların varlığına rağmen eli boş döndü festivalden… 1969 yazında Los Angeles’da geçen filmde, hit bir dizide oynamış TV aktörünün film sektörüne girme çabası anlatılıyor. Aktörün yakın arkadaşı, aynı zamanda da dublörü de aynı şeyi amaçlamakta. ABD’li ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun “Once Upon A Time In Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood’da) filminin Türkiye’deki gösterim tarihinin 23 Ağustos 2019 olduğu söylenmekte. Bu arada Tarantino’nun 25 yıl önce “Pulp Fiction” (Ucuz Roman) filmi ile festivalin en büyük ödülü olan Altın Palmiye’yi kazandığını da hatırlatalım.

Quentin Tarantino’nun son filmi “Once Upon A Time In Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood’da), Cannes’dan ödülle dönemedi ama gösterime girmesi merakla beklenen yapımlardan olduğu kesin.

Kiliseler Birliği’nin Ekümenik Jüri Ödülü, Amerikan bağımsız sinemasının tanınmış yönetmenlerinden Terence Malick’in “A Hidden Life” (Saklı Bir Yaşam) adlı filmine verildi. Cannes jürisi; filmin kötülük karşısında insanoğlunun direncini ve yaptığı tercihleri içeren derin bir insani dramı yansıttığını ve yönetim, senaryo, kurgu açılarından üstün bir sinematografik değere sahip olduğunu vurguladı.

Usta Oyuncu, Cannes’da Protesto Edildi

72. Cannes Film Festivali’nde “Onur Ödülü”, dünyaca ünlü Fransız oyuncu Alain Delon’a verildi ama Delon, feministler tarafından protesto edildi. Kendisini pek çok konuşmasında “maço” olarak nitelendiren Alain Delon’u, feminist dernekler sert bir dille eleştirdi!

72. Cannes Film Festivali’nde Onur Ödülü, Fransız aktör Alain Delon’a verildi.

Görkemli bir festival de bu yıl böylece sona erdi. II. Dünya Savaşı nedeniyle açılışı yedi yıl ertelenen, 1946 yılında ilk kez düzenlenen, dünyanın en prestijli jüri üyelerinin yer aldığı; yıldızların boy gösterdiği iki kilometrelik kırmızı halısıyla (günde üç kez değiştiriliyor) ve yaklaşık 20 milyon Euro’luk maliyetiyle bir Cannes şöleni daha bitti. Cannes 2020’de bakalım kimleri, hangi yapımları göreceğiz!

Cannes Film Festivali’nin meşhur iki kilometrelik kırmızı halısından bu yıl da pek çok yıldız ve yıldız adayı geçti. Üstteki fotoğrafta yer alan oyuncu, Aishwarya Rai.

Son bir not: Maradona da bu yıl Cannes’da kendi belgeseliyle yer aldı. Tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Maradona’nın hayatını konu alan “Diego Maradona”nın ilk gösterimi, Cannes Film Festivali’nde yapıldı. Aşağıdaki linkten detayları okuyabilirsiniz: